REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie niedaleko lotniska - warto kupić?

Subskrybuj nas na Youtube
Mieszkanie niedaleko lotniska - warto kupić? /fot. Fotolia
Mieszkanie niedaleko lotniska - warto kupić? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dźwięk, który towarzyszy startowaniu lub lądowaniu dużych samolotów pasażerskich z pewnością nie należy do najcichszych. Dodatkowo, nie jest on słyszalny jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, ale też w odległości przekraczającej nawet 5 km, zwłaszcza na drodze startowej samolotów.

REKLAMA

Właśnie ze względu na hałas, mieszkanie w pobliżu dużego lotniska może być bardzo uciążliwe. Może także zagrażać zdrowiu, bowiem jak dowiedli brytyjscy naukowcy, ciągłe narażenie na wysoki poziom hałasu prowadzi do zwiększenia poziomu hormonu stresu. To z kolei wpływa na zwiększone ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko udaru oraz chorób sercowo-naczyniowych. Polskie lotniska nie są wprawdzie tak duże i nie przyjmują tylu samolotów, co wykorzystane w badaniach lotnisko Heathrow w Londynie, jednak hałas w ich pobliżu również jest spory.

REKLAMA

Największy w Polsce jest stołeczny port lotniczy na Okęciu, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku obsłużył on ponad 11,2 mln osób. Drugie pod tym względem było krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II. Różnica była jednak znaczna, ponieważ w Balicach obsłużono o 7 mln pasażerów mniej. Z kolei będący na trzeciej pozycji Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zdołał obsłużyć 3,7 mln pasażerów.

Biorąc pod uwagę wymienione miasta okolice lotniska są najmocniej zaludnione w Warszawie. Dlatego w pobliżu znaleźć można zarówno domki jednorodzinne, jak i wiele budynków wielorodzinnych. Z kolei w okolicy lotnisk znajdujących się w dwóch pozostałych miastach przeważa zabudowa jednorodzinna, która dodatkowo nie jest intensywna. W Gdańsku jednak w ostatnim czasie w pobliżu portu lotniczego powstają także nowe osiedla mieszkaniowe.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Jak pokazuje poniższe zestawienie, mimo że lokalizacja mieszkań i domów w pobliżu lotnisk  ma zdecydowanie więcej wad niż zalet, ich ceny ofertowe nie są wcale niższe od podobnych lokali w innej lokalizacji – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. Mieszkania, mimo iż położone z dala od centrum, osiągają ceny w przeliczeniu na 1 m2, które zbliżają się do średniej ceny w mieście lub nawet ją przekraczają. Podobnie jest z domami, które dodatkowo często są oferowane w mniej pożądanej zabudowie bliźniaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań i domów położonych w pobliżu trzech największych lotnisk w Polsce, serwis Otodom.pl, wrzesień 2016

Lokalizacja

Odległość od lotniska
(w linii prostej)

Metraż

Cena całkowita

Cena
1 m2

Opis

Warszawa,
ul. Ryżowa

3 km

73 m2

515 000 zł

7 055 zł

mieszkanie 3-pokojowe w bloku z 2008 r., wysoki standard

Raszyn k/Warszawy

2 km

47,5 m2

275 400 zł

5 798 zł

mieszkanie 3-pokojowe w bloku z 1975 r., wyremontowane

Warszawa, Włochy

0,6 km

204

936 000 zł

4 588 zł

dom w zabudowie bliźniaczej, 5-pokojowy

Kraków,
ul. Weryhy-Darowskiego

2,4 km

31,2 m2

219 000 zł

7 019 zł

kawalerka w bloku z 2004 r., wysoki standard

Balice k/Krakowa

0,7 km

292 m2

1 095 000 zł

3 750 zł

dom wolnostojący na działce o pow. 17 a, gotowy do zamieszkania

Szczyglice k/Krakowa

1 km

162 m2

399 000 zł

2 463 zł

dom w zabudowie bliźniaczej, 5-pokojowy

Gdańsk,
ul. Kadetów

0,8 km

90 m2

365 000 zł

4 056 zł

mieszkanie 3-pokojowe w bloku z 1990 r., dwupoziomowe

Gdańsk,
ul. Majora Słabego

1,8 km

33,5 m2

239 000 zł

7 134 zł

kawalerka w bloku z 2013 r., wysoki standard

Gdańsk,
ul. Wiśniowa

0,2 km

140 m2

655 000 zł

4 679 zł

dom w zabudowie bliźniaczej, 5-pokojowy

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Plusy mieszkania blisko lotniska mogą docenić chyba tylko osoby często korzystające z jego usług, bądź pracujące tam na co dzień. Pozostałym uciążliwości związane z taką lokalizacją nie zrekompensują nawet liczne tereny zielone wokół.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA