REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Subskrybuj nas na Youtube
Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017
Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

REKLAMA

Jak pokazują dane gromadzone przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w pierwszym półroczu br. wydano ponad 37 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To o prawie 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Najwięcej osób decyduje się na ten krok w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim, a najmniej w opolskim. Realizacje inwestycji ruszają najczęściej wiosną, aby mogły zakończyć się przed nadejściem kolejnej zimy. Średni czas podstawowych prac do osiągnięcia stanu zamkniętego wynosi od 3 do 6 miesięcy, ale warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi opóźnieniami. Dlatego, żeby wystartować np. w marcu, ostatnim momentem na planowanie przedsięwzięcia jest jesień.

REKLAMA

- Do głównych formalności w zakresie planowania należy zaliczyć wykonanie jak najbardziej dokładnego kosztorysu pod wybrany projekt oraz znalezienie wykonawcy. Biorąc pod uwagę, że firmy budowlane mają terminy zarezerwowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, jesień to naprawdę ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań. W porównaniu z pozostałymi miesiącami to w październiku i listopadzie otrzymujemy najwięcej zapytań o kosztorys – niekiedy nawet o 40% więcej niż w innych miesiącach – wskazuje Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do precyzyjnej wyceny budowy domu.

Kosztorys najważniejszym dokumentem?

REKLAMA

Budowa domu jest procesem złożonym z wielu etapów, na które składają się m.in. stworzenie budżetu i planu działań, wybór wykonawcy czy formalności urzędowe. Kluczem do powodzenia inwestycji jest szczegółowy kosztorys, którego przygotowanie powinno być jedną z pierwszych czynności na etapie planowania. Dlaczego jest tak istotny? Pozwala nie tylko przewidzieć skalę wydatków, ale - co ważniejsze - jest podstawą do negocjacji z wykonawcami, czego konsekwencją jest wybór optymalnej oferty. Nie wspominając już o tym, że dla osób planujących kredytowanie inwestycji stanowi podstawę do prowadzenia rozmów z bankiem.

Profesjonalnie przygotowany kosztorys uwzględnia wszystkie czynności oraz działania, które wiążą się z procesem budowy domu. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie zakresu prac powierzonych wykonawcy oraz wcześniejsze skompletowanie niezbędnych materiałów budowlanych oraz sprzętów.

- Zawsze należy przygotować się na to, że końcowy koszt budowy domu będzie różnił się od planowanego. Jednak w przypadku precyzyjnego kosztorysu poziom tej różnicy nie powinien być większy niż 5-10%, która wynika z czynników niemożliwych do przewidzenia na etapie planowania. To np. wahania cen materiałów budowlanych czy utrudnienia związane z nieprzewidywalnymi sytuacjami podczas robót ziemnych lub warunkami atmosferycznymi. Na rynku można obecnie znaleźć rozwiązania, które umożliwiają stworzenie kompleksowego kosztorysu osobom bez specjalistycznej wiedzy - mówi Tomasz Skrobun z Estimatin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Precyzyjnie przygotowany kosztorys pozwala uniezależnić się od nie zawsze uczciwych wykonawców. Zaniżają oni ceny swoich usług nie informując klienta o wszystkich kosztach, które należy ponieść. Powoduje to wybór oferty z pozoru najkorzystniejszej, co często skutkuje potrzebą zmierzenia się później z nieprzewidzianymi wydatkami potrafiącymi radykalnie zwiększyć budżet oraz generującymi kolizje między uczestnikami procesu nieraz kończące się postępowaniami sądowymi. Proces budowy to trudne przedsięwzięcie, dlatego w fazie startowej należy przygotować się do niego rzetelnie.

Źródło: Estimatin

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA