REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji

Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji /Fot. Fotolia
Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które wycięły drzewa na swojej posesji bez odpowiedniego zezwolenia mogą zapłacić nawet kilka milionów złotych. Takie kary mogą nałożyć burmistrz, wójt czy prezydent miasta. Jak zatem starać się o wymagane pozwolenie?

Chcąc usunąć ze swojej posesji krzew lub drzewo, trzeba każdorazowo uzyskać zezwolenie we właściwym urzędzie. Pominięcie tej czynności może być kosztowne w skutkach. Nawet bardzo.

REKLAMA

– Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia wyliczana jest na podstawie obwodu pnia i gatunku usuniętego drzewa, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 roku w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów oraz gatunków drzew. Kara za wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia jest równoznaczna z opłatą za usunięcie danego drzewa, pomnożona razy dwa. W związku z powyższym kary mogą sięgać nawet do kilku milionów złotych – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Załatw pozwolenie

Aby uzyskać zezwolenie, należy zgłosić się do właściwego urzędu z odpowiednim wnioskiem. Uprzednio należy zmierzyć dokładnie obwód drzew, które chcemy wyciąć, i określić ich gatunek, a także przygotować mapkę, na której wyrysujemy plan zagospodarowania działki lub terenu, zaznaczając drzewa i krzewy oraz granicę działki, budynków i innych obiektów. Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na wizytę urzędnika. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych, choć w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych, termin może przedłużyć się do 60 dni. Urzędnik skontaktuje się i umówi na wizytę na posesji w celu samodzielnego zmierzenia drzew i krzewów zgłoszonych do usunięcia oraz sprawdzenia, czy na drzewie lub krzewie nie znajdują się chronione gatunki, na przykład ptaki w gniazdach. Po oględzinach urząd wyda właściwą decyzję. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Wycięcie drzewa bądź krzewu zazwyczaj również nie pociąga opłat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wycinka drzew lub krzewów wynika z prowadzenia działalności gospodarczej. Informację, ile wynosi opłata, otrzymamy w zezwoleniu na wycięcie drzew i krzewów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drzewo na działce a przepisy prawne

Wyjątki od reguły

Trzeba jednak powiedzieć, że uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów nie zawsze jest konieczne.

Zezwolenie na usunięcie drzewa, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody na działkach prywatnych niebędących terenem publicznym, nie jest potrzebne w przypadku: drzew owocowych, drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 35 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 25 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.


Życzliwy jak sąsiad

REKLAMA

Chcąc usunąć drzewo lub krzew, na które trzeba mieć zezwolenie, nie informując o tym urzędu, nie liczmy, że uda nam się uniknąć kary finansowej. Skąd urząd będzie wiedział o wycince drzewa, jeśli sami o tym nie poinformujemy? Od życzliwych sąsiadów.

– Od początku roku do Urzędu Miasta wpłynęło ok. 20 takich interwencji. Nie zawsze są to zasadne zgłoszenia, ale pracownicy Biura Miejskiego Architekta Zieleni UML dokładnie sprawdzają każdy przypadek – informuje rzeczniczka lubelskiego magistratu. Wydaje się jednak, że Polacy uczą się w tej kwestii na błędach innych, bo jak słyszymy w krakowskim urzędzie, kary finansowe za wycięcie drzewa na posesji nakładane są sporadycznie. Ale jeśli już są, bywają sowite.

Działka z warunkami zabudowy - warto?

– Rocznie do Wydziału Kształtowania Środowiska wpływa ok. 3000 wniosków dotyczących usuwania zieleni. Do ukarania nie dochodzi zbyt często, rocznie jest wydawanych ok. 20 do 30 decyzji w tym zakresie. Wysokości nakładanych kar są bardzo zróżnicowane i zależą od parametrów usuwanej zieleni, są to kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są również postępowania, podczas których nakładane są kary znacznie przekraczające kwotę sto tysięcy złotych – informuje krakowski magistrat.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA