REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Współpraca z biurem nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Wojciech Sulczewski
Pośrednik nieruchomości musi posiadać licencję, aby móc pełnić swój zawód. Fot. Fotolia
Pośrednik nieruchomości musi posiadać licencję, aby móc pełnić swój zawód. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Współpracujesz z biurem nieruchomości, ale boisz się, że zostaniesz oszukany? Przeczytaj, jak być zadowolonym ze współpracy z biurem nieruchomości.

Coraz częściej w telewizji, w prasie czy na forach internetowych możemy spotkać negatywny wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jawi nam się obraz krętacza i cwaniaka, który szuka łatwego zarobku. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny: kiedyś zawód pośrednika był niszowy, w związku z czym oszuści zdarzali się rzadko. Teraz coraz liczniejszą grupę zawodową stanowią pośrednicy w obrocie nieruchomościami, przez co statystycznie więcej jest osób łamiących zasady etyki. Taka osoba z profesjonalną obsługą rynku nieruchomości ma niewiele wspólnego, a wystawia złe świadectwo całej grupie zawodowej. Dlatego w interesie konsumentów i  stowarzyszeń skupiających pośredników w obrocie nieruchomościami jest eliminacja i wykluczanie takich osób z zawodu.

REKLAMA

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Ministerstwo Infrastruktury ostrzega i podaje na swojej stronie internetowej wyniki pracy Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji ds. pośredników w obrocie nieruchomościami. W 2010 r. ukarano dyscyplinarnie 60 pośredników. Większość spraw dotyczyła drobnych zaniedbań i kończyła się upomnieniem lub naganą, ale znalazły się też przypadki zawieszenia licencji zawodowej na okres od 3 miesięcy do roku, a nawet przypadki pozbawienia licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie po upływie 3 lat. Przywołane dane statystyczne dotyczą grupy zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami, tymczasem coraz powszechniejsze jest inne zjawisko – mianowicie działa coraz więcej osób, które pośrednikami w ogóle nie są, a mimo to wykonują czynności pośrednictwa lub nawet nazywają się pośrednikami w obrocie nieruchomościami. Takie osoby oczywiście podlegają z mocy ustawy odpowiedzialności karnej za działanie bez licencji zawodowej i posługiwanie się tytułem, który podlega ochronie prawnej. Niemniej jednak zdarzają się ciągle oferty sprzedaży adresów nieruchomości za 200–300 zł, które potem okazują się nieaktualne lub też oferty typu ,,pomogę sprzedać mieszkanie w zamian za prowizję”. Podejmując współpracę z pośrednikiem, masz prawo żądać wylegitymowania się licencją zawodową. Należy o tym pamiętać, bo nikt nie da rękojmi za pracę osoby, która nie posiada żadnego przygotowania zawodowego ani wykształcenia kierunkowego.

Zobacz także: Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to w rzeczywistości osoba wykształcona, która profesjonalnie zajmuje się rynkiem nieruchomości, uwzględnia zasady etyki i odpowiednie standardy, dba o dobre imię zawodu, poza tym posiada licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy, ważną polisę OC i stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Dlatego możemy żądać potwierdzenia tych kwalifikacji od pośrednika, z którym zamierzamy podjąć współpracę. Rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami znajdziemy na stronach internetowych odpowiednich organizacji pośredników w obrocie nieruchomościami (na przykład Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości) lub też na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Jako zleceniodawca po wykonaniu usługi pośrednictwa zażądaj również faktury VAT za usługę, która jest dowodem zapłaty prowizji, ale też może stanowić (w niektórych przypadkach) w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym podstawę do zmniejszenia Twojego dochodu, który podlega opodatkowaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA