REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rewolucja dla nabywców nieruchomości

Izabela Perczak
Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony.
Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony.

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który nie reguluje sytuacji prawnej pomiędzy deweloperem a potencjalnym nabywcą nieruchomości. Co zaskakujące, w większości państw Unii Europejskiej, np. we Francji, w Niemczech, w Danii i Szwecji przepisy prawne chronią klientów firm deweloperskich. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która wejdzie w życie w marcu 2012 r., zawiera szczegółowe wytyczne, które powinny się znaleźć w umowie deweloperskiej.

Szeroka ochrona dla nabywców nieruchomości

REKLAMA

Obecnie prawo w sposób niewystarczający chroni interesy potencjalnych nabywców nieruchomości, ponieważ w razie upadłości dewelopera lub nieukończenia przez niego przedsięwzięcia deweloperskiego w czasie określonym w umowie deweloperskiej – nabywca nie może w pełni zrealizować roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA

Z całą pewnością uregulowanie wytycznych dotyczących zawierania umów deweloperskich w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zapewni ochronę klientów pragnących zakupić mieszkanie u dewelopera. Potencjalny nabywca nieruchomości będzie miał także możliwość zapoznania się z obowiązkami spoczywającymi na deweloperze, warunkami związanymi z zawarciem umowy deweloperskiej, co ułatwi egzekwowanie nieprawidłowości związanych z całą procedurą nabycia nieruchomości. Dotychczas to deweloper narzucał klientom warunki umowne, często bez możliwości ich negocjowania na korzyść nabywców. Dzięki tym zmianom sytuacja nabywcy znacząco się poprawi.

Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony. Tym samym deweloper zobowiązany będzie wykupić polisy ubezpieczeniowe w celu zabezpieczenia własnych interesów w razie bankructwa lub w przypadku pokrycia uzasadnionych roszczeń ze strony nabywców.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa zarówno prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej, reguły prowadzenia otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, środki ochrony nabywców mieszkań, reguły prowadzenia upadłości dewelopera. Poniżej zostaną przedstawione przykładowe informacje, które powinny zostać zawarte w umowie deweloperskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe informacje zawarte w umowie deweloperskiej

Umowa deweloperska przede wszystkim powinna zawierać: 

- dane dotyczące stron, miejsca i daty podpisania umowy deweloperskiej,

- cenę nabycia prawa własności nieruchomości,

- informację o nieruchomości (powierzchnia działki, stan prawny nieruchomości, oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego),

- określenie przedmiotu umowy deweloperskiej,

- informacje o położeniu lokalu mieszkalnego w budynku, informacje o powierzchni i układzie poszczególnych pomieszczeń oraz o zakresie wykonywanych prac przez dewelopera.

- termin przeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości,

- dane dotyczące wysokości i terminów lub warunki spełniania świadczeń pieniężnych przez nabywcę na rzecz danego dewelopera,

- szczegółowe informacje dotyczące: mieszkaniowego rachunku powierniczego, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej,

- informacje dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych danego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu mieszkalnego,

- wskazanie sposobu pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego,

- oświadczenie nabywcy o odbiorze prospektu informacyjnego,

- numer pozwolenia na budowę oraz oznaczenie organu, który je wydał,

- informacje dotyczące warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej,

- określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy deweloperskiej.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA