REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Izabela Perczak
Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia
Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany obowiązujące od sierpnia 2011 roku w znaczącym stopniu ograniczyły dostęp do kredytów w ramach "Rodziny na Swoim". Wprowadzone ograniczenia dotyczą obniżenia maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości oraz limitu wiekowego kredytobiorców do 35 lat. "Rodzina na Swoim" została poszerzona o singli. Jakie zmiany w "Rodzinie na Swoim" przyniosła nowelizacja ustawy?

Liczne zmiany w kredycie „Rodzina na Swoim”

Podstawową zmianą, niekorzystną dla kredytobiorców, jest znaczące obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości. Obecnie rynek pierwotny może konkurować z rynkiem wtórnym, ponieważ limity cen za metr kwadratowy nieruchomości w ramach programu „Rodzina na Swoim” przy zakupie mieszkania u dewelopera są wyższe niż na rynku wtórnym.

REKLAMA

REKLAMA

Dla przykładu w Warszawie cena za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym nie może być wyższa od kwoty 6 435 zł, natomiast na rynku wtórnym nie może być wyższa od kwoty 5 148 zł. Mając na uwadze fakt, że zarówno na rynku nieruchomości pierwotnym, jak i wtórnym w Warszawie powyżej wskazane ceny za metr kwadratowy mieszkania są prawie nieosiągalne z uwagi na niski limit – zakup mieszkania w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest bardzo utrudniony.

W ramach programu „Rodzina na Swoim” wprowadzono także ograniczenia wieku kredytobiorców do 35 lat. Oznacza to, że jeden ze współmałżonków nie może mieć więcej niż 35 lat, natomiast w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko warunek ten jest wyłączony.

Inną zmianą w ramach programu „Rodzina na Swoim” jest poszerzenie osób mogących ubiegać się o dopłatę Skarbu Państwa o singli (osoby niepozostające w związku małżeńskim). Singiel może nabyć nieruchomość o powierzchni nie większej niż 50 m². Jednakże z dopłatą do połowy kosztów odsetek objęta będzie powierzchnia nieruchomości do 30 m2.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stare zasady programu „Rodzina na Swoim” pozostały w odniesieniu do małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dziecko. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego dla małżeństw nadal nie może przekraczać 75 m², natomiast w przypadku domu jednorodzinnego nie może być większa niż 140 m². Jednakże wówczas, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m², a dla domu jednorodzinnego nie jest wyższa od 70 m², kredytobiorca otrzyma dopłatę do połowy kosztów odsetek kredytu.

Czy to  koniec kredytów w ramach "Rodziny na Swoim"?

Pytanie o powyższej treści zadają sobie kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu. Znaczące obniżki cen za metr kwadratowy mieszkania, które są nieadekwatne do rzeczywistych wartości nieruchomości, utrudniają kredytobiorcom dostęp do kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”, a dalsza obniżka limitów spowoduje całkowite uniemożliwienie skorzystania z dopłaty Skarbu Państwa.

Zobacz także: Przeczytaj uważnie umowę kredytową

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA