REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działka z warunkami zabudowy - warto?

Działka z warunkami zabudowy - warto? /fot. Fotolia
Działka z warunkami zabudowy - warto? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ziemia od lat jest traktowana jako sprawdzone aktywo inwestycyjne. Mizerne wyniki produktów finansowych oferowanych przez banki oraz duże wahania na polskich i zagranicznych parkietach giełdowych skutkują tym, że nieruchomości gruntowe stają się nie tylko dochodowym, ale co ważne bezpiecznym sposobem na ulokowanie swojego kapitału.

Przez ostatnie lata ceny ziemi sukcesywnie rosły, nawet o kilkanaście procent w skali roku. Tak dobre wyniki zachęcały kolejnych inwestorów do zakupu nieruchomości rolnych. W pierwszym kwartale tego roku średnia cena hektara gruntów rolnych wyniosła 39 tys. zł – wynika z ustaleń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Warto zaznaczyć, że jeszcze 10 lat temu za taki sam kawałek ziemi musielibyśmy zapłacić ok. 9 tys. zł. Łatwo obliczyć, że w tym okresie średnia cena ziemi podskoczyła aż o 436%.

REKLAMA

Najszybciej zyskiwały grunty klas V i VI – czyli te najsłabsze, o najmniejszej przydatności dla rolnika. To one były najchętniej skupowane przez inwestorów, którzy liczyli na kontynuację dobrej passy na rynku nieruchomości gruntowych.

Wprowadzona pod koniec kwietnia 2016 r. ustawa ograniczająca obrót ziemią rolną mocno przyhamowała entuzjazm inwestorów. Rygorystyczne przepisy, dotyczące możliwości zakupu działki rolnej tylko przez rolnika dysponującego gruntami do 300 ha, który zamieszkuje przynajmniej od 5 lat w gminie, gdzie położona jest co najmniej jedna działka wliczona do jego gospodarstwa, spowodowały iż liczba kupujących drastycznie spadła. Jedynie działki o powierzchni poniżej 30 arów lub zabudowane o powierzchni do 0,5 ha zostały wykluczone z tych regulacji. Dodatkowe ograniczenia dotknęły również sprzedaży ziemi państwowej, która została wyłączona z obiegu na 5 lat z wyjątkiem gruntów do 2 ha oraz tych przeznaczonych na cele inne niż rolne.

Zobacz serwis: Budowa i remont

REKLAMA

Embargo na ziemię rolną wytycza nowy kierunek dla inwestorów. Alternatywą stają się działki rolne z warunkami zabudowy, które można z powodzeniem nabyć, również w celach inwestycyjnych.  W tym wypadku inwestorzy muszą wykazać się odpowiednią wiedzą na temat zakupu działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem ekspertów z serwisu DziałkaDlaCiebie.pl czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o przyszłej wartości działki inwestycyjnej jest jej lokalizacja. Nieruchomość gruntowa, nawet oddalona o 40 kilometrów od dużego miasta, może być obiecującym aktywem inwestycyjnym. W tym jednak przypadku dużą rolę odgrywa wysoce rozwinięta infrastruktura drogowa. Kupując działkę w bezpośredniej bliskości autostrad lub dróg szybkiego ruchu, możemy zakładać, że cena nieruchomości będzie stale rosnąć na przestrzeni lat.

REKLAMA

- Nie każda działka rolna z warunkami zabudowy może zyskiwać na wartości. Działki z największym potencjałem znajdują się na obrzeżach dużych miast. Przykładem może być Warszawa, gdzie okoliczne grunty od lat drożeją. Aby działka miała dobrą perspektywę inwestycyjną, musi posiadać szereg cech, które w przyszłości będą stale podnosić jej wartość – ocenia Kuba Karliński z serwisu DzialkaDlaCiebie.pl. Dodaje również – kluczowe, poza lokalizacją, są takie czynniki jak kształt działki, dostępność mediów, jasna sytuacja w księdze wieczystej, czy niski stan wód gruntowych.

Strach przed utratą pieniędzy jest największą blokadą przed podejmowaniem pierwszych kroków inwestycyjnych. Posiadanie nieruchomości jest obecnie najbezpieczniejszą formą inwestowania. Ostatnie lata przekonują, że ceny nieruchomości gruntowych stale rosną, a w konkretnych przypadkach nawet zamieszanie związane z ustawą o ziemi rolnej nie powinno skutkować obniżeniem wartości określonych gruntów. Jest to dobry prognostyk dla tych, którzy chcą zyskać więcej niż na lokacie, nie ryzykując gwałtownych spadków, jakie mogliśmy niedawno zaobserwować na giełdach.

Autor: Agata Szlęzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA