Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jego obowiązki i wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Pośrednik otrzymuje prowizję w wysokości 2–3%. Oczekujemy, że jego zadanie nie kończy się w momencie wymiany adresów pomiędzy potencjalnymi kontrahentami. Umowa pośrednictwa to „umowa o staranie się”. Możemy jednak wprowadzić w niej wyjątek w postaci osiągnięcia określonego przez strony rezultatu.
REKLAMA
Na czym polega pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu przez pośrednika w obrocie nieruchomościami czynności zmierzających do zawarcia przez potencjalnych kontrahentów umów:
1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
2) nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
3) najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;
4) innych niż wyżej wymienione, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.
Pośrednik powinien stworzyć warunki do sfinalizowania transakcji, w szczególności opracować ofertę, zebrać potrzebne do zawarcia umowy dokumenty i informacje, a także wykonywać opracowania i ekspertyzy.
Zobacz: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości
Zasady wykonywania zawodu
Przede wszystkim pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do wykonywania czynności zmierzających do zawarcia umowy między potencjalnymi kontrahentami zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz zasadami etyki zawodowej. Ponadto powinien kierować się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności.
Jak określić wynagrodzenie pośrednika?
Z ustawy o obrocie nieruchomościami wynika, że sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. W sytuacji nieokreślenia wynagrodzenia w umowie, przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danych stosunkach. Oczywiście prowizja powinna przysługiwać w przypadku sfinalizowania transakcji. Niekiedy może przysługiwać już za samą wymianę adresów między kontrahentami. W zasadzie sama umowa pośrednictwa określa za co pośrednikowi przysługuje wynagrodzenie i w jakiej wysokości. Umowy pośrednictwa bez klauzuli określającej wysokość i sposób wynagrodzenia pośrednika raczej nie pojawiają się w obrocie prawnym. Umowa pośrednictwa może również zawierać zapis o zastrzeżeniu wyłączności na rzecz jednego pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Zadania pośrednika
Zadania pośrednika określa umowa pośrednictwa. Co do zasady, działania pośrednika mają zmierzać do zawarcia umowy pomiędzy potencjalnymi kontrahentami. Nie oznacza to jednak, że strony nie mogą rozszerzyć tych zadań w umowie. Mogą bowiem dążyć do tego, żeby pośrednik aktywnie uczestniczył w kształtowaniu umowy pomiędzy potencjalnymi kontrahentami i pomagał w negocjowaniu jej warunków.
Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości
Podstawa prawna
Ustawa z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.