REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krystyna Sulczewska

REKLAMA

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

REKLAMA

Aby doszło do powstania odrębnej własności lokalu, musi on posiadać cechę samodzielności. Szczegółowe unormowania  w tym zakresie znajdują się w ustawie z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U. 2000, nr 80, poz.903 ze zm.). Podstawowym kryterium pozwalającym ocenić, czy dany lokal jest samodzielny, jest jego wydzielenie za pomocą trwałych ścian w obrębie budynku, nie jest nigdzie wspomniane, z ilu pokoi musi się składać, jest za to wzmianka, że może to być izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (np. kuchnie, łazienki, korytarze, garderoby itp.) służą zaspokajaniu ludzkich potrzeb mieszkaniowych. Spełnienie wymienionych wymagań stwierdzane jest przez starostę w formie zaświadczenia o samodzielności (art. 2 ustawy). Do lokalu przynależeć mogą, jako jego części składowe, pomieszczenia, które nie muszą bezpośrednio do niego przylegać, mogą nawet znajdować się poza budynkiem, byleby mieściły się w granicach nieruchomości gruntowej, w szczególności: piwnica, komórka, strych, garaż. Nie jest to jednak katalog zamknięty, dopuszczalne są zatem inne pomieszczenia przynależne.

Zobacz: Co zawiera orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Z ustanowieniem odrębnej własności związany jest udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej, liczony jako stosunek powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział wpływa zarówno na prawa (większy udział to większy wpływ na podejmowane we wspólnocie mieszkaniowej uchwały), jak i na obowiązki (z udziałem związane jest uczestniczenie w kosztach zarządu nieruchomością wspólną, w wydatkach na jej rzecz, im większy udział, tym większą kwotę trzeba wnieść za dany lokal). Suma udziałów wszystkich lokali musi być równa 1, jeśli nie jest – udziały zostały policzone w zły sposób.

Zobacz: Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z chwilą wyodrębnienia lokalu w obrębie budynku, powstaje z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa zrzeszająca właścicieli poszczególnych lokali. Jeśli liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych nie jest większa niż siedem, mamy do czynienia z małą wspólnotą, do której stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego mówiące o współwłasności. Jeżeli natomiast, wspomniana liczba lokali jest większa niż siedem (czyli od 8 w górę), powstaje duża wspólnota mieszkaniowa, do której zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali. Właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej zobowiązani są podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu, którego członkiem może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona (art.20 ustawy). Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy poszczególnymi wspólnotami jest sposób podejmowania uchwał przez właścicieli lokali, w małych wspólnotach do podjęcia uchwały potrzeba zgody wszystkich właścicieli, natomiast w przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej, wystarczy aby za uchwałą opowiedziała się większość właścicieli liczona według wielkości udziałów. Wspólnota, na mocy art.23 ust.2 ustawy, może zawrzeć umową albo podjąć uchwałę i postanowić, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos; jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza we wspólnotach, w których suma udziałów poszczególnych lokali nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela (np. budynek gminny, w którym dokonano wyodrębnienia dopiero jednego lokalu).

Zobacz: Hipoteka zabezpiecza nie tylko nieruchomość

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których np. Kowalski jest właścicielem lokalu numer 1 o powierzchni 90m2 i chce go podzielić na mniejsze lokale. Zanim ustanowi odrębną własność lokali, przeprowadzić musi szereg czynności prawnych i fizycznych, a mianowicie:

  1. Uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej wyrażoną w drodze uchwały na dokonanie podziału nieruchomości. Jeżeli wspólnota nie chce wyrazić takiej zgody, właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
  2. Uzyskać niezbędne pozwolenia, zaświadczenia, projekty na wydzielenie i doprowadzenie do obu lokali niezależnych instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, centralnego ogrzewania. Tak, aby korzystanie z jednego lokalu nie było związane z koniecznością korzystania z innego lokalu.
  3. Dokonać fizycznego podziału nieruchomości poprzez wydzielenie trwałymi przegrodami każdego z lokali spełniającego przesłanki wskazane m.in. w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim odpowiadać powinny budynki i ich usytuowanie.
  4. Wykonać inwentaryzację budowlaną z zaznaczeniem na rzutach poszczególnych kondygnacji obu lokali wraz z pomieszczeniami pomocniczymi i przynależnymi. W inwentaryzacji musi też zostać wyliczony udział każdego z lokali w nieruchomości wspólnej. Sposób obliczania udziału został opisany powyżej.  Podczas podziału lokali dojść może do dwóch sytuacji, w pierwszym przypadku podział dotychczasowego lokalu na dwa mniejsze nie zmienia obecnego udziału, np. do tej pory lokal numer 1 posiadał udział 185/1000, po dokonaniu podziału na dwa lokale zostaje on proporcjonalnie między nie rozbity, natomiast suma udziałów obu powstałych w wyniku podziału lokali daje udział pierwotny tj. 185/1000. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia, gdy podział lokalu nr 1 skutkował zmianą jego dotychczasowego udziału, więc suma udziałów powstałych dwóch lokali nie da wyniku 185/1000. Jeśli zaistnieje drugi wariant, droga do ustanowienia odrębnej własności lokali powstałych wskutek podziału znacznie się wydłuży. Stanie się tak, ponieważ po zsumowaniu udziałów wszystkich lokali w budynku, suma nie wyjdzie 1000/1000, a zatem, aby móc wyodrębnić lokale, koniecznym będzie, aby najpierw cała wspólnota udała się do notariusza, który dokona korekty udziałów w taki sposób, by wynik znów dawał jedność, a dopiero później właściciel będzie mógł wnosić o ustanowienie odrębnej własności lokali. Jest to procedura dużo dłuższa i kosztowniejsza, bowiem właściciel, przez którego doszło do konieczności zmiany udziałów pozostałych lokali w nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do poniesienia kosztów tych zmian (w księgach wieczystych poszczególnych lokali, zapłaty za czynności notariusza), chyba, że wspólnota postanowi w drodze uchwały inaczej. A zatem, dużo korzystniejszym jest wariant pierwszy, w którym podział lokalu nie wpływa na udziały pozostałych lokali w budynku. Wówczas, pozostali właściciele nie są stronami umowy o wyodrębnienie lokalu, ich rola kończy się na wyrażeniu zgody na podział, nie mają natomiast wpływu na sam fakt czy termin wyodrębnienia lokali. Czasem zdarza się, że po podziale lokali, wspólnota zmienia się z małej w dużą, to chyba jedyny przykład oddziaływania wyodrębnienia lokali na wspólnotę tworzoną przez ogół właścicieli.
  5. Wystąpić do starosty z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali, dołączając inwentaryzację budowlaną. Procedura uzyskania zaświadczenia jest najczęściej darmowa w przypadku lokali mieszkalnych i płatna (17zł opłaty skarbowej) w przypadku lokali o przeznaczeniu innym niż mieszkalne. Czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia to siedem dni.
  6. Jeśli podział lokalu na dwa dokonany przez Kowalskiego nie wpłynął na udziały pozostałych lokali w budynku, właściciel może udać się do notariusza celem ustanowienia odrębnej własności lokali.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odrębna własność lokalu powstaje z chwilą wpisu w księdze wieczystej, wpis ten ma zatem charakter konstytutywny – tworzy prawo. W przypadku obrotu istniejącym prawem, wpis do księgi ma jedynie charakter deklaratoryjny, czyli potwierdza istniejące już prawo (porównaj wyrok SN z dnia 09.11.2011r. II CSK 104/11, Lex 1102262). Czasem zdarzają się sytuacje, w których chcemy dokonać obrotu prawem, które jeszcze nie powstało, a więc osoba, która zawarła umowę notarialną o ustanowieniu i nabyciu własności lokalu może, jeszcze przed wpisaniem prawa odrębnej własności lokalu do księgi wieczystej, zbyć prawa przysługujące jej z tej umowy (albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność nieruchomości). Mamy tu do czynienia z umową zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu – dotyczy to jednakże wyłącznie sytuacji, w których nabywca prawa odrębnej własności lokalu złożył wniosek o wpis tego prawa lub założenie księgi wieczystej (porównaj: postanowienie sądu okręgowego z dnia 13 października 2011r. II Ca 895/11), przy złożeniu takiego wniosku, ustawodawca roztacza już opiekę wynikającą z działania rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, a zatem nie mamy tu do czynienia z umową o świadczenie niemożliwe. Opierając się na naszym przykładzie, w przypadku chęci wyodrębnienia z lokalu numer 1 dwóch nowych lokali, notariusz zazwyczaj wnioskuje o zamknięcie dotychczas prowadzonej księgi wieczystej dla lokali numer 1 i o założenie dwóch nowych lokalowych ksiąg wieczystych na każdy z lokali będących przedmiotem odrębnej własności, jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dotychczasowej księdze zachować jeden z lokali, a jedynie dla drugiego złożyć wniosek o założenie nowej księgi, w myśl bowiem  § 17 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz. U. 2001, Nr 102, poz. 1122), księgę wieczystą zamyka się w razie całkowitego przeniesienia nieruchomości do innej księgi wieczystej oraz gdy przepisy odrębne tak stanowią. Jeśli lokal, który ma powstać wskutek podziału większego lokalu, ma być przedmiotem darowizny, istnieje prawnie dopuszczalna możliwość dokonania umowy darowizny ekspektatywy odrębnej własności lokalu, która to umowa stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej nabywcy jako właściciela, niezależnie od chwili złożenia wniosku o dokonanie tego wpisu (zobacz: postanowienie SN z 26.06.2001r., I CA 1/01, OSNC 2002/2/26), jeśli zatem Kowalski będący właścicielem lokalu numer 1 chce podarować jeden z lokali powstałych wskutek podziału swojemu dziecku, może to zrobić, zanim zostanie założona księga wieczysta dla tego nowego lokalu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA