REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018
Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad złożeniem wniosku i skorzystaniem z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), to może być już ostatni dzwonek. Nie warto czekać do ostatniej chwili, aby zrealizować plany o zakupie nieruchomości. Czas upływa, a środki przeznaczone na lata 2017 i 2018 błyskawicznie się kończą.

Popularność MdM coraz większa

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych, rządowy program wsparcia młodych osób w zakupie pierwszego domu lub mieszkania, funkcjonuje na polskim rynku od ponad 2 lat i od samego początku cieszy się dużą popularnością. Do końca sierpnia br. podpisano ponad 71 tysięcy umów w ramach MdM.

Zainteresowanie jest tak duże, że w marcu skończyły się środki przeznaczone na 2016 rok. Z kolei w lipcu wstrzymano przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na 2017 rok. Wynikało to z przekroczenia limitu rezerwacji dostępnej na przyszły rok, wynoszącej 50%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak się przygotować na zakup nieruchomości?

Ci, którzy chcieliby skorzystać z MdM-u, mogą natomiast starać się o dopłatę na 2018 rok jeśli warunki planowanej transakcji przewidują taki termin ostatecznej zapłaty za mieszkanie

– Od projektu do oddania do użytku zazwyczaj mija ponad rok. Chcąc skorzystać z MdM-u, można zainteresować się startującymi inwestycjami, których budowa zakończy się właśnie w 2018 roku - wyjaśnia Piotr Kijanka, Dyrektor ds. Sprzedaży i Nieruchomości w Grupie Deweloperskiej Geo. – Przykładem może być nasze osiedle Nowy Horyzont we Wrocławiu. W październiku rozpoczynamy budowę kolejnego etapu, a ukończenie planujemy właśnie na 2018 rok – dodaje.

Od stycznia wyższy wkład własny

Tym, co dodatkowo powinno zachęcić wszystkich przymierzających się do zakupu własnego „M” jest podwyżka obowiązkowego wkładu własnego do kredytów hipotecznych. Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, od stycznia trzeba będzie dysponować już 20% wartości nieruchomości. Rezerwując mieszkanie do końca 2016 roku, można jednak uniknąć podwyżki i zaciągnąć kredyt jeszcze z 15-procentowym wkładem własnym. 

Co więcej, w kwartalnej ankiecie NBP banki zadeklarowały kontynuację zaostrzania własnej polityki w segmencie kredytów mieszkaniowych. Poza wyższym wykładem własnym, należy się spodziewać większych wymagań dotyczących np. zabezpieczeń kredytu, czy też okresu spłaty.

Zabezpieczenie finansów przy zakupie mieszkania


Gorąca końcówka roku

- Biorąc pod uwagę regulacje prawne, jak i trendy panujące na rynku, spodziewamy się dużego zainteresowania kupnem mieszkania w końcówce roku – ocenia przedstawiciel Grupy Geo.

Poza wyższym wkładem własnym i kończącym się programem MdM, należy wziąć pod uwagę wyniki z pierwszego półrocza tego roku. Według danych firmy doradczej REAS, sprzedano rekordową liczbę mieszkań – ponad 50 tys., a druga połowa 2016 zapowiada się równie intensywnie.

Wszystko to może sprawić, że jesienią wzrośnie również zainteresowanie pulą z MdM-u na 2018 rok. Co prawda według danych Banku Gospodarstwa Krajowego z końca sierpnia, obecnie zarezerwowano dopiero kilka procent, jednak biorąc pod uwagę tendencje z poprzednich lat, już na początku przyszłego roku może zostać osiągnięty limit.

Czynniki które decydują o zakupie mieszkania

Trudno przewidzieć natomiast, kiedy będzie kolejna szansa na rządowe wsparcie w zakupie własnego „M”. Po 2018 roku MdM zostanie zastąpiony przez Mieszkanie Plus. Co prawda, jego szczegółowe założenia nie są znane, ale już teraz wiadomo, że nie będzie bezpośrednim wsparciem w nabywaniu nieruchomości od dewelopera.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

REKLAMA