Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”
REKLAMA
REKLAMA
Liczne zmiany w kredycie „Rodzina na Swoim”
Podstawową zmianą, niekorzystną dla kredytobiorców, jest znaczące obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości. Obecnie rynek pierwotny może konkurować z rynkiem wtórnym, ponieważ limity cen za metr kwadratowy nieruchomości w ramach programu „Rodzina na Swoim” przy zakupie mieszkania u dewelopera są wyższe niż na rynku wtórnym.
REKLAMA
REKLAMA
Dla przykładu w Warszawie cena za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym nie może być wyższa od kwoty 6 435 zł, natomiast na rynku wtórnym nie może być wyższa od kwoty 5 148 zł. Mając na uwadze fakt, że zarówno na rynku nieruchomości pierwotnym, jak i wtórnym w Warszawie powyżej wskazane ceny za metr kwadratowy mieszkania są prawie nieosiągalne z uwagi na niski limit – zakup mieszkania w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest bardzo utrudniony.
W ramach programu „Rodzina na Swoim” wprowadzono także ograniczenia wieku kredytobiorców do 35 lat. Oznacza to, że jeden ze współmałżonków nie może mieć więcej niż 35 lat, natomiast w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko warunek ten jest wyłączony.
Inną zmianą w ramach programu „Rodzina na Swoim” jest poszerzenie osób mogących ubiegać się o dopłatę Skarbu Państwa o singli (osoby niepozostające w związku małżeńskim). Singiel może nabyć nieruchomość o powierzchni nie większej niż 50 m². Jednakże z dopłatą do połowy kosztów odsetek objęta będzie powierzchnia nieruchomości do 30 m2.
Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik
Stare zasady programu „Rodzina na Swoim” pozostały w odniesieniu do małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dziecko. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego dla małżeństw nadal nie może przekraczać 75 m², natomiast w przypadku domu jednorodzinnego nie może być większa niż 140 m². Jednakże wówczas, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m², a dla domu jednorodzinnego nie jest wyższa od 70 m², kredytobiorca otrzyma dopłatę do połowy kosztów odsetek kredytu.
Czy to koniec kredytów w ramach "Rodziny na Swoim"?
Pytanie o powyższej treści zadają sobie kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu. Znaczące obniżki cen za metr kwadratowy mieszkania, które są nieadekwatne do rzeczywistych wartości nieruchomości, utrudniają kredytobiorcom dostęp do kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”, a dalsza obniżka limitów spowoduje całkowite uniemożliwienie skorzystania z dopłaty Skarbu Państwa.
Zobacz także: Przeczytaj uważnie umowę kredytową
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.