REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

REKLAMA

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

REKLAMA

W obecnej chwili, sytuacja na rynku pierwotnym charakteryzuje się stabilizacją cen z lekkim trendem wzrostowym, w przypadku wyjątkowo atrakcyjnie zlokalizowanych nieruchomości – mówi Filip Jurczak z portalu TargiMieszkaniowe.net.

REKLAMA

Po latach spadków, ceny osiągnęły poziom akceptowalny zarówno przez kupujących jak i przez oferujących mieszkania deweloperów. W przypadku większych polskich miast ceny nieruchomości mieszkaniowych delikatnie rosną lub zachowują się stabilnie. W takiej sytuacji pole negocjacyjne dla kupujących jest zdecydowanie bardziej ograniczone niż jeszcze kilka lat temu.

Popyt na mieszkania ze strony kupujących jest bowiem stosunkowo wysoki, szczególnie w obliczu niskiego oprocentowania na rynku kredytowym. Należy zwrócić również uwagę na to, że w ostatnich latach przyrost nowej oferty na rynku był odpowiednio niższy. Oferta mieszkań, znajdująca się na rynku jest więc mniejsza niż faktyczne zapotrzebowanie rynkowe. Możliwości negocjacyjne są jednak uzależnione od złożonych czynników.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

REKLAMA

Inwestycje różnią się między sobą ze względu na lokalizację, sąsiedztwo, projekt oraz opinię o deweloperze realizującym budowę. W inwestycjach mniej popularnych wciąż istnieje spora szansa na wynegocjowanie atrakcyjnej ceny. Ciężko jednak liczyć na większe upusty cenowe w przypadku inwestycji, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W takiej sytuacji deweloper najczęściej zdaje sobie sprawę z własnej przewagi oraz z faktu, że jest w stanie sprzedać mieszkanie po pierwotnie założonej cenie.

Marże deweloperów sprzedających lokale mieszkalne wahają się w granicach 20 proc. po odliczeniu kosztów związanych z ich realizacją. W przypadku najbardziej popularnych lokalizacji deweloperzy są w stanie osiągnąć marżę przekraczającą nawet 30 proc. Oznacza to, że ze sprzedaży mieszkania o wartości 200 tys. zł, deweloper inkasuje zwykle ok. 40 tys. zł zysku.

Aby negocjować cenę mieszkania należy wykonać lub zlecić analizę lokalnego rynku nieruchomości. Z badania ryku nieruchomości okaże się, czy istnieje możliwość uzyskania pożądanego upustu cenowego. Z pewnością na efekt negocjacji wpłynie również okres, w którym klient zdecyduje się nabyć mieszkanie. Najłatwiej negocjować cenę na początku inwestycji, gdy deweloper nie jest w stanie jeszcze dokładnie oszacować dynamiki sprzedaży mieszkań.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

W dobrej sytuacji jest również klient, który chce kupić mieszkanie w ukończonej inwestycji, w której sprzedanych zostało tylko 50 proc. lokali. W tym przypadku najprawdopodobniej deweloper zbyt optymistycznie oszacował popyt rynkowy lub inwestycja z jakichś innych powodów nie cieszy się odpowiednim zainteresowaniem klientów – zauważa Filip Jurczak z portalu TargiMieszkaniowe.net. Może być to podstawą to rozpoczęcia skutecznych negocjacji cenowych.

Niższą cenę mieszkania łatwiej wynegocjować również w przypadku mieszkań gorzej usytuowanych w budynku. Najmniej chętnych znajdują zwykle lokale położone na parterze. Najczęściej cena wyjściowa lokali z tej grupy jest obniżona w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie uzyskać jeszcze dodatkowego rabatu.

Przeczytaj też: Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Istotna jest również ekspozycja mieszkania względem stron świata. Najbardziej atrakcyjne cenowo są lokale o ekspozycji zachodniej i południowej. W przypadku pozostałych mieszkań klient może użyć na etapie negocjacji argumentu niewystarczającego doświetlenia lokalu. W kontekście ekspozycji mieszkania, bardzo ważny jest również aspekt uciążliwego sąsiedztwa. Jeżeli okna mieszkania skierowane są w stronę generującego hałas zakładu przemysłowego lub ruchliwej drogi to istnieje znacznie większa szansa, że klient skutecznie przekona dewelopera do swoich racji.

Oprócz kwestii związanych z położeniem lokalu w budynku, szczególnie ważna z punktu widzenia dewelopera jest także forma zapłaty. Klienci, którzy są w stanie zapłacić za mieszkanie gotówką mają zdecydowaną przewagę. Dzięki temu deweloper uzyskuje pewność, że klient jest faktycznie zdolny do kupna mieszkania. W lepszej sytuacji są również klienci, którzy wpłacają znaczną część pieniędzy, posiłkując się kredytem tylko w niewielkim stopniu.

Przeczytaj też: Formalności: Zakup mieszkania na kredyt

O efektywności negocjacji stanowić będzie właściwe przygotowanie klienta, skrupulatna analiza rynku i wypunktowanie wszystkich wad mieszkania lub inwestycji, które mogą następnie stanowić podstawę do zastosowania rabatu.

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA