Bardziej rygorystyczne zasady w stosunku do deweloperów
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki dewelopera przed rozpoczęciem sprzedaż lokali
Deweloper przed rozpoczęciem sprzedaży lokali zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Natomiast przed zawarciem umowy przedwstępnej, deweloper zobowiązany będzie nie później niż w ciągu 7 dni przekazać zainteresowanym klientom prospekt informacyjny w wersji papierowej lub na trwałym nośniku informacji innym niż papier. Co więcej deweloper nie będzie w żaden sposób mógł ominąć tego etapu, gdyż musi on uzyskać pisemne oświadczenie nabywcy zarówno o odbiorze, jak i zapoznaniu się z treścią danego prospektu informacyjnego.
REKLAMA
W przypadku jakichkolwiek zmian informacji zawartych w prospekcie informacyjnym lub załączniku deweloper powinien zawiadomić potencjalnych nabywców w czasie umożliwiającym zapoznanie się z ich treścią przed zawarciem umowy deweloperskiej.
Prospekt częścią umowy deweloperskiej
Prospekt informacyjny wraz z załącznikami jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Prospekt informacyjny ma na celu umożliwić potencjalnemu nabywcy wgląd do danych identyfikacyjnych i kontaktowych dewelopera, informacji na temat doświadczenia dewelopera, informacji dotyczących nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego, informacji dotyczącej sytuacji prawno-finansowej dewelopera.
Należy pamiętać o tym, iż prospekt informacyjny jest ważny 12 miesięcy od dnia jego udostępnienia.
Prospekt składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera informacje dotyczące dewelopera i jego sytuacji prawno-finansowej oraz informacje o przedsięwzięciu deweloperskim. Natomiast druga część prospektu informacyjnego zawiera informacje dotyczące lokalu mieszkalnego, informacje o cenie za metr kwadratowy lokalu, o wielkości powierzchni i położeniu budynku, o rozkładzie poszczególnych pomieszczeń itp.
Zobacz serwis: Umowy
Elementy obowiązkowe prospektu
Elementami obowiązkowymi prospektu informacyjnego są dokumenty potwierdzające dane zawarte w prospekcie. Oznacza to, że osoba zainteresowana zakupem danego mieszkania ma możliwość zapoznania się w lokalu przedsiębiorstwa dewelopera z kopią pozwolenia na budowę, kopią aktualnego odpisu z KRS, aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, projektem architektoniczno-budowlanym, sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata.
Za podanie nieprawdziwych informacji o inwestycji deweloperowi grozić będą dwa lata więzienia.
Zobacz także serwis: Deweloper
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.