Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?
REKLAMA
REKLAMA
Czy sam grill podlega zgłoszeniu?
Niniejszy tekst dotyczy stałych (stacjonarnych) grillów rekreacyjnych, których rozmiary nie powinny przytłaczać pozostałych elementów architektury (nie chodzi o „piece przemysłowe” na świeżym powietrzu).
REKLAMA
Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?
Sama jednostka (grill) jako taka stanowi tzw. obiekt małej architektury. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego są to „niewielkie obiekty”, a w szczególności:
a) obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
c) obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;
Grill stanowczo należy zaliczyć do kategorii ostatniej (katalog zawarty w ustawie jest wyłącznie przykładowy).
Ustawa prawo budowlane nie przewiduje żadnych obowiązków zgłoszenia obiektów małej architektury do organów nadzory budowlanego (pod warunkiem, że nie znajdują się w miejscu publicznym). Nie jest też istotne z jakich materiałów jest budowany oraz czy jest na stałe połączony z gruntem.
Co jeśli grill jest tylko elementem większej instalacji?
Jeśli oprócz grilla planujemy wybudowanie wiaty (dla zaproszonych gości czy rodziny), która nie będzie obiektem tymczasowym (np. wiata składana) – wykraczamy poza obiekt małej architektury.
W zależności od tego jak duża ma być nasza wiata – możemy mieć do czynienia jedynie z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia i uzyskania pozwolenia na budowę.
REKLAMA
Zgodnie z art. 29. ust. 1. pkt. 2. Ustawy prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących wiat i altan o powierzchni zabudowy do 25m2. Planowanie takiej budowy wymaga jednak dokonania zgłoszenia w starostwie powiatowym, na 30 dni przed planowanym terminem robót.
Jeśli powierzchnia planowanego obiektu przekracza 25 m2 musimy wystąpić o pozwolenie na budowę (należy dołączyć projekt architektoniczny i wszystkie elementy niezbędne do uzyskania pozwolenia). Brak pozwolenia może spowodować sankcje w postaci obowiązku rozbiórki bądź grzywny.
Zobacz także: Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu
REKLAMA
REKLAMA