REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy nie płacić za zalane mieszkanie sąsiada?

Mieszkania najczęściej zalewane są w okresie wakacji
Mieszkania najczęściej zalewane są w okresie wakacji

REKLAMA

REKLAMA

Szkody związane z zalaniem sąsiednich mieszkań niestety są bardzo częste, a ich największa liczba występuje w trakcie sezonu wakacyjnego. Podczas nieobecności właściciela lokalu, może dojść do pęknięcia instalacji wodociągowej, które jest fatalne w skutkach również dla mieszkań położonych nieco niżej. W takiej sytuacji, powstają roszczenia finansowe oraz liczne konflikty między lokatorami budynku wielorodzinnego.

Zalane mieszkanie sąsiada - kiedy będziemy za to odpowiadać?

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania to ciekawy przykład zagadnienia, które już od półwiecza wzbudza kontrowersje wśród sędziów oraz teoretyków prawa. Przez kolejne lata, Sąd Najwyższy zajmował zróżnicowane stanowisko w opisywanej kwestii. Możemy się o tym przekonać, analizując orzeczenia SN z sygnaturą 4 CR 1071/58, III CZP 3/69, I CR 295/80 oraz I CKN 1156/99. Obecnie najważniejsza wydaje się uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (SN) z 19 lutego 2013 roku (sygn. akt III CZP 63/12). Wspomniana uchwała wskazuje, że lokator lub właściciel mieszkania będzie ponosił odpowiedzialność za zalanie sąsiadów tylko wtedy, gdy można mu przypisać winę. Taka interpretacja przepisów powoduje, że odpowiedzialność za szkody może zostać „przerzucona” m.in. na wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię, administratora budynku albo firmę montującą instalację wodno - kanalizacyjną.

REKLAMA

kran Fot. Fotolia

Zalanie mieszkania sąsiada musi zostać udowodnione sprawcy Fot. Fotolia

Fotolia

Fotolia

Fotolia

Zobacz też: Komórka lokatorska, pomieszczenie przynależne czy piwnica?

REKLAMA

Obecne stanowisko Sądu Najwyższego, które skrytykował m.in. Rzecznik Ubezpieczonych, jest mniej korzystne dla osób poszkodowanych przez sąsiada i zmniejsza skuteczność prywatnych polis OC. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym nie zadziała jeśli właścicielowi „zalewającego” mieszkania nie będzie można udowodnić winy i przypisać odpowiedzialności za przykre zdarzenie.

W świetle obowiązującej interpretacji przepisów, większe znaczenie zyskują polisy mieszkaniowe. Jedno z takich ubezpieczeń, może wykupić właściciel lub najemca lokalu. Osoba wynajmująca mieszkanie ubezpiecza swoje ruchomości (np. sprzęt komputerowy i ubrania) oraz odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Ubezpieczenie wykupywane przez właściciela lokum, dodatkowo chroni mury oraz elementy stałe mieszkania (np. drzwi, okna i pokrycia podłóg). Wiele polis prócz standardowego zakresu ochrony (np. pożar, wybuch gazu), zabezpiecza majątek najemcy lub właściciela „M” przed skutkami zalania. Takie zabezpieczenie działa niezależnie od tego, czy właścicielowi lokalu położonego wyżej, można przypisać winę za zalanie sąsiadów.

Źródło: materiały prasowe Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA