REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowego adresu zamieszkania?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowego adresu zamieszkania?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowego adresu zamieszkania?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o zakupie nowego mieszkania nie ogranicza się jedynie do wybrania odpowiedniego lokalu. Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o zakupie jest wybór odpowiedniego adresu. Na co zwrócić uwagę szukając miejsca do zamieszkania?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowego adresu zamieszkania?

O tym, że wśród głównych czynników decydujących o wyborze mieszkania jest lokalizacja, wie każda osoba, która planuje taki zakup lub ma go za sobą. To właśnie lokalizacja często dyktuje cenę mieszkania, ale dobrze wybrana może w dużym stopniu wpłynąć na nasz komfort na całe lata.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

1. Sprawdź, które dzielnice cieszą się największą popularnością

Jak wynika ze statystyk, najpopularniejszymi warszawskimi dzielnicami są Mokotów i Wola – to właśnie tam sprzedaje się najwięcej mieszkań. Dalej w rankingu plasują się kolejno: Bemowo, Wilanów, Białołęka i Bielany. Wybór dzielnicy powinniśmy jednak dopasować bezpośrednio do naszych potrzeb. Sama kwestia popularności dzielnic jest oczywiście zmienną, zależną od wielu czynników. Z tego względu wybierając lokalizację dla naszego mieszkania, upewnijmy się czy prestiż danej dzielnicy to nie chwilowa moda, a wiążą się z tym realne korzyści i racjonalne argumenty.

2. Określ przeznaczenie swojego mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając lokalizację dla nowego mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję pod wynajem, ważne jest dodatkowo określenie grupy docelowej najemców. Dzięki postawieniu na lokalizację w pobliżu uczelni wyższych lub centrów biznesowych, łatwo będzie nam w przyszłości utrzymać płynność najmu. Istnieją oczywiście również takie miejsca, które powinny znaleźć się w pobliżu naszego lokum niezależnie od jego przeznaczenia.

3. Pamiętaj o elementach, które powinny znaleźć się w okolicy twojego mieszkania niezależnie od jego przeznaczenia

Przede wszystkim ważna jest dostępność punktów handlowo-usługowych w okolicy. To idealna sytuacja, gdy po drodze do pracy możemy podwieźć dzieci do szkoły, a wracając, zrobić zakupy, czy wstąpić do apteki. Z tego samego względu ważna jest również dostępność komunikacji. Nawet w przypadku, gdy nie wszystkie potrzebne miejsca możemy znaleźć w bezpośrednim otoczeniu osiedla, dobrze gdy łatwo do nich dotrzeć. Warto zatem sprawdzić jakie połączenia tramwajowe i autobusowe istnieją w okolicy. Posiadacze samochodów powinni przyjrzeć się organizacji ruchu w otoczeniu osiedla i sprawdzić jak wygląda sytuacja na okolicznych ulicach w godzinach szczytu. Z perspektywy osób zmotoryzowanych warto także sprawdzić jaka jest dostępność miejsc parkingowych w bezpośrednim otoczeniu osiedla.

Zobacz też: Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018

Ważne są także tereny zielone. Szczególnie rodziny z dziećmi powinny zwrócić uwagę na sąsiedztwo parków, skwerów, i terenów rekreacyjnych. Dla osób lubiących sport, ważna będzie także dostępność tras rowerowych, stacji roweru miejskiego oraz szeroko pojętej infrastruktury rowerowej. Jazda na rowerze to jedna z najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych wśród Polaków. Coraz więcej z nas wybiera ten środek transportu do poruszania się w obrębie miasta. Dla biegaczy z kolei ważne jest, by w okolicy znajdowały się miękkie ścieżki, umożliwiające jogging.

4. Sprawdź położenie mieszkania w budynku

Oprócz lokalizacji osiedla na mapie miasta, ważna jest także lokalizacja samego mieszkania w budynku i jego ułożenie względem stron świata. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu odczuwanego podczas użytkowania mieszkania, choćby związanego z temperaturą, a co za tym idzie – z rachunkami.

5. Zapoznaj się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i z planami dewelopera na rozbudowę osiedla

REKLAMA

Kiedy już wybraliśmy mieszkanie, które w okolicy ma wszystko, co jest nam potrzebne, które jest ułożone w budynku w taki sposób, który nam najbardziej odpowiada, a z okien mamy widok na park, dobrze jest upewnić się, że nie zostanie to w drastyczny sposób zmienione. Aby mieć taką pewność, warto poznać plany zagospodarowania terenu, zwłaszcza planowane inwestycje i rozwój infrastruktury. Warto zaznaczyć, że wybór mieszkania tam, gdzie są już plany miejscowe jest korzystniejszy niż tam gdzie ich nie ma i rozwój okolicy zależy od decyzji o warunkach zabudowy. Obecnie w Warszawie obowiązują 242 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.708 ha. To aż 36,17% powierzchni Warszawy.

Jeśli osiedle, które wybraliśmy jest jeszcze w fazie budowy, lub nawet planów, warto dowiedzieć się jakie są dokładnie plany dewelopera na jego dalszy rozwój. Jeśli osiedle jest etapowane – warto dopytać jak będzie wyglądało w przyszłości. Pamiętajmy także o dzieciach – jeśli kupujemy mieszkanie na gotowym osiedlu, sprawdźmy czy na jego terenie znajdują się place zabaw, a jeśli osiedle jest w budowie, to czy są takie plany? Czy w okolicy staną ławki i czy na przykład osiedle będzie ogrodzone. Niezależnie od tego, czy wybrane przez nas osiedle już istnieje, czy jest dopiero planem dewelopera, warto odwiedzić docelowe miejsce i samodzielnie sprawdzić, jak wygląda bezpośrednia okolica.

Źródło: Materiały Skanska Residential Development Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA