REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Perczak
Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia
Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany obowiązujące od sierpnia 2011 roku w znaczącym stopniu ograniczyły dostęp do kredytów w ramach "Rodziny na Swoim". Wprowadzone ograniczenia dotyczą obniżenia maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości oraz limitu wiekowego kredytobiorców do 35 lat. "Rodzina na Swoim" została poszerzona o singli. Jakie zmiany w "Rodzinie na Swoim" przyniosła nowelizacja ustawy?

Liczne zmiany w kredycie „Rodzina na Swoim”

Podstawową zmianą, niekorzystną dla kredytobiorców, jest znaczące obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości. Obecnie rynek pierwotny może konkurować z rynkiem wtórnym, ponieważ limity cen za metr kwadratowy nieruchomości w ramach programu „Rodzina na Swoim” przy zakupie mieszkania u dewelopera są wyższe niż na rynku wtórnym.

REKLAMA

REKLAMA

Dla przykładu w Warszawie cena za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym nie może być wyższa od kwoty 6 435 zł, natomiast na rynku wtórnym nie może być wyższa od kwoty 5 148 zł. Mając na uwadze fakt, że zarówno na rynku nieruchomości pierwotnym, jak i wtórnym w Warszawie powyżej wskazane ceny za metr kwadratowy mieszkania są prawie nieosiągalne z uwagi na niski limit – zakup mieszkania w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest bardzo utrudniony.

W ramach programu „Rodzina na Swoim” wprowadzono także ograniczenia wieku kredytobiorców do 35 lat. Oznacza to, że jeden ze współmałżonków nie może mieć więcej niż 35 lat, natomiast w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko warunek ten jest wyłączony.

Inną zmianą w ramach programu „Rodzina na Swoim” jest poszerzenie osób mogących ubiegać się o dopłatę Skarbu Państwa o singli (osoby niepozostające w związku małżeńskim). Singiel może nabyć nieruchomość o powierzchni nie większej niż 50 m². Jednakże z dopłatą do połowy kosztów odsetek objęta będzie powierzchnia nieruchomości do 30 m2.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stare zasady programu „Rodzina na Swoim” pozostały w odniesieniu do małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dziecko. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego dla małżeństw nadal nie może przekraczać 75 m², natomiast w przypadku domu jednorodzinnego nie może być większa niż 140 m². Jednakże wówczas, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m², a dla domu jednorodzinnego nie jest wyższa od 70 m², kredytobiorca otrzyma dopłatę do połowy kosztów odsetek kredytu.

Czy to  koniec kredytów w ramach "Rodziny na Swoim"?

Pytanie o powyższej treści zadają sobie kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu. Znaczące obniżki cen za metr kwadratowy mieszkania, które są nieadekwatne do rzeczywistych wartości nieruchomości, utrudniają kredytobiorcom dostęp do kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”, a dalsza obniżka limitów spowoduje całkowite uniemożliwienie skorzystania z dopłaty Skarbu Państwa.

Zobacz także: Przeczytaj uważnie umowę kredytową

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA