REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klient odzyska pieniądze w razie bankructwa dewelopera

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Perczak
Klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Fot. Fotolia
Klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Fot. Fotolia
/
Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie klienci upadłych firm deweloperskich są zaspokajani z majątku dewelopera jako ostatni. Często nawet największe firmy deweloperskie mają problemy finansowe, dlatego nabywcy mieszkań nigdy nie mają całkowitej pewności, że deweloperowi może grozić upadłość. Nowe regulacje, które wejdą w życie na wiosnę 2012 roku z całą pewnością w sposób korzystny odmienią obecną sytuację nabywców lokali.

Ochrona nabywców lokali przed bankructwem dewelopera

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego, którą sejm uchwalił dnia 16 września 2011 roku zawiera szczegółowe regulacje dotyczące ochrony nabywców lokali firm deweloperskich podczas realizowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Ustawa w sposób szczegółowy reguluje różne kwestie związane z bankructwem dewelopera i banku.

REKLAMA

Obecnie ryzyko inwestycji deweloperskiej ponosi nabywca lokalu, który nie może zrealizować roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego. Często klient firmy deweloperskiej pozostaje z kredytami na wiele lat, ale bez upragnionego mieszkania. Zmiana przepisów prawa ma umożliwić ochronę interesów nabywców będących klientami firm deweloperskich.

Postępowanie w razie upadłości dewelopera

Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość dewelopera to środki zgromadzone na rachunku powierniczym, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz wierzytelności dewelopera względem nabywców lokali będą tworzyły odrębną masę majątkową, która będzie służyła w pierwszej kolejności zaspokojeniu roszczeń nabywców przyszłych nieruchomości, które będą zrealizowane w danym przedsięwzięciu deweloperskim.

Zobacz także serwis: Podatki

REKLAMA

Oznacza to, że klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Ponadto sytuacja nabywcy lokalu znacząco poprawi się poprzez możliwość zrealizowania roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego, o odzyskanie gromadzonych środków pieniężnych na rachunku powierniczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że wniosek o ogłoszenie upadłości dewelopera zostanie uwzględniony wówczas, gdy deweloper o upływie 90 dni od dnia określonego w danej umowie deweloperskiej nie ukończy tego przedsięwzięcia. Ponadto wszelkie wierzytelności nabywców nie zostaną przekształcone z chwilą ogłoszenia upadłości dewelopera w wierzytelności pieniężne. Przekształcenie nastąpi dopiero z dniem wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego przez sędziego komisarza.

Obowiązek kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego

W przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera – syndyk lub nadzorca sądowy ma obowiązek kontynuować przedsięwzięcie deweloperskie. Dla kontynuacji danego przedsięwzięcia deweloperskiego nabywcy lokali będą zobowiązani wpłacić minimum 80 proc. środków koniecznych do jego ukończenia.

REKLAMA

Jeżeli syndyk lub nadzorca sądowy uzna, iż prowadzone przez niego przedsięwzięcie deweloperskie jest sprzeczne z interesami nabywców lokali oraz nie widać szans na wykonanie zobowiązań wobec nabywców lokali - zgłasza wniosek do sędziego-komisarza w celu wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego.

Jednakże przed zgłoszeniem wniosku o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, syndyk będzie zobowiązany zwołać zgromadzenie nabywców mieszkań w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego. Głównym celem zorganizowania zgromadzenia nabywców będzie możliwość podjęcia uchwały o kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz zobowiązania nabywców do dokonywania dopłat koniecznych do ukończenia przedsięwzięcia.

Uchwały podejmowane na zgromadzeniu nabywców będą zapadły bez względu na liczbę obecnych, większością głosów nabywców mających przynajmniej 50 proc. ogólnej sumy wierzytelności przypadających nabywcom, którzy będą uprawnieni do uczestniczenia w zgromadzeniu. Natomiast w sprawach o dokonanie wyłączenia mienia z masy upadłości uchwały będą zapadały większością głosów nabywców mających przynajmniej dwie trzecie ogólnej sumy uznawanych wierzytelności.

Obowiązek syndyka w razie ukończenia inwestycji

Syndyk w ciągu 30 dni od zakończenia danego przedsięwzięcia deweloperskiego będzie zobowiązany przenieść na nabywców prawo własności lokalu. Z chwilą przeniesienia nieruchomości te zostaną wyłączone z masy upadłościowej, a tym samym wygasają wszelkie związane z nim obciążenia. Należy także zaznaczyć, że w przypadku kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego syndyk będzie zobowiązany ukończyć budowę w terminie 2 lat od dnia ogłoszenia upadłości. Tylko w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Zobacz serwis: Finanse

Upadłość banku

Odmiennie niż w przypadku upadłości dewelopera, kształtuje się sytuacja w razie bankructwa banku. W przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, deweloper w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości powinien zawrzeć umowę mieszkaniowego rachunku powierniczego z innym bankiem. Wszelkie kwoty wypłacone deweloperowi w celu zaspokojenia wierzytelności wynikające z umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego będą przekazane wyłącznie na mieszkaniowy rachunek powierniczy utworzony w innym banku na wniosek dewelopera.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA