REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy pod kontrolą banków?

Izabela Perczak
Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Fot. Fotolia
Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilka miesięcy, bo na wiosnę 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek kontroli środków powierzonych deweloperowi poprzez zapewnienie nabywcom mieszkań danego przedsięwzięcia inwestycyjnego środków ochrony w postaci zarówno otwartego, jak i zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

W pierwszej kolejności zaspokajanie roszczeń klientów

Zarówno na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym oraz na zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym gromadzone są środki pieniężne na budowę mieszkania. Środki gromadzone na mieszkaniowym rachunku powierniczym oraz prawo własności nieruchomości w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego, a także wierzytelności dewelopera względem nabywców tworzą odrębną masę. Oznacza to, że w przypadku upadłości dewelopera będą one służyły w pierwszej kolejności zaspokajaniu roszczeń nabywców lokali w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego.

REKLAMA

Istota rachunku powierniczego

REKLAMA

Zasadniczym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie środków na rachunku w banku przez kupującego na zakup mieszkania. Należy pamiętać o tym, że do otwarcia rachunku powierniczego potrzebna jest wola nabywcy, banku oraz dewelopera. Rachunek powierniczy będzie służy do rozliczeń z deweloperem. Zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych na rzecz dewelopera. Natomiast bank dokona wypłat pieniędzy deweloperowi po przedstawieniu dokumentacji potwierdzającej fakt, iż przedsięwzięcie deweloperskie przebiega zgodne z przepisami prawa oraz umową deweloperską.

Jeżeli przeciwko deweloperowi zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne lub zostanie ogłoszona jego upadłość – klient rachunku powierniczego w danym banku posiadać będzie gwarancję zwrotu pieniędzy uprzednio wpłaconych na tenże rachunek.

Nie ulega wątpliwości, że wymóg związany z otwarciem zarówno otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych, jak i zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych przyczyni się do zwiększenia znaczenia banków w ramach realizowanego przedsięwzięcia deweloperskiego. Banki będą miał możliwość kontroli prawidłowości wykonywanych poszczególnych etapów prac w ramach prowadzonej inwestycji. Tego typu sytuacja jest bez wątpienia korzystna dla nabywców lokali. Natomiast dla deweloperów sytuacja ta będzie się wiązała z ciągłą ingerencją i monitorowaniem na każdym etapie prac budowlanych przez banki.

Zobacz także serwis: Najem

Różnica między otwartym a zamkniętym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym

REKLAMA

Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy będzie służył do gromadzenia środków pieniężnych nabywcy zgodnie z celami zawartymi w umowie deweloperskiej. Z tego rachunku będą dokonywane wypłaty środków pieniężnych w transzach zgodnie z harmonogramem całego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Natomiast zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy będzie służył gromadzeniu środków pieniężnych nabywcy zgodnie z celami zawartymi w umowie deweloperskiej – podobnie jak w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Ale wypłata środków pieniężnych z tego rachunku następuje w sposób jednorazowy dopiero po ustanowieniu prawa własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu tego prawa na nabywcę lokalu przedsięwzięcia deweloperskiego. Jednakże bank może dokonać wypłaty deweloperowi zgromadzonych środków pieniężnych wówczas, gdy otrzyma od niego odpis aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu.

Nowe uregulowania prawne wprowadzające wymóg powstania mieszkaniowych rachunków powierniczych w znaczący sposób wpłyną na stosunki między deweloperem a danym bankiem. Deweloper nie będzie mógł w sposób swobodny obracać środkami pieniężnymi, które zostaną zgromadzone na mieszkaniowym rachunku powierniczym. Oznacza to, że środki będą mogły być wykorzystywane tylko w celu realizacji projektu deweloperskiego.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Zobacz również serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA