REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komórka lokatorska, pomieszczenie przynależne czy piwnica?

Komórka lokatorska, pomieszczenie przynależne czy piwnica? /fot. Fotolia
Komórka lokatorska, pomieszczenie przynależne czy piwnica? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dawniej komórka lokatorska funkcjonowała pod określeniem piwnica. Funkcja tego pomieszczenia pozostała jednak taka sama – trzymanie przetworów, rowerów, narzędzi i generalnie wszystkiego, co nie zmieściło się w mieszkaniu.

W  świetle prawa komórka lokatorska stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli nie przylega bezpośrednio do tego lokalu (art. 2 ust 4 ustawy o własności lokali). W praktyce jest to pomieszczenie przypisane do danego mieszkania, z którego właściciel może sobie dowolnie korzystać, jest to taka dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

REKLAMA

REKLAMA

W starych blokach z wielkiej płyty komórki lokatorskie zwane piwnicami znajdowały się na kondygnacji -1, które w całości przeznaczane były na pomieszczenia do przechowywania. Zasadą było, że każde mieszkanie posiadało chociażby najmniejszą piwnicę prowizorycznie oddzieloną od innych.

W ostatnich latach na podziemnych kondygnacjach projektuje się najczęściej garaże lub miejsca parkingowe, czasem pomieszczenia na rowery. Komórki lokatorskie znajdują się tam, gdzie jest trochę wolnego miejsca do zagospodarowania. W porównaniu ze starszymi budynkami, komórki w nowych blokach są mniejsze i jest ich zdecydowanie mniej niż mieszkań. Poprawił się za to dostęp do komórek – czasem znajdują się ona na tej samej kondygnacji co mieszkanie, a jeśli są w podziemiu można do nich zjechać windą.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Analizując oferty zamieszczone na portalu otoDom.pl, można zauważyć, że największą dostępnością komórek lokatorskich charakteryzuje się oferta w Gdańsku. Blisko 70% mieszkań oferowanych na sprzedaż i 40% na wynajem posiada takie pomieszczenie. Również w Poznaniu znaczny odsetek mieszkań na sprzedaż ma komórkę, gorzej jest jednak na rynku najmu (zaledwie 18%). W Warszawie i Krakowie mieszkania z komórką lokatorską mają podobny udział zarówno w ofercie na sprzedaż jak i wynajem. Najmniej takich mieszkań jest we Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udział mieszkań z komórką lokatorską w ofertach na sprzedaż lub wynajem

Miasto

Mieszkanie na sprzedaż

Mieszkanie do wynajęcia

Kraków

51%

22%

Warszawa

53%

24%

Poznań

61%

18%

Wrocław

46%

26%

Gdańsk

68%

40%

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że dodatkowe miejsce do przechowywania jest szczególnie potrzebne osobom mieszkającym w małych mieszkaniach lub takich bez balkonu. Każde dodatkowo pomieszczenie, gdzie można wynieść niepotrzebne na co dzień rzeczy jest w takich przypadkach na wagę złota. W przypadku rynku najmu warto zwrócić uwagę, że część wynajmujących udostępnia komórkę lokatorską, ale za dodatkową opłatą.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Chociaż komórka lokatorska stanowi pomieszczenie dodatkowe to często może zadecydować o zakupie danego mieszkania. Mieszkania z przestronna komórką zlokalizowaną na tej samej kondygnacji z pewnością będą się cieszyły dużo większym zainteresowaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA