REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek kredytowy dla singli tylko do końca 2012 roku

Izabela Perczak
Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera w ramach
Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera w ramach "Rodziny na Swoim" musi podpisać umowę przedwstępną.

REKLAMA

REKLAMA

Single, czyli osoby niepozostające w związku małżeńskim, do końca 2012 roku mogą składać wnioski kredytowe o udzielenia im kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim”.

Kredyt w ramach programu "Rodzina na Swoim" cieszy się dużą aprobatą kredytobiorców z uwagi na możliwość uzyskania dopłaty od Skarbu Państwa przez osiem lat.

REKLAMA

Wniosek kredytowy dla singli

Osoba niepozostająca w związku małżeńskim, która nie ukończyła 35. roku życia, a także nie jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego może starać się o kredyt mieszkaniowy w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Jednak w tym przypadku spełnienie przez singla tylko ustawowych warunków jest niewystarczające dla uzyskania kredytu z dopłatą. Musi on spełnić także inne wymagania, które zostaną poniżej przedstawione.

Przede wszystkim singiel powinien udać się do banku w celu wypełnienia i złożenia wniosku kredytowego wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Wniosek kredytowy warto złożyć w kilku bankach w celu porównania kredytów, a następnie wybrania najkorzystniejszej oferty.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe: ranking szybkości działania banków

Należy pamiętać o tym, że każdy bank ma nieco odmienne warunki udzielania kredytów, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z ich wymaganiami. Poniżej zostaną przedstawione przykładowe informacje, które należy zawrzeć we wniosku kredytowym oraz dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Informacje zamieszczane we wniosku kredytowym

Singiel jako potencjalny kredytobiorca we wniosku kredytowym będzie zobowiązany podać następujące dane:

Zobacz także: Konto bankowe dla młodzieży – w którym banku?

- podstawowe informacje dotyczące kredytobiorców (np. imię i nazwisko, seria i nr dok. tożsamości, PESEL, NIP i in.),
- informacje dotyczące nieruchomości stanowiącej przedmiot finansowania (np. rodzaj nieruchomości, adres nieruchomości, tytuł prawny do nieruchomości, przeznaczenie nieruchomości i in.),
- informacje dotyczące źródeł dochodów kredytobiorców (np. forma i miejsce zatrudnienia, branża),
- zestawienie miesięcznych dochodów i wydatków,
- informacje dotyczące wnioskowanego kredytu (np. okres kredytowania, oprocentowanie i raty, waluta kredytu),
- informacje o proponowanym harmonogramie wypłaty transz kredytu,
- informacje o innych zobowiązaniach kredytowych.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

2. Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego

Do wniosku kredytowego singiel powinien dołączyć:

- zaświadczenie o zatrudnieniu na drukach bankowych,
- wyciągi bankowe za ostatnie 6 miesięcy,
- PIT za 2010 r. z potwierdzeniem nadania.

W przypadku zakupu mieszkania u dewelopera singiel do wniosku kredytowego powinien dołączyć:

- umowę przedwstępną oraz harmonogram płatności,
- odpis z księgi wieczystej gruntu inwestycji, który jest ważny 30 dni,
- pozwolenie dewelopera na budowę,
- oświadczenie inwestora zastępczego (druki znajdują w załącznikach),
- zgoda wierzyciela hipotecznego (banku, który udzielił deweloperowi kredytu na działkę) na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu,
- aktualny odpis z KRS-u dewelopera oraz pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera,
- wypis i wyrys z rejestru gruntów.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Gwarancja udzielenia kredytu dla singla

Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera musi podpisać umowę przedwstępna, w której zobowiązuje się do zapłaty zaliczki lub zadatku. Następnie udaje się do banku w celu ubiegania o kredyt, którego może nie otrzymać z różnych przyczyn. Dlatego przed zawarciem umowy przedwstępnej o zakup nieruchomości singiel powinien się upewnić, czy bank na pewno udzieli mu kredytu mieszkaniowego, ponieważ uprzednio wpłacone zaliczka lub zadatek na rzecz dewelopera mogą nie podlegać zwrotowi.

Zobacz także: Deutsche Bank PBC nie udzieli już kredytu we franku

Rozwiązaniem tego problemu jest uzyskanie przez singla stosownego przyrzeczenia (promesy) od banku, który zobowiąże się udzielić kredytu po spełnieniu odpowiednich warunków. Niestety wydanie promesy kosztuje około 500 zł. Jednak zadatek wpłacony na rzecz dewelopera jest przeważnie dużo wyższy od kosztów związanych z wydaniem promesy, dlatego korzyści płynące z uzyskania przyrzeczenia od banku są opłacalne i zabezpieczają interesy kredytobiorcy przed utratą pieniędzy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Zobacz także: Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA