REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji /Fot. Fotolia
Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które wycięły drzewa na swojej posesji bez odpowiedniego zezwolenia mogą zapłacić nawet kilka milionów złotych. Takie kary mogą nałożyć burmistrz, wójt czy prezydent miasta. Jak zatem starać się o wymagane pozwolenie?

Chcąc usunąć ze swojej posesji krzew lub drzewo, trzeba każdorazowo uzyskać zezwolenie we właściwym urzędzie. Pominięcie tej czynności może być kosztowne w skutkach. Nawet bardzo.

REKLAMA

– Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia wyliczana jest na podstawie obwodu pnia i gatunku usuniętego drzewa, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 roku w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów oraz gatunków drzew. Kara za wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia jest równoznaczna z opłatą za usunięcie danego drzewa, pomnożona razy dwa. W związku z powyższym kary mogą sięgać nawet do kilku milionów złotych – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Załatw pozwolenie

Aby uzyskać zezwolenie, należy zgłosić się do właściwego urzędu z odpowiednim wnioskiem. Uprzednio należy zmierzyć dokładnie obwód drzew, które chcemy wyciąć, i określić ich gatunek, a także przygotować mapkę, na której wyrysujemy plan zagospodarowania działki lub terenu, zaznaczając drzewa i krzewy oraz granicę działki, budynków i innych obiektów. Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na wizytę urzędnika. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych, choć w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych, termin może przedłużyć się do 60 dni. Urzędnik skontaktuje się i umówi na wizytę na posesji w celu samodzielnego zmierzenia drzew i krzewów zgłoszonych do usunięcia oraz sprawdzenia, czy na drzewie lub krzewie nie znajdują się chronione gatunki, na przykład ptaki w gniazdach. Po oględzinach urząd wyda właściwą decyzję. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Wycięcie drzewa bądź krzewu zazwyczaj również nie pociąga opłat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wycinka drzew lub krzewów wynika z prowadzenia działalności gospodarczej. Informację, ile wynosi opłata, otrzymamy w zezwoleniu na wycięcie drzew i krzewów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drzewo na działce a przepisy prawne

Wyjątki od reguły

Trzeba jednak powiedzieć, że uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów nie zawsze jest konieczne.

Zezwolenie na usunięcie drzewa, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody na działkach prywatnych niebędących terenem publicznym, nie jest potrzebne w przypadku: drzew owocowych, drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 35 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 25 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.


Życzliwy jak sąsiad

REKLAMA

Chcąc usunąć drzewo lub krzew, na które trzeba mieć zezwolenie, nie informując o tym urzędu, nie liczmy, że uda nam się uniknąć kary finansowej. Skąd urząd będzie wiedział o wycince drzewa, jeśli sami o tym nie poinformujemy? Od życzliwych sąsiadów.

– Od początku roku do Urzędu Miasta wpłynęło ok. 20 takich interwencji. Nie zawsze są to zasadne zgłoszenia, ale pracownicy Biura Miejskiego Architekta Zieleni UML dokładnie sprawdzają każdy przypadek – informuje rzeczniczka lubelskiego magistratu. Wydaje się jednak, że Polacy uczą się w tej kwestii na błędach innych, bo jak słyszymy w krakowskim urzędzie, kary finansowe za wycięcie drzewa na posesji nakładane są sporadycznie. Ale jeśli już są, bywają sowite.

Działka z warunkami zabudowy - warto?

– Rocznie do Wydziału Kształtowania Środowiska wpływa ok. 3000 wniosków dotyczących usuwania zieleni. Do ukarania nie dochodzi zbyt często, rocznie jest wydawanych ok. 20 do 30 decyzji w tym zakresie. Wysokości nakładanych kar są bardzo zróżnicowane i zależą od parametrów usuwanej zieleni, są to kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są również postępowania, podczas których nakładane są kary znacznie przekraczające kwotę sto tysięcy złotych – informuje krakowski magistrat.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA