REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bardziej rygorystyczne zasady w stosunku do deweloperów

Izabela Perczak
Przed rozpoczęciem sprzedaży lokali deweloper zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Fot. Fotolia
Przed rozpoczęciem sprzedaży lokali deweloper zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilka miesięcy, bo w marcu 2012 roku do umowy deweloperskiej zostanie dołączony prospekt informacyjny, w którym zawarte będą istotne informacje dotyczące przedsięwzięcia deweloperskiego. Prospekt informacyjny nie tylko umożliwi zapoznanie się istotnymi informacjami na temat danego przedsięwzięcia dewelopera, ale jego zadaniem będzie również zapewnienie ochrony interesów potencjalnych nabywców przed nierzetelnym postępowaniem dewelopera.

Obowiązki dewelopera przed rozpoczęciem sprzedaż lokali

Deweloper przed rozpoczęciem sprzedaży lokali zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Natomiast przed zawarciem umowy przedwstępnej, deweloper zobowiązany będzie nie później niż w ciągu 7 dni przekazać zainteresowanym klientom prospekt informacyjny w wersji papierowej lub na trwałym nośniku informacji innym niż papier. Co więcej deweloper nie będzie w żaden sposób mógł ominąć tego etapu, gdyż musi on uzyskać pisemne oświadczenie nabywcy zarówno o odbiorze, jak i zapoznaniu się z treścią danego prospektu informacyjnego.

REKLAMA

W przypadku jakichkolwiek zmian informacji zawartych w prospekcie informacyjnym lub załączniku deweloper powinien zawiadomić potencjalnych nabywców w czasie umożliwiającym zapoznanie się z ich treścią przed zawarciem umowy deweloperskiej.

Prospekt częścią umowy deweloperskiej

Prospekt informacyjny wraz z załącznikami jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Prospekt informacyjny ma na celu umożliwić potencjalnemu nabywcy wgląd do danych identyfikacyjnych i kontaktowych dewelopera, informacji na temat doświadczenia dewelopera, informacji dotyczących nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego, informacji dotyczącej sytuacji prawno-finansowej dewelopera.

Należy pamiętać o tym, iż prospekt informacyjny jest ważny 12 miesięcy od dnia jego udostępnienia.

Prospekt składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera informacje dotyczące dewelopera i jego sytuacji prawno-finansowej oraz informacje o przedsięwzięciu deweloperskim. Natomiast druga część prospektu informacyjnego zawiera informacje dotyczące lokalu mieszkalnego, informacje o cenie za metr kwadratowy lokalu, o wielkości powierzchni i położeniu budynku, o rozkładzie poszczególnych pomieszczeń itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Umowy

Elementy obowiązkowe prospektu

Elementami obowiązkowymi prospektu informacyjnego są dokumenty potwierdzające dane zawarte w prospekcie. Oznacza to, że osoba zainteresowana zakupem danego mieszkania ma możliwość zapoznania się w lokalu przedsiębiorstwa dewelopera z kopią pozwolenia na budowę, kopią aktualnego odpisu z KRS, aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, projektem architektoniczno-budowlanym, sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata.

Za podanie nieprawdziwych informacji o inwestycji deweloperowi grozić będą dwa lata więzienia.

Zobacz także serwis: Deweloper

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA