REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trochę spóźniony prezent na koniec roku otrzymali wszyscy, którzy zamierzają sprzedać, kupić lub wynająć korzystając z usług pośrednika nieruchomości. W dniu 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa konsumencka, która jest uzupełnieniem do poprzedniej ustawy z dnia 20 marca 2000 r. i zgodnie z dyrektywą unijną 85/577/EWG spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, zawierającego umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. Nowa ustawa jest ważna ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości. Jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wszystkie umowy między innymi z zarządcami nieruchomości i deweloperami.

Największa zmiana dotyczy odstąpienia od umowy oraz wymóg spełnienia określonych obowiązków informacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami możemy odstąpić od zawartej umowy w terminie 14 dni bez konieczności uzasadniania tej decyzji. Dodatkowo jeżeli udowodnimy, że pośrednik nieruchomości nie przekazał  wszystkich wymaganych przez ustawę informacji okres ten wydłuża się do 12 miesięcy.

REKLAMA

Zobacz: Czynniki, które mogą doprowadzić do przeprowadzki

Pamiętaj, że jeżeli pośrednik nieruchomości nie wykonał wszystkich obowiązków nałożonych na niego przez ustawę lub umowę nie należy mu się wynagrodzenie. Warto tutaj być dokładnym i szczegółowo opisać w umowie jego zakres pracy.

Pośrednicy nieruchomości jak zawsze chcą mieć umowę z klientem, która będzie chroniła ich interesy w maksymalnym stopniu. Dlatego by się zabezpieczyć w pierwszych 14 dniach obowiązywania umowy – gdy klient może ją wypowiedzieć – nie będą podejmowali żadnych działań lub wpiszą dokładnie co będą robić i jaki jest tego koszt. Jak zawsze namawiam na szukanie takiego pośrednika nieruchomości, który będzie uczciwy i poinformuje klienta o konsekwencjach takiego lub innego działania.

Zobacz: Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Inny problem wynikający z nowej ustawy to interpretacja często używanych w umowach określeń „termin realizacji zobowiązania”, „termin związania umową” lub „zobowiązuje się do dokonywania czynności”. Większość podobnych zapisów jest umieszczona już w rejestrze klauzul niedozwolonych i przed podpisaniem umowy warto sprawdzić czy nasza ich nie zawiera.

Często w umowach znajdują się zastrzeżenia uniemożliwiające klientowi agencji nieruchomości przez określony czas po rozwiązaniu umowy dokonywania transakcji z ich pominięciem. Teraz nie można jednoznacznie stwierdzić czy zgodnie z nową ustawą konsumencką takie zapisy mogą być nadal stosowane.

REKLAMA

Ostatnia i chyba dla klientów agencji nieruchomości najważniejsza kwestia to ustalenie kryteriów oceny stopnia wykonania usługi po której nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Zapis ten będzie teraz najczęściej wykorzystywany przez pośredników nieruchomości w nowych umowach. Niestety interpretacja tego zapisu jest niejednoznaczna. Teraz aby uniknąć nieporozumień i problemów z tym związanych należy w umowie dokładnie opisać zakres pracy pośrednika nieruchomości jego wszystkie zadania, obowiązki i terminy.

Obecnie stosowane zapisy w stylu „przedmiotem umowy jest dokonywanie czynności zmierzających do wyszukania nabywcy i przygotowań niezbędnych do zawarcia umowy przeniesienia własności” są niewystarczające by prawidłowo określić kryteria oceny stopnia wykonania usługi. Jeżeli w umowie nie umieścimy wyraźnego zapisu dotyczącego np. wykonania zdjęć mieszkania – domu przez profesjonalnego fotografa to z pewnością zrobi to pośrednik. Jeżeli nie zobowiążemy pośrednika do analizy rynku lokalnego to otrzymamy tylko słowną informację, ile kosztuje nieruchomość w tej okolicy.

Przepaść między profesjonalnym fotografem, a amatorem jest ogromna podobnie jak między pisemną analizą, a luźnym stwierdzeniem. Konkretne zapisy dotyczące ustalenia kryteriów oceny stopnia wykonania usługi powinny być korzystne dla obu stron. Niestety oszczędzając czas i „własne pieniądze” większość pośredników będzie  się starała dalej unikać takich zapisów.

Czas pokaże jak nowe możliwości zostaną wykorzystane przez klientów agencji nieruchomości i w jaki sposób będą blokowane i ograniczane przez drugą stronę w „standardowych umowach”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA