REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek kredytowy dla singli tylko do końca 2012 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Perczak
Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera w ramach
Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera w ramach "Rodziny na Swoim" musi podpisać umowę przedwstępną.

REKLAMA

REKLAMA

Single, czyli osoby niepozostające w związku małżeńskim, do końca 2012 roku mogą składać wnioski kredytowe o udzielenia im kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim”.

Kredyt w ramach programu "Rodzina na Swoim" cieszy się dużą aprobatą kredytobiorców z uwagi na możliwość uzyskania dopłaty od Skarbu Państwa przez osiem lat.

REKLAMA

Wniosek kredytowy dla singli

Osoba niepozostająca w związku małżeńskim, która nie ukończyła 35. roku życia, a także nie jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego może starać się o kredyt mieszkaniowy w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Jednak w tym przypadku spełnienie przez singla tylko ustawowych warunków jest niewystarczające dla uzyskania kredytu z dopłatą. Musi on spełnić także inne wymagania, które zostaną poniżej przedstawione.

Przede wszystkim singiel powinien udać się do banku w celu wypełnienia i złożenia wniosku kredytowego wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Wniosek kredytowy warto złożyć w kilku bankach w celu porównania kredytów, a następnie wybrania najkorzystniejszej oferty.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe: ranking szybkości działania banków

Należy pamiętać o tym, że każdy bank ma nieco odmienne warunki udzielania kredytów, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z ich wymaganiami. Poniżej zostaną przedstawione przykładowe informacje, które należy zawrzeć we wniosku kredytowym oraz dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Informacje zamieszczane we wniosku kredytowym

Singiel jako potencjalny kredytobiorca we wniosku kredytowym będzie zobowiązany podać następujące dane:

Zobacz także: Konto bankowe dla młodzieży – w którym banku?

- podstawowe informacje dotyczące kredytobiorców (np. imię i nazwisko, seria i nr dok. tożsamości, PESEL, NIP i in.),
- informacje dotyczące nieruchomości stanowiącej przedmiot finansowania (np. rodzaj nieruchomości, adres nieruchomości, tytuł prawny do nieruchomości, przeznaczenie nieruchomości i in.),
- informacje dotyczące źródeł dochodów kredytobiorców (np. forma i miejsce zatrudnienia, branża),
- zestawienie miesięcznych dochodów i wydatków,
- informacje dotyczące wnioskowanego kredytu (np. okres kredytowania, oprocentowanie i raty, waluta kredytu),
- informacje o proponowanym harmonogramie wypłaty transz kredytu,
- informacje o innych zobowiązaniach kredytowych.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

2. Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego

Do wniosku kredytowego singiel powinien dołączyć:

- zaświadczenie o zatrudnieniu na drukach bankowych,
- wyciągi bankowe za ostatnie 6 miesięcy,
- PIT za 2010 r. z potwierdzeniem nadania.

W przypadku zakupu mieszkania u dewelopera singiel do wniosku kredytowego powinien dołączyć:

- umowę przedwstępną oraz harmonogram płatności,
- odpis z księgi wieczystej gruntu inwestycji, który jest ważny 30 dni,
- pozwolenie dewelopera na budowę,
- oświadczenie inwestora zastępczego (druki znajdują w załącznikach),
- zgoda wierzyciela hipotecznego (banku, który udzielił deweloperowi kredytu na działkę) na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu,
- aktualny odpis z KRS-u dewelopera oraz pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera,
- wypis i wyrys z rejestru gruntów.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Gwarancja udzielenia kredytu dla singla

Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera musi podpisać umowę przedwstępna, w której zobowiązuje się do zapłaty zaliczki lub zadatku. Następnie udaje się do banku w celu ubiegania o kredyt, którego może nie otrzymać z różnych przyczyn. Dlatego przed zawarciem umowy przedwstępnej o zakup nieruchomości singiel powinien się upewnić, czy bank na pewno udzieli mu kredytu mieszkaniowego, ponieważ uprzednio wpłacone zaliczka lub zadatek na rzecz dewelopera mogą nie podlegać zwrotowi.

Zobacz także: Deutsche Bank PBC nie udzieli już kredytu we franku

Rozwiązaniem tego problemu jest uzyskanie przez singla stosownego przyrzeczenia (promesy) od banku, który zobowiąże się udzielić kredytu po spełnieniu odpowiednich warunków. Niestety wydanie promesy kosztuje około 500 zł. Jednak zadatek wpłacony na rzecz dewelopera jest przeważnie dużo wyższy od kosztów związanych z wydaniem promesy, dlatego korzyści płynące z uzyskania przyrzeczenia od banku są opłacalne i zabezpieczają interesy kredytobiorcy przed utratą pieniędzy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Zobacz także: Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA