REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/

REKLAMA

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

REKLAMA

Zdecydowana większość osób sprzedających pierwszy raz uruchamia wyobraźnię i widzi za parę tygodni moment podpisania umowy oraz super kasę na koncie. Niestety aby podpisać umowę oraz otrzymać wymarzone pieniądze trzeba w cały proces włożyć sporo pracy i zazwyczaj upływa znacznie więcej czasu niż na początku się spodziewamy.

Dużo osób popełnia błąd sądząc, że ich mieszkania lub domy są wyjątkowe i to że przeżyli w nich wiele szczęśliwych lat – wychowali dzieci, wnuki – wpływa na cenę. Niestety prawda jest inna, realna wartość nieruchomości nie ma z tym nic wspólnego. To ile pokoleń szczęśliwie się w nim wychowało lub jakie wspomnienia nas łączą z tym miejscem, przy sprzedaży się nie liczy. Im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Często również sądzimy, że jeżeli kupiliśmy kiedyś np. dom za spore pieniądze to teraz nie może być on mniej warty.

REKLAMA

Przecież wszystko zdrożało! Nigdy nie wyceniajmy w oparciu o ceny jakie były na rynku nieruchomości kilkadziesiąt, kilkanaście lub kilka lat temu. Wartość nieruchomości uzależniona jest zawsze od aktualnego rynku i związanych z nim prognoz. Jest to trudna sytuacja dla właścicieli którzy sądzą, że dużo tracą. Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do szybkiego pozbycia się to można obserwować rynek i sprzedać wówczas gdy cena będzie do przyjęcia.

Zbywając samodzielnie nieruchomość będziemy musieli być obecni podczas oglądania przez potencjalnych kupców. Należy przygotować się do takich prezentacji również psychicznie ponieważ w większości nie będą to miłe chwile. Osoby naprawdę zainteresowane kupnem zrobią wszystko by znaleźć lub wymyślić jak najwięcej wad. Często sprzedający odbierają, każdą uwagę dotyczącą wystroju, stanu technicznego lub wyposażenia bardzo osobiście i traktują takie stwierdzenia jak zamach na ich osobę. W rzeczywistości nawet te najsurowsze uwagi i stwierdzenia nie mają nic z nim wspólnego.

Zobacz także: Mieszkanie w 2015 – kupić czy wynająć?

Tak się rozpoczynają negocjacje

Często po takich „złych doświadczeniach” pokazując kolejny raz nieruchomość, właściciel starają się tłumić w oglądającym chęć wyrażania opinii. Czasami po usłyszeniu wielu negatywnych stwierdzeń z powodów emocjonalnych (w złości) odrzucamy ofertę nie przystępując nawet do negocjacji. Trzeba być przygotowanym na takie lub podobne zachowania kupujących i zamiast się obrażać, lub dyskutować, należy pytać, żartować i dokładnie filtrować wszystkie przekazywane informacje. Nigdy nie należy się denerwować, a dyskusję o stwierdzonych problemach podejmować wówczas gdy usłyszymy poważną ofertę.

Przeczytaj: Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Sprzedając mieszkanie lub dom najbardziej zdziwieni możemy być w pierwszych tygodniach po ukazaniu się oferty

Ilość telefonów, emaili i chętnych do oglądania może być zaskoczeniem. Bardzo często właściciel zadaje sobie wówczas pytanie czy nie za nisko wycenił, a może zmienić cenę na wyższą i poczekać na kupca który nie będzie się targował. Takim myśleniem popełniamy duży błąd ponieważ niesieni złudną falą dużego zainteresowania lekceważymy osoby, którym naprawdę zależy na kupnie. Dlaczego jest to złudne zainteresowanie? Zdecydowana większość dzwoniących to pośrednicy z propozycją współpracy. W znacznej części oglądający to też pośrednicy którzy twierdzą, że mają klienta i będą chcieli namówić nas na podpisanie umowy. Trafiają się też inwestorzy szukający łatwego zarobku. W pierwszych tygodniach w tym tłumie znajdzie się najwyżej kilka osób prawdziwie zainteresowanych kupnem. Po przeczytaniu wszystkich informacji z tej kategorii, każdy będzie wiedział jak je rozpoznać i nie stracić szansy na udaną sprzedaż.
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące ceny, zawsze możemy przeanalizować jeszcze raz rynek lokalny i plan zagospodarowania. Jeśli nic się nie zmieniło to nie powinniśmy się martwić. Zawsze na bieżąco należy śledzić wszystkie doniesienia mające wpływ na rynek pracy i środowisko w danym rejonie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA