REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup mieszkania: szczegół może wszystko zmienić

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kupując mieszkanie warto zwracać uwagę na wszystko, także na drobne szczegóły. Decyzja związana z zakupem mieszkania jest dość wiążąca, zwłaszcza kiedy kupujemy mieszkania na kredyt. Kiedy po czasie coś będzie nie tak jak trzeba, możemy mieć problem, by to odkręcić.

REKLAMA

Każdego roku Polacy kupują kilkaset tysięcy mieszkań. Decyzja o wyborze konkretnej nieruchomości lub rezygnacji z niej, może mieć różne podłoża. Z doświadczeń doradców nieruchomościowych Home Brokera wynika, że czasem szalę przechylić może zupełnie nieoczekiwany drobiazg, który dla innego klienta będzie zupełnie nieistotny.

Edyta Filas, doradczyni nieruchomościowa z Krakowa, miała kiedyś przypadek, w którym klienci nie zdecydowali się na mieszkanie ze względu na… jego numer. Pierwotnie im pasujące było pod „13-tką”, co odrzucili gdy dostali do ręki wzór umowy deweloperskiej. – Dostępny był taki sam lokal z nr 4, jednak klienci uznali, że to jeszcze gorszy numer – mówi Edyta Filas. Najciekawsze jednak jest, że numeracja była robocza i wcale nie było pewne, że dane mieszkanie ostatecznie otrzyma taki numer.

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu mieszkania?

REKLAMA

Jolanta Matuszewska z Poland Sotheby's International Realty zauważa, że czasem o ostatecznym zakupie decydują odczucia jednego z kupujących. – Klientki najczęściej zakochują się w garderobach, dużych szafach na całą ścianę i różnych zakamarkach, w których mogą ukryć swoje skarby – zauważa Matuszewska. Według Piotra Sosnowskiego, managera ds. rynku pierwotnego z Gdańska, panowie z kolei zwracają często uwagę na to, czy i jak da się w salonie rozstawić kino domowe. Mieszkanie, w którym brakuje dobrego miejsca do powieszenia lub ustawienia telewizora często wiele traci w oczach mężów i ostatecznie nie zostaje kupione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jolanta Matuszewska przypomina jeszcze jednego z klientów, który zachwycił się lokalem, bo po torach przebiegających tuż obok budynku przejechał pociąg. Dla większości kupujących byłaby to przeszkoda (często wręcz dyskwalifikująca daną nieruchomość), ale tej osobie przypomniało to położony przy torach dom babci, w którym się wychowywała.

Czasami może być też tak, że dany klient zupełnie zmienia zdanie na temat pewnego mieszkania. Jolanta Matuszewska miała kiedyś klienta, który początkowo wykluczał nieruchomość na parterze, ale gdy zobaczył jedno z nich, które miało przynależny ogródek, kupił je. Powodem był fakt posiadania kota i możliwość wypuszczenia go do ogródka zadecydowała o zakupie.

Pomoc sprzedawcy

REKLAMA

Bywają przypadki, w których to sprzedający wykonują krok, który przekonuje nabywcę. Beata Olejarz z Torunia przywołuje jedną z klientek, która zwróciła uwagę na to, że mieszkanie „pachniało domem i było takie przytulne”. A to dzięki pomysłowi poprzedniej właścicielki lokalu, która na okazję oglądania mieszkania upiekła ciasto.

Drobny szczegół może też wpłynąć na to, że akurat danego mieszkania nie kupimy. Jedna z klientek Home Broker była już prawie pewna, że chce kupić jedno z mieszkań na parterze, ale ostatecznie się na nie nie zdecydowała. Zniechęciły ją krzewy rosnące pod balkonem – obawiała się, że może to sprowadzić do mieszkania większą liczbę insektów latem.

Wiele osób przy zakupie nieruchomości zwraca uwagę na inne aspekty niż tylko metraż, lokalizacja i cena. Często wrażenie na klientach robi na przykład spory taras. Idealnie jeśli będzie miał co najmniej 30-40 mkw. i kształt zbliżony do kwadratu. Uwagę przyciąga też wyjątkowy widok z okna, unikalne sąsiedztwo (np. park, rzeka, las) czy infrastruktura osiedlowa. Rodzina z dziećmi może zrezygnować z mieszkania jeśli osiedlowy plac zabaw jest zniszczony i nie nadaje się do wykorzystania.

Przeczytaj też:

Zakup mieszkania: od stycznie 2015 niezbędny wkład własny

Inwestycja "Wróbla Staw" w Gdańsku Jasieniu - zakończona dwa miesiące przed terminem

Piano II House - nowa inwestycja na warszawskim Powiślu

Marcin Krasoń, Home Broker

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA