REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rewolucja dla nabywców nieruchomości

Izabela Perczak
Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony.
Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony.

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który nie reguluje sytuacji prawnej pomiędzy deweloperem a potencjalnym nabywcą nieruchomości. Co zaskakujące, w większości państw Unii Europejskiej, np. we Francji, w Niemczech, w Danii i Szwecji przepisy prawne chronią klientów firm deweloperskich. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która wejdzie w życie w marcu 2012 r., zawiera szczegółowe wytyczne, które powinny się znaleźć w umowie deweloperskiej.

Szeroka ochrona dla nabywców nieruchomości

REKLAMA

Obecnie prawo w sposób niewystarczający chroni interesy potencjalnych nabywców nieruchomości, ponieważ w razie upadłości dewelopera lub nieukończenia przez niego przedsięwzięcia deweloperskiego w czasie określonym w umowie deweloperskiej – nabywca nie może w pełni zrealizować roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA

Z całą pewnością uregulowanie wytycznych dotyczących zawierania umów deweloperskich w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zapewni ochronę klientów pragnących zakupić mieszkanie u dewelopera. Potencjalny nabywca nieruchomości będzie miał także możliwość zapoznania się z obowiązkami spoczywającymi na deweloperze, warunkami związanymi z zawarciem umowy deweloperskiej, co ułatwi egzekwowanie nieprawidłowości związanych z całą procedurą nabycia nieruchomości. Dotychczas to deweloper narzucał klientom warunki umowne, często bez możliwości ich negocjowania na korzyść nabywców. Dzięki tym zmianom sytuacja nabywcy znacząco się poprawi.

Umowa przedwstępna na zakup lokalu zawarta między deweloperem a nabywcą powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego w celu zapewnienia klientowi szerokiej ochrony. Tym samym deweloper zobowiązany będzie wykupić polisy ubezpieczeniowe w celu zabezpieczenia własnych interesów w razie bankructwa lub w przypadku pokrycia uzasadnionych roszczeń ze strony nabywców.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa zarówno prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej, reguły prowadzenia otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, środki ochrony nabywców mieszkań, reguły prowadzenia upadłości dewelopera. Poniżej zostaną przedstawione przykładowe informacje, które powinny zostać zawarte w umowie deweloperskiej.

Przykładowe informacje zawarte w umowie deweloperskiej

Umowa deweloperska przede wszystkim powinna zawierać: 

- dane dotyczące stron, miejsca i daty podpisania umowy deweloperskiej,

- cenę nabycia prawa własności nieruchomości,

- informację o nieruchomości (powierzchnia działki, stan prawny nieruchomości, oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego),

- określenie przedmiotu umowy deweloperskiej,

- informacje o położeniu lokalu mieszkalnego w budynku, informacje o powierzchni i układzie poszczególnych pomieszczeń oraz o zakresie wykonywanych prac przez dewelopera.

- termin przeniesienia na nabywcę prawa własności nieruchomości,

- dane dotyczące wysokości i terminów lub warunki spełniania świadczeń pieniężnych przez nabywcę na rzecz danego dewelopera,

- szczegółowe informacje dotyczące: mieszkaniowego rachunku powierniczego, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej,

- informacje dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych danego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu mieszkalnego,

- wskazanie sposobu pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego,

- oświadczenie nabywcy o odbiorze prospektu informacyjnego,

- numer pozwolenia na budowę oraz oznaczenie organu, który je wydał,

- informacje dotyczące warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej,

- określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy deweloperskiej.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA