REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/

REKLAMA

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

REKLAMA

Zdecydowana większość osób sprzedających pierwszy raz uruchamia wyobraźnię i widzi za parę tygodni moment podpisania umowy oraz super kasę na koncie. Niestety aby podpisać umowę oraz otrzymać wymarzone pieniądze trzeba w cały proces włożyć sporo pracy i zazwyczaj upływa znacznie więcej czasu niż na początku się spodziewamy.

Dużo osób popełnia błąd sądząc, że ich mieszkania lub domy są wyjątkowe i to że przeżyli w nich wiele szczęśliwych lat – wychowali dzieci, wnuki – wpływa na cenę. Niestety prawda jest inna, realna wartość nieruchomości nie ma z tym nic wspólnego. To ile pokoleń szczęśliwie się w nim wychowało lub jakie wspomnienia nas łączą z tym miejscem, przy sprzedaży się nie liczy. Im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Często również sądzimy, że jeżeli kupiliśmy kiedyś np. dom za spore pieniądze to teraz nie może być on mniej warty.

REKLAMA

Przecież wszystko zdrożało! Nigdy nie wyceniajmy w oparciu o ceny jakie były na rynku nieruchomości kilkadziesiąt, kilkanaście lub kilka lat temu. Wartość nieruchomości uzależniona jest zawsze od aktualnego rynku i związanych z nim prognoz. Jest to trudna sytuacja dla właścicieli którzy sądzą, że dużo tracą. Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do szybkiego pozbycia się to można obserwować rynek i sprzedać wówczas gdy cena będzie do przyjęcia.

Zbywając samodzielnie nieruchomość będziemy musieli być obecni podczas oglądania przez potencjalnych kupców. Należy przygotować się do takich prezentacji również psychicznie ponieważ w większości nie będą to miłe chwile. Osoby naprawdę zainteresowane kupnem zrobią wszystko by znaleźć lub wymyślić jak najwięcej wad. Często sprzedający odbierają, każdą uwagę dotyczącą wystroju, stanu technicznego lub wyposażenia bardzo osobiście i traktują takie stwierdzenia jak zamach na ich osobę. W rzeczywistości nawet te najsurowsze uwagi i stwierdzenia nie mają nic z nim wspólnego.

Zobacz także: Mieszkanie w 2015 – kupić czy wynająć?

Tak się rozpoczynają negocjacje

Często po takich „złych doświadczeniach” pokazując kolejny raz nieruchomość, właściciel starają się tłumić w oglądającym chęć wyrażania opinii. Czasami po usłyszeniu wielu negatywnych stwierdzeń z powodów emocjonalnych (w złości) odrzucamy ofertę nie przystępując nawet do negocjacji. Trzeba być przygotowanym na takie lub podobne zachowania kupujących i zamiast się obrażać, lub dyskutować, należy pytać, żartować i dokładnie filtrować wszystkie przekazywane informacje. Nigdy nie należy się denerwować, a dyskusję o stwierdzonych problemach podejmować wówczas gdy usłyszymy poważną ofertę.

Przeczytaj: Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Sprzedając mieszkanie lub dom najbardziej zdziwieni możemy być w pierwszych tygodniach po ukazaniu się oferty

Ilość telefonów, emaili i chętnych do oglądania może być zaskoczeniem. Bardzo często właściciel zadaje sobie wówczas pytanie czy nie za nisko wycenił, a może zmienić cenę na wyższą i poczekać na kupca który nie będzie się targował. Takim myśleniem popełniamy duży błąd ponieważ niesieni złudną falą dużego zainteresowania lekceważymy osoby, którym naprawdę zależy na kupnie. Dlaczego jest to złudne zainteresowanie? Zdecydowana większość dzwoniących to pośrednicy z propozycją współpracy. W znacznej części oglądający to też pośrednicy którzy twierdzą, że mają klienta i będą chcieli namówić nas na podpisanie umowy. Trafiają się też inwestorzy szukający łatwego zarobku. W pierwszych tygodniach w tym tłumie znajdzie się najwyżej kilka osób prawdziwie zainteresowanych kupnem. Po przeczytaniu wszystkich informacji z tej kategorii, każdy będzie wiedział jak je rozpoznać i nie stracić szansy na udaną sprzedaż.
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące ceny, zawsze możemy przeanalizować jeszcze raz rynek lokalny i plan zagospodarowania. Jeśli nic się nie zmieniło to nie powinniśmy się martwić. Zawsze na bieżąco należy śledzić wszystkie doniesienia mające wpływ na rynek pracy i środowisko w danym rejonie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA