REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klient odzyska pieniądze w razie bankructwa dewelopera

Izabela Perczak
Klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Fot. Fotolia
Klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie klienci upadłych firm deweloperskich są zaspokajani z majątku dewelopera jako ostatni. Często nawet największe firmy deweloperskie mają problemy finansowe, dlatego nabywcy mieszkań nigdy nie mają całkowitej pewności, że deweloperowi może grozić upadłość. Nowe regulacje, które wejdą w życie na wiosnę 2012 roku z całą pewnością w sposób korzystny odmienią obecną sytuację nabywców lokali.

Ochrona nabywców lokali przed bankructwem dewelopera

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego, którą sejm uchwalił dnia 16 września 2011 roku zawiera szczegółowe regulacje dotyczące ochrony nabywców lokali firm deweloperskich podczas realizowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Ustawa w sposób szczegółowy reguluje różne kwestie związane z bankructwem dewelopera i banku.

REKLAMA

Obecnie ryzyko inwestycji deweloperskiej ponosi nabywca lokalu, który nie może zrealizować roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego. Często klient firmy deweloperskiej pozostaje z kredytami na wiele lat, ale bez upragnionego mieszkania. Zmiana przepisów prawa ma umożliwić ochronę interesów nabywców będących klientami firm deweloperskich.

Postępowanie w razie upadłości dewelopera

Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość dewelopera to środki zgromadzone na rachunku powierniczym, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz wierzytelności dewelopera względem nabywców lokali będą tworzyły odrębną masę majątkową, która będzie służyła w pierwszej kolejności zaspokojeniu roszczeń nabywców przyszłych nieruchomości, które będą zrealizowane w danym przedsięwzięciu deweloperskim.

Zobacz także serwis: Podatki

REKLAMA

Oznacza to, że klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Ponadto sytuacja nabywcy lokalu znacząco poprawi się poprzez możliwość zrealizowania roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego, o odzyskanie gromadzonych środków pieniężnych na rachunku powierniczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że wniosek o ogłoszenie upadłości dewelopera zostanie uwzględniony wówczas, gdy deweloper o upływie 90 dni od dnia określonego w danej umowie deweloperskiej nie ukończy tego przedsięwzięcia. Ponadto wszelkie wierzytelności nabywców nie zostaną przekształcone z chwilą ogłoszenia upadłości dewelopera w wierzytelności pieniężne. Przekształcenie nastąpi dopiero z dniem wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego przez sędziego komisarza.

Obowiązek kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego

W przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera – syndyk lub nadzorca sądowy ma obowiązek kontynuować przedsięwzięcie deweloperskie. Dla kontynuacji danego przedsięwzięcia deweloperskiego nabywcy lokali będą zobowiązani wpłacić minimum 80 proc. środków koniecznych do jego ukończenia.

REKLAMA

Jeżeli syndyk lub nadzorca sądowy uzna, iż prowadzone przez niego przedsięwzięcie deweloperskie jest sprzeczne z interesami nabywców lokali oraz nie widać szans na wykonanie zobowiązań wobec nabywców lokali - zgłasza wniosek do sędziego-komisarza w celu wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego.

Jednakże przed zgłoszeniem wniosku o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, syndyk będzie zobowiązany zwołać zgromadzenie nabywców mieszkań w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego. Głównym celem zorganizowania zgromadzenia nabywców będzie możliwość podjęcia uchwały o kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz zobowiązania nabywców do dokonywania dopłat koniecznych do ukończenia przedsięwzięcia.

Uchwały podejmowane na zgromadzeniu nabywców będą zapadły bez względu na liczbę obecnych, większością głosów nabywców mających przynajmniej 50 proc. ogólnej sumy wierzytelności przypadających nabywcom, którzy będą uprawnieni do uczestniczenia w zgromadzeniu. Natomiast w sprawach o dokonanie wyłączenia mienia z masy upadłości uchwały będą zapadały większością głosów nabywców mających przynajmniej dwie trzecie ogólnej sumy uznawanych wierzytelności.

Obowiązek syndyka w razie ukończenia inwestycji

Syndyk w ciągu 30 dni od zakończenia danego przedsięwzięcia deweloperskiego będzie zobowiązany przenieść na nabywców prawo własności lokalu. Z chwilą przeniesienia nieruchomości te zostaną wyłączone z masy upadłościowej, a tym samym wygasają wszelkie związane z nim obciążenia. Należy także zaznaczyć, że w przypadku kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego syndyk będzie zobowiązany ukończyć budowę w terminie 2 lat od dnia ogłoszenia upadłości. Tylko w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Zobacz serwis: Finanse

Upadłość banku

Odmiennie niż w przypadku upadłości dewelopera, kształtuje się sytuacja w razie bankructwa banku. W przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, deweloper w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości powinien zawrzeć umowę mieszkaniowego rachunku powierniczego z innym bankiem. Wszelkie kwoty wypłacone deweloperowi w celu zaspokojenia wierzytelności wynikające z umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego będą przekazane wyłącznie na mieszkaniowy rachunek powierniczy utworzony w innym banku na wniosek dewelopera.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA