REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupić działkę?

Jak bezpiecznie kupić działkę? /fot. Fotolia
Jak bezpiecznie kupić działkę? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup nieruchomości gruntowych jest obecnie jednym z bezpieczniejszych wariantów inwestycyjnych, oczywiście pod warunkiem, że kupujemy sprawdzony produkt. W przeciwnym razie zostaniemy dosłownie - ,,wyprowadzeni w pole”.

Ziemia jest obecnie bardzo pożądanym dobrem inwestycyjnym. Wynika to nie tylko z mało opłacalnej oferty produktów finansowych, ale także z ograniczonej dostępności atrakcyjnych gruntów. Ziemia jest naturalnym dobrem organicznym, którego nie można wyprodukować, przez to jest towarem deficytowym.

REKLAMA

Na potencjalnych nabywców czyha jednak mnóstwo pułapek, które warto sprawdzić przed ostatecznym podjęciem decyzji. Nie ważne czy kupujemy ziemię dla siebie pod budowę domu, czy chcemy na niej zarobić, warto zawsze przyjrzeć się 5 najważniejszym kwestiom.

Zobacz serwis: Dom i prawo

REKLAMA

Dostępność mediów. Jest to jedno z podstawowych zagadnień, które należy sprawdzić już na samym początku. Patrząc na ogłoszenia sprzedaży działek w podobnej lokalizacji, można zauważyć duże rozchwianie cenowe. Widać to zwłaszcza na przykładzie Warszawy i okolic, gdzie ceny gruntów są jednymi z najwyższych w naszym kraju. – Takie różnice cenowe nie są podyktowane żadnymi promocjami – komentuje Kuba Karliński z Magmillon. – Niestety zbyt często jest tak, że nieświadomy kupujący wybierze tańszą działkę, nie myśląc o konsekwencjach swojej decyzji. Nierzadko załatwienie spraw związanych z mediami jest bardzo kosztowne i może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, tym samym podwyższając cenę gruntu nawet o kilkanaście złotych za metr. – Kończy ekspert.

Eksperci z Magmillon sugerują, że jeżeli nie zależy nam na czasie i szybkim rozpoczęciu budowy, można skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które oferują działki bez dostępu do mediów, jednak zobowiązują się w najbliższym czasie uzbroić teren na własny koszt. Zakup takiej, jeszcze nieuzbrojonej, działki w okolicach Warszawy wiąże się z kosztami w granicach 55 zł/m2, podczas gdy nieruchomości gruntowe w podobnej lokalizacji, z dostępem do mediów są oferowane nawet w cenie 70 złotych za metr kwadratowy.

MPZP. Kolejną pułapką, na którą warto zwrócić uwagę, są niespodzianki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Bardzo często oczarowani urodą swojej przyszłej działki, snujemy plany o przyszłych profitach lub o budowie pięknego domu, nie sprawdzając czy w ogóle będziemy mieć taką możliwość. Może się okazać, że obok naszej działki zarezerwowany jest korytarz na drogę szybkiego ruchu, wyznaczona jest strefa oddziaływania linii energetycznych lub nieprzekraczalna linia zabudowy od naturalnych cieków wodnych. Takie zapisy mogą istotnie ograniczyć możliwości zabudowy. Warto więc, przed dopełnieniem formalności, przestudiować plany, by uniknąć rozczarowania.

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Księga Wieczysta. Na tym nie kończy się nasza papierkowa robota. Równie ważny jak MPZP jest również stan prawny naszej nieruchomości gruntowej. Kluczowa w jego ocenie jest księga wieczysta, która pozwala ustalić, komu aktualnie przysługują prawa do nieruchomości. Niejasna sytuacja w księgach wieczystych może uniemożliwić snucie dalszych planów względem naszej działki. Może okazać się bowiem, że na gruncie, który sobie upatrzyliśmy, ciąży hipoteka. Należy zatem sprawdzić czy właściciel lub właściciele – co szczególnie tyczy się nieruchomości gruntowych – nie obciążyli hipoteki naszej działki. Kolejnymi zagrożeniami są m.in.: służebność na rzecz sąsiada lub dożywocie, które obliguje do dożywotniej opieki nad dożywotnikiem.

Wody gruntowe. Warto jest także sprawdzić stan wód gruntowych na naszej działce. Najlepszą porą do sprawdzania poziomu wód gruntowych jest wiosna. Wraz z topnieniem śniegu można najefektywniej sprawdzić czy woda wsiąka w glebę czy zalega na działce. Najbezpieczniej jest zatrudnić geologa, który wykona odwierty i odpowiednio opisze stan. Można również zrobić to domowymi sposobami – czyli wykopać kilka dołków o różnej głębokości i poczekać kilka godzin w celu sprawdzenia czy woda nie napływa w jeden z wykopanych otworów. Sprawdzenie stanu wód gruntowych jest bardzo ważne zwłaszcza przed postawieniem domu. Może to zmienić jego architekturę oraz koszty  budowy. Jeżeli mamy na działce wysoki poziom wody oraz niską przepuszczalność gleby to możemy zapomnieć o podpiwniczeniu. Bezpieczny poziom wody powinien znajdować się min. 1 metr pod planowanym poziomem domu.

Dojazd. Ostatnim z ważnych zagadnień, o którym należy pamiętać przed zakupem ziemi jest dojazd do posesji. Warto w tym celu wybrać się na naszą działkę kilka razy, o różnych porach dnia. Należy przy tym uwzględnić, że nie mogą to być weekendy, w trakcie których częstotliwość ruchu jest z reguły mniejsza. Może okazać się, że na drodze do pracy znajduje się jedyny wiadukt w miejscowości, problematyczne rondo lub skrzyżowanie, gdzie zawsze są korki – to wszystko potrafi znacząco wydłużyć podróż.  Ważna jest także pora roku oraz pogoda. Warto sprawdzić, czy w trakcie ulew lub roztopów droga do naszej działki nie zamieni się w basen, a my zamiast jechać samochodem powinniśmy przesiąść się w amfibię.

Autor: Agata Szlęzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

    Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

    Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

    W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

    2024: jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile lat oszczędzania by kupić lokum bez pożyczania

    Dla zdecydowanej większości Polaków kupno własnego mieszkania z oszczędności jest niemożliwe. Nawet przy wysokich zarobkach dwóch osób – małżonków czy partnerów, gdy jedna pensja w całości odkładana jest w formie oszczędności na przyszłe lokum – trzeba kilkunastu lat takich wyrzeczeń, by zgromadzić kapitał potrzebny na kupno mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

    Zakup mieszkania - 6 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości

    Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która bardzo często wymusza współpracę z instytucjami bankowymi na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że już w trakcie poszukiwań wymarzonego lokum nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. O jakie kwestie warto zapytać w biurze sprzedaży, aby zakup mieszkania okazał się strzałem w dziesiątkę?

    REKLAMA

    Na stronie GUNB są do pobrania nowe bezpłatne projekty domów powyżej 120 m kw.

    Kolejne cztery bezpłatne projekty domów na stronie GUNB są gotowe do pobrania. Wszystkie domy mają powierzchnię od 120 m kw. i są proste w realizacji. 

    Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku częściowo wykończonego budynku?

    Pewna Spółka wybudowała w Krakowie czteropiętrowy budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze. W sierpniu 2022 roku Spółka uzyskała pozwolenie na użytkownie tego budynku. Ale Spółka nie mogła rozpocząć w tym budynku działalności gospodarczej, bo nadal trwały prace wykończeniowe w obrębie parteru oraz 1-szego piętra. Spółka planowała rozpoczęcie użytkowania wczesną wiosną 2023 r., ale tylko dla parteru i 1-szego piętra. Pozostałe 2, 3, oraz 4-te piętro w stanie surowym/deweloperskim nie będą na razie używane. Spółka (we wniosku o indywidualną interpretację podatkową) zapytała Prezydenta Miasta Krakowa, kiedy w przypadku tego budynku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

    Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

    Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

    Czy można obciążyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu prawem użytkowania?

    Sąd Najwyższy aktualnie stoi na stanowisku, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania, o którym mowa w art. 265 § 1 kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu jednego z tegorocznych wyroków SN przedstawił argumenty za tą tezą.

    REKLAMA

    Gdzie w Polsce od stycznia nie będzie można palić kopciuchem? Lista województw

    Na 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 12 znajduje się w Polsce. Wciąż jest jeszcze bardzo dużo kopciuchów do wymiany, ale uchwały antysmogowe ma już 14 województw. Od kiedy nie będzie można używać pieców o najniższej klasie w poszczególnych województwach? Co zamontować zamiast? 

    Biurokracja wydłuża czas inwestycji deweloperów, a płacą za to kupujący mieszkania

    Dlaczego w Łodzi średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła w tym roku o 6%, a w Krakowie – o 23%? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy może to mieć związek ze sprawnością działania urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji potrzebnych do rozpoczęcia budowy. 

    REKLAMA