REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie finansów przy zakupie mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Zabezpieczenie finansów przy zakupie mieszkania.
Zabezpieczenie finansów przy zakupie mieszkania.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bez względu na zasobność portfela nabywcy, zakup mieszkania zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak się zabezpieczyć, by transakcja zakupu mieszkania od dewelopera była dla nabywcy możliwie najmniej ryzykowna?

Zakup mieszkania to dla wielu jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Powinniśmy się do niej dobrze przygotować. Wybierając firmę, która wybuduje Twoje nowe mieszkanie, warto zacząć od sprawdzenia: w jaki sposób inwestycja będzie finansowana, co deweloper robi z wpłacanymi przez klienta pieniędzmi i jak wygląda umowa, którą podpiszemy.

REKLAMA

  • Po pierwsze: Dowiedz się skąd pochodzą środki na realizację inwestycji.
  • Po drugie: Sprawdź jaki rachunek powierniczy stosuje deweloper.
  • Po trzecie: Poznaj swoje prawa, dobrze zapoznaj się z zapisami umowy.

Sprawdź skąd pochodzą środki na realizację inwestycji przez dewelopera

Bezpieczniej jest kupić takie mieszkanie, do budowy którego deweloper nie będzie zaciągał kredytów czy emitował obligacji, a po prostu będzie korzystał z własnych środków. Co to oznacza w praktyce? To przede wszystkim gwarancja, że deweloperowi nie będą grozić komplikacje związane np. z postępowaniem kredytowym. Warto też zapytać kto będzie generalnym wykonawcą inwestycji, sprawdzić jego historię, ale też ustalić czy deweloper jest zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Zobacz też: Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Rachunek powierniczy developera

Firma budująca nasze mieszkanie ma obowiązek prowadzenia tzw. mieszkaniowego rachunku powierniczego. Dzięki temu mamy pewność, że nasze pieniądze są przeznaczane na tę konkretną budowę, a nie na jakiś inny cel. Na rynku funkcjonują dwa podstawowe typy takich rachunków: otwarte i zamknięte. Teoretycznie największym zabezpieczeniem jest rachunek zamknięty, jednak nie we wszystkich przypadkach. Pieniądze, które wpłacamy na taki rachunek trafiają do dewelopera dopiero wtedy, gdy podpiszemy akt notarialny i staniemy się oficjalnie właścicielem mieszkania. To może przełożyć się np. na wyższą cenę mieszkania, ponieważ deweloper nie może na bieżąco korzystać z naszych środków tylko z innych źródeł finansowania.

Zobacz też: Czy włączenie mieszkań z rynku wtórnego do MdM odbierze klientów deweloperom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W określonych przypadkach masz prawo wycofać się z umowy

Nawet po podpisaniu umowy deweloperskiej, klient ma prawo w określonych przypadkach wycofać się z transakcji. Kiedy to jest możliwe? Jest kilka takich sytuacji. Dopuszczalne jest to m.in. wtedy, gdy na przykład w przekazanym przez dewelopera prospekcie informacyjnym znajdują się nieprawdziwe informacje. Wówczas od umowy można odstąpić w terminie 30 dni od jej zawarcia. Inną okolicznością może być również poważne opóźnienie budowy. Jeśli termin podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania opóźni się o ponad 120 dni w stosunku do daty, na którą umówiliśmy się z deweloperem, to wówczas możemy wycofać się z transakcji. W tym przypadku jednak należy najpierw wezwać dewelopera do wykonania umowy.

Podpisując umowę z deweloperem, musimy dokładnie zapoznać się z całą treścią tej umowy i dopytać o znaczenie wszystkich zapisów, które budzą nasze wątpliwości. Zapytajmy dewelopera o status prawny gruntu, na którym powstaje osiedle. W umowie szczególną uwagę zwróćmy na wysokość, sposób i termin zapłaty, terminy odbioru lokalu i przeniesienia prawa własności.

Źródło: Skanska

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

REKLAMA