Kodeks budowlany – co się zmieni?
REKLAMA
REKLAMA
Jak informuje KKPB, w dokumencie opublikowanym też na stronach MiR, w projekcie kodeksu dokonano usystematyzowania przepisów prawa dotychczas zawartych w odrębnych ustawach: ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wraz z nowelizacja z 20 lutego 2015 r. oraz ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych.
REKLAMA
Jako jedne z najważniejszych zmian Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego wymienia:
Wprowadzenie pojęcia „zgody budowlanej”
Należy do niego pełna zgoda organu oraz „milcząca zgoda”. Jest ona udzielana przez wniesienie do organu odpowiednich dokumentów i braku sprzeciwu organu. Zgodę można również przenieść na nowego inwestora.
Zgoda na zbliżenie obiektu
Wprowadzony zostanie obowiązek udzielenia zgody w formie aktu notarialnego przez sąsiada na zbliżenie obiektu do granicy działki.
Uproszczenie realizacji inwestycji
W celu uproszczenia realizacji inwestycji projekt budowlany ma obejmować projekt urbanistyczno-architektoniczny i projekt techniczny, jednak ubiegając się o zezwolenie na budowę nie będzie konieczności przedstawiania projektu technicznego.
Według nowych przepisów organ będzie miał 21 dni na rozpatrzenie zgłoszenia robót budowlanych.
Zobacz też: Dokumentacja budowlana - zmiany w Prawie budowlanym: zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę
Etapowy odbiór budowy
Odbiór będzie następował etapami. Ma to szczególne znaczenie jeżeli mówimy o etapach ulegających zakryciu – przy jednorazowym odbiorze nie jesteśmy w stanie sprawdzić poprawności ich wykonania.
Zobacz też: Weszła w życie ustawa o charakterystyce energetycznej budynków
Zgoda na użytkowanie
Nowym pojęciem w Kodeksie Budowlanym będzie również zgoda na użytkowanie odnoszące się do zakończenia prac budowlanych. Może być również uzyskana jako „zgoda milcząca”.
Samowola budowlana
Opłata za samowolę budowlaną będzie naliczana proporcjonalnie do wartości użytkowej wybudowanego obiektu, zamiast korzystać z taryfikatora i kategorii obiektu budowlanego.
Zobacz też: Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.