REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Współpraca z biurem nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Wojciech Sulczewski
Pośrednik nieruchomości musi posiadać licencję, aby móc pełnić swój zawód. Fot. Fotolia
Pośrednik nieruchomości musi posiadać licencję, aby móc pełnić swój zawód. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Współpracujesz z biurem nieruchomości, ale boisz się, że zostaniesz oszukany? Przeczytaj, jak być zadowolonym ze współpracy z biurem nieruchomości.

Coraz częściej w telewizji, w prasie czy na forach internetowych możemy spotkać negatywny wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jawi nam się obraz krętacza i cwaniaka, który szuka łatwego zarobku. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny: kiedyś zawód pośrednika był niszowy, w związku z czym oszuści zdarzali się rzadko. Teraz coraz liczniejszą grupę zawodową stanowią pośrednicy w obrocie nieruchomościami, przez co statystycznie więcej jest osób łamiących zasady etyki. Taka osoba z profesjonalną obsługą rynku nieruchomości ma niewiele wspólnego, a wystawia złe świadectwo całej grupie zawodowej. Dlatego w interesie konsumentów i  stowarzyszeń skupiających pośredników w obrocie nieruchomościami jest eliminacja i wykluczanie takich osób z zawodu.

REKLAMA

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Ministerstwo Infrastruktury ostrzega i podaje na swojej stronie internetowej wyniki pracy Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji ds. pośredników w obrocie nieruchomościami. W 2010 r. ukarano dyscyplinarnie 60 pośredników. Większość spraw dotyczyła drobnych zaniedbań i kończyła się upomnieniem lub naganą, ale znalazły się też przypadki zawieszenia licencji zawodowej na okres od 3 miesięcy do roku, a nawet przypadki pozbawienia licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie po upływie 3 lat. Przywołane dane statystyczne dotyczą grupy zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami, tymczasem coraz powszechniejsze jest inne zjawisko – mianowicie działa coraz więcej osób, które pośrednikami w ogóle nie są, a mimo to wykonują czynności pośrednictwa lub nawet nazywają się pośrednikami w obrocie nieruchomościami. Takie osoby oczywiście podlegają z mocy ustawy odpowiedzialności karnej za działanie bez licencji zawodowej i posługiwanie się tytułem, który podlega ochronie prawnej. Niemniej jednak zdarzają się ciągle oferty sprzedaży adresów nieruchomości za 200–300 zł, które potem okazują się nieaktualne lub też oferty typu ,,pomogę sprzedać mieszkanie w zamian za prowizję”. Podejmując współpracę z pośrednikiem, masz prawo żądać wylegitymowania się licencją zawodową. Należy o tym pamiętać, bo nikt nie da rękojmi za pracę osoby, która nie posiada żadnego przygotowania zawodowego ani wykształcenia kierunkowego.

Zobacz także: Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to w rzeczywistości osoba wykształcona, która profesjonalnie zajmuje się rynkiem nieruchomości, uwzględnia zasady etyki i odpowiednie standardy, dba o dobre imię zawodu, poza tym posiada licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy, ważną polisę OC i stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Dlatego możemy żądać potwierdzenia tych kwalifikacji od pośrednika, z którym zamierzamy podjąć współpracę. Rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami znajdziemy na stronach internetowych odpowiednich organizacji pośredników w obrocie nieruchomościami (na przykład Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości) lub też na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Jako zleceniodawca po wykonaniu usługi pośrednictwa zażądaj również faktury VAT za usługę, która jest dowodem zapłaty prowizji, ale też może stanowić (w niektórych przypadkach) w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym podstawę do zmniejszenia Twojego dochodu, który podlega opodatkowaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

REKLAMA

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

REKLAMA

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA