REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozyskiwanie środków na budowę domu energooszczędnego, lub jego termomodernizację

Subskrybuj nas na Youtube
Dom aktywny w Rosji. Fot. Velux
Dom aktywny w Rosji. Fot. Velux
Velux

REKLAMA

REKLAMA

W domowym budżecie ogrzewanie to z racji naszego klimatu ważny punkt. Z roku na rok ceny źródeł energii rosną i należy spodziewać się podobnej tendencji w nadchodzących latach. Maleją światowe zasoby energetyczne, a przepisy regulujące standardy budowlane obrazują postawy proekologiczne.

Wskaźniki energooszczędności

REKLAMA

EUco – wskaźnik energii użytkowej - podstawowy wskaźnik określający zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku. Im ten wskaźnik jest mniejszy, tym mniej ciepła tracimy przez przegrody zewnętrzne – ściany, okna i drzwi, dach, podłogę oraz na wentylację.

EK – wskaźnik energii końcowej, czyli tej dostarczonej do budynku, łącznie z kosztami jej przesyłu. To energia, za którą faktycznie płacimy.

EP – wskaźnik energii pierwotnej – określa zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do tego, by wytworzyć energię końcową do ogrzewanego domu, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Małe wartości wskazują na nieznaczne zapotrzebowanie i tym samym wysoką efektywność i użytkowanie energii chroniące zasoby i środowisko.

Czy budowa domu energooszczędnego jest dużo droższa?

Obniżenie poziomu energochłonności budynków to nieunikniony trend, który dotyczy zarówno istniejących, jak dopiero powstających domów. Termomodernizacja lub budowa budynku energooszczędnego to inwestycja, która zwraca się zwykle w ciągu kilku lat, a obawa, że budowa domu energooszczędnego pochłonie ogromne kwoty, jest zwykle mocno przesadzona. Szacuje się, że na dom energooszczędny trzeba wydać około 5% więcej niż na dom tradycyjny. W inwestycji pomocne są dopłaty na różne metody zmniejszenia energooszczędności budynku. Eksperci marki Purmo doradzają, jak pozyskać dodatkowe środki na termomodernizację lub budowę nowego domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Czym jest dom energooszczędny?

- W kwestii budynków energooszczędnych panuje wiele nieuzasadnionych przesądów. Mieszają się pojęcia domów energooszczędnych i domów pasywnych. Inwestorzy obawiają się bardzo wysokich kosztów inwestycji, skomplikowanej budowy, dodatkowych problemów. Niejednokrotnie pojawiają się także wątpliwości, co do kształtu bryły budynku, rozmieszczenia okien, instalacji pompy ciepła. Tymczasem istnieje wiele metod ograniczenia energochłonności budynku i niekoniecznie ze wszystkich trzeba korzystać. Można wybrać te najbardziej optymalne dla danej działki, planowanego budynku i budżetu przeznaczonego na inwestycje. W decyzji powinien pomóc architekt oraz projektant instalacji grzewczej. Na pewno nie należy dokonywać samodzielnych adaptacji projektu, grozi to bowiem odrzuceniem wniosku o wypłatę dopłaty po weryfikacji gotowego budynku (a więc już po poniesieniu przez inwestora wszystkich kosztów budowy!)radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego firmy Rettig Heating.

Dopłaty na budowę domu energooszczędnego

Na budowę budynku o standardzie energooszczędnym lub pasywnym można uzyskać jednorazową dopłatę do kredytu w wysokości odpowiednio 30 lub 50 tys. zł Warunkiem otrzymania dotacji, jest uzyskanie przez gotowy budynek standardu EUco na poziomie 15 bądź 40 kWh/m2 (certyfikowane przez uprawnionego weryfikatora).

Zobacz też: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Jak budować, aby gotowy dom otrzymał certyfikat?

Należy zacząć od wybrania działki i odpowiedniego usytuowania na niej budynku, będzie to miało bowiem kluczowe znaczenie przy późniejszej eksploatacji domu. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, muszą być usytuowane od południowej strony domu i wyposażone w duże przeszklenia. Tam bowiem pozyskamy najwięcej energii ze światła słonecznego. Okna od strony północnej powinny być mniejsze, aby nie powodować strat ciepła. Tam też najlepiej rozmieścić pomieszczenia o mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie, np. garaż, spiżarnię, sypialnie. Bryła całego budynku powinna być zwarta i prosta – im mniej wykuszy, balkonów, gzymsów, tarasów, tym mniejsze ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą zwiększyć zużycie energii nawet o 50 kWh/m2. Na pewno trzeba budować z materiałów dobrej jakości, uwaga ta dotyczy w szczególności ścian, okien, materiałów dachowych i ociepleniowych. Konieczna będzie również dobrej jakości instalacja grzewcza dostosowana do współpracy z niskotemperaturowym systemem ogrzewania. Całościowy system grzewczy, objęty wspólną gwarancją na wszystkie urządzania wraz z montażem, dostarczają jedynie duże marki, takie jak Purmo. Przy projektowaniu i realizacji instalacji warto współpracować ze sprawdzonym wykonawcą, lista polecanych wykonawców jest dostępna na www.purmo.pl  Urządzenia grzewcze zainstalowane w domu energooszczędnym powinny mieć najwyższą sprawność. Niezbędny jest nowoczesny, energooszczędny kocioł grzewczy oraz indywidualny system sterowania pogodowego do systemu ogrzewania. Warto również rozważyć montaż ogrzewania podłogowego, systemu odzyskiwania ciepła z wentylacji, pompy ciepła lub paneli słonecznych – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.

Jak pozyskać środki na budowę domu energooszczędnego?

Kredytów z dopłatą udzielają banki, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Są to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SOB-Bank oraz Deutsche Bank PBC. Kwota kredytu nie może być mniejsza od kwoty wnioskowanej dotacji, a środki z niej pozyskane muszą zostać wydane bezpośrednio na polepszenie specyfikacji energetycznej budynku (izolacja, system grzewczy a nie na, np. wykończenie wnętrz). Pozyskana kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym!

Do standardowego wniosku o kredyt bankowy należy dołączyć:

- projekt budowalny w raz charakterystyką energetyczną budynku obliczoną i podpisaną przez projektanta

- potwierdzenie zgodności projektu z wytycznymi programu dopłat, wydane przez certyfikowanego weryfikatora (lista specjalistów audytu energetycznego jest dostępna np. na stronie Związku Banków Polskich)

- kopię zezwolenia na budowę

- dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością

Wypłata dotacji następuje jednorazowo po zakończeniu budowy domu. Wniosek o wypłatę dotacji powinien zawierać:

- potwierdzenie osiągnięcia standardu energetycznego

- świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

- pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy

- wypis z księgi wieczystej

- potwierdzenie, że inwestycja spełnia wymogi programu, wydane przez certyfikowanego weryfikatora, przy czym nie może być to ta sama osoba, która przygotowała opinię do wniosku o kredyt

Po złożeniu i weryfikacji dokumentów bank przekazuje wniosek o dotację do NFOŚiGW. Instytucja ma 30 dni na przekazanie środków do banku, a bank w ciągu następnych 2 dni roboczych przelewa dotację na konto kredytobiorcy.

DOPŁATY NA TERMOMODERNIZACJĘ ISTNIEJĄCYCH BUDYNKÓW

Dopłaty można pozyskać nie tylko na nowobudowane nieruchomości, ale także na modernizację cieplną istniejących budynków. W tym przypadku funkcjonuje kilka rodzajów finansowania oraz system preferencyjnego kredytowania. Wsparcia przy termomodernizacji udzielają: Fundusz Termomodernizacji i Remontów, Narodowy lub Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działa formuła finansowania strony trzeciej oraz specjalna linia kredytowa Banku Ochrony Środowiska. Dofinansowania mogą pozyskać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne. Środki finansowe (w zależności od źródła) mogą zostać wykorzystane na termomodernizację budynku, wymianę systemu ogrzewania, docieplenia, ale także na zwykłe prace remontowe, które przyczynią się do ograniczenia zużycia energii przez budynek, np. wymiana okien, elewacji, dachów. Każde źródło finansowania działa na nieco odmiennych zasadach, należy więc wybrać formę najlepiej dostosowaną do potrzeb konkretnego budynku. Szczegółowe warunki korzystania z funduszy termomodernizacyjnych można znaleźć na stronie informacyjnej www.termomodernizacja.pl

Zobacz też: Pozwolenie na budowę domu mieszkalnego

Źródło: Purmo

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA