REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/

REKLAMA

Podpisując umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości warto zainteresować się jaki zakres usług jest nam proponowany w umowie. W skład usług oferowanych przez pośredników nieruchomości bardzo często wchodzą: organizacja i pomoc w podpisaniu umów oraz aktu notarialnego, organizacja spotkań czy udział w negocjacjach.

REKLAMA

Zawsze warto wiedzieć jaki zakres usług jest nam proponowany w umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Jeżeli się tym tematem bliżej zainteresujemy to od pośrednika usłyszymy, że w zakres pośrednictwa podczas sprzedaży wchodzi:
• udzielanie informacji o sytuacji ekonomiczno-rynkowej,
• przedstawienie sposobu realizacji usługi,
• wyszukiwanie nabywcy,
• organizacja spotkań,
• udział w negocjacjach
• organizacja i pomoc w podpisaniu umów oraz aktu notarialnego

Oczywiście są to tylko pewne ogólne stwierdzenia często nawet nie wymienione w takiej ilości w umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

Po takiej zdawkowej informacji część osób zada sobie uzasadnione pytanie „Za co tak dużo płacę?”.

Zobacz także: Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Zobacz także:  Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Aby się dowiedzieć jaki jest konkretnie zakres obowiązków pośrednika nieruchomości musimy być nieustępliwi w tej kwestii. Niestety zazwyczaj okazuje się, że tylko nieliczni będą potrafili powiedzieć coś więcej.

Jeżeli już trafimy na takiego pośrednika nieruchomości, który dla naszego lepszego samopoczucia i rozładowania napięcia poda więcej szczegółów to w najlepszym wypadku usłyszymy, że do jego obowiązków należy:
1. Poznanie oczekiwań sprzedającego
2. Ocena stanu faktycznego mieszkania, domu – nieruchomości
3. Wykonanie oceny prawnej i ekonomicznej
4. Instrukcja dotycząca przygotowania niezbędnych dokumentów
5. Informacja i zestawienie przepisów regulujących sprzedaż
6. Udzielenie wskazówek dotyczących prezentacji
7. Pomoc w ustaleniu ceny
8. Wykonanie zdjęć
9. Wykonanie opisu z uwzględnieniem cech charakterystycznych
10. Umieszczenie oferty w środkach przekazu
11. Umieszczenie ogłoszenia w bazach danych w tym MLS
12. Poszukiwanie osób zainteresowanych kupnem
13. Organizacja prezentacji
14. Tygodniowa informacja dotycząca zainteresowania ofertą
15. Miesięczny raport z podjętych czynności i ilości pokazów
16. Bieżące omawianie stanu realizacji umowy
17. Przedstawianie sytuacji rynkowej mającej wpływ na cenę
18. Aktualizacja danych w systemie i stronach z ogłoszeniami
19. Pomoc w negocjowaniu warunków umowy sprzedaży
20. Przygotowanie niezbędnej dokumentacji
21. Udzielenie informacji i pomocy w zakresie rozliczeń
22. Organizacja i dbałość o prawidłową realizację transakcji

Nawet w tak szczegółowym – mogło by się wydawać opisie – to co dla Nas jest najważniejsze w punktach 7, 8, 9, 10 nadal nie jest jasno określone.

W zdecydowanej większości zakres usług pośrednika nieruchomości ogranicza się do pilnowania własnego interesu, a wszystko to co wiąże się z dodatkową pracą i wydatkami na rzecz sprzedającego jest w umowach przedstawione ogólnikowo.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dlaczego?

REKLAMA

1. Dokładna analiza rynku lokalnego i profesjonalna wycena wiąże się z odpowiednią wiedzą i wymaga czasu.
2. Wykonanie profesjonalnych zdjęć to wydatek na fotografa, stylizację wnętrz, zorganizowanie sesji, a więc znów dużo pracy, kosztów i czasu.
3. Ciekawa treść ogłoszenia to tak naprawdę część kampanii reklamowej, a tym się zajmują profesjonaliści, znów wiedza, praca, wydatek i czas.

Dlatego wszystko to co wiąże się ze specjalistyczną wiedzą oraz czasem potrzebnym na prawidłowe wykonanie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości jak również wszystkimi dodatkowymi wydatkami jest ograniczane w standardowej umowie pośrednictwa do minimum.

Na dole strony w linkach jest dostęp do przykładowych umów pośrednictwa, przeglądając je można zobaczyć jak chroni swój zysk pośrednik nieruchomości.
W miejscach gdzie tekst umowy pośrednictwa jest czerwony pośrednik chroni własne interesy, natomiast tam gdzie jest pogrubiony w małym stopniu chroniony jest właściciel – sprzedawca.

Tak właśnie wyglądają wszystkie „standardowe umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości”.
Zawsze należy negocjować każdy punkt takiej umowy i dążyć do tego by przynajmniej zrównoważyć w nich zaproponowaną dysproporcję.

REKLAMA

Ponadto zdecydowana większość standardowych umów pośrednictwa jest tak skonstruowana, że pośrednik zobowiązuje się do „poszukiwania nowego właściciela”, a nie „do znalezienia”.
Dlatego nie każda umowa z pośrednikiem kończy się sukcesem w postaci sprzedania mieszkania, domu lub innej nieruchomości.

Jednym z najważniejszych zadań jakie musimy wykonać przy wyborze rodzaju umowy to bardzo dokładna analiza wszystkich „za i przeciw”.
Wiedząc dokładnie czego potrzebujemy możemy zdecydować jakie zapisy w umowie z pośrednikiem nieruchomości powinny się znaleźć, a jakie nie.

Pamiętać należy, że usługi pośrednictwa nie obejmują:
– pomocy prawnej i podatkowej
– usług geodezyjnych
– usług rzeczoznawcy majątkowego
– usług inspektora budowlanego
– usług doradztwa kredytowego
– usług architekta wnętrz

Pośrednik nie zgodzi się na wpisanie w umowę pośrednictwa sprzedaży doradztwa z tego zakresu.
Nie ponosi również odpowiedzialności za przekazywanie w tym zakresie ustne informacje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA