REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości

Izabela Perczak
W umowie między sprzedający a agencją nieruchomości powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.
W umowie między sprzedający a agencją nieruchomości powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Warunki zawarte w umowie z agencją

REKLAMA

Umowa z agencją nieruchomości może być zawarta na czas określony lub nie określony. W umowie strony powinny określić zasady jej wypowiedzenia. W umowie z agencją nieruchomości są także zawarte postanowienia dotyczące wysokości prowizji, która jest wyrażona procentowo (przeważnie od 2% do 3% ceny mieszkania). Należy pamiętać, że od tej kwoty należy także zapłacić podatek VAT, co w sumie zwiększa koszty do kilkunastu tysięcy złotych. Owszem, czasami są na rynku nieruchomości agencje, które nie pobierają prowizji od kupującego nieruchomość, jednakże zdarza się to bardzo rzadko. Należy wskazać, że agencja nieruchomości nie może się domagać uiszczenia prowizji od podmiotu, z którą nie zawarła uprzednio umowy.

Zobacz serwis: Finanse

Potencjalny nabywca powinien pamiętać o tym, że jeżeli w okresie obowiązywania umowy zdecyduje się na zakupienie nieruchomości, to będzie on zobowiązany do zapłacenia prowizji agencji nieruchomości w wysokości od 2 % do 3 %.

Niekorzystne postanowienia zawarte w umowie z agencją

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarzają się takie umowy z agencją nieruchomości, które zawierają niekorzystne postanowienia dla potencjalnych klientów. Dlatego też należy skrupulatnie prześledzić całą treść takiej umowy. W umowie takiej zawarte są postanowienia dotyczące tego, że za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego agencji nieruchomości wynagrodzenia (prowizji) nabywca lub sprzedający nieruchomości zobowiązany jest uiścić karę umowną od wynagrodzenia określonego w umowie. W umowie z agencją są także zawarte postanowienia dotyczące kary w wysokości podwójnej lub potrójnej prowizji – jeżeli potencjalny nabywca lub sprzedający samodzielnie sprzeda lub kupi nieruchomość bez poinformowania o tym fakcie agencji.

Przy zawarciu umowy z agencją nieruchomości należy żądać, aby agencja usunęła z umowy postanowienia dotyczące wszelkich kar umownych.

Należy także zwrócić uwagę na to, aby w umowie z agencją nieruchomości zawarte były dane (imię i nazwisko oraz numer licencji) licencjonowanego pośrednika nieruchomości oraz oświadczenie, że jest ubezpieczony (ze wskazaniem dowodu ubezpieczenia) od odpowiedzialności cywilnej za ewentualnie powstałe szkody. 

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA