REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Adam Kret
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jest zbywalne i umożliwia użytkownikowi działanie w bardzo szerokim zakresie – jest jednak prawem czasowym, a w pewnych okolicznościach może wygasnąć – jakie to niesie za sobą skutki dla użytkownika i innych podmiotów, których prawa związane są z użytkowaniem?

Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Niezależnie od przyczyn wygaśnięcia użytkowania wieczystego, zgodnie z art. 241 Kodeksu cywilnego, wraz z wygaśnięciem użytkowania wygasają także wszystkie ustanowione na nim obciążenia – a więc m.in.:

REKLAMA

- hipoteki

- służebności (w tym drogi koniecznej)

- inne prawa rzeczowe ograniczone

- spółdzielcze prawa do lokali

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe obciążenia wygasają z mocy prawa i nie ulegają przekształceniu.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

REKLAMA

Jedną z charakterystycznych cech użytkowania wieczystego, jest to, że budynki wzniesione przez użytkownika są jego własnością (własność budynkowa) przez cały okres istnienia użytkowania wieczystego. W momencie wygaśnięcia użytkowania własność budynków przechodzi na rzecz właściciela gruntu (Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego).

Odrębna własność lokalu powiązana z udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu (częsta konstrukcja w przypadku przekształconych lokali spółdzielczych, rzadsza w przypadku mieszkań deweloperskich) również wygasa. Polskie prawo nie przewiduje instytucji odrębnej własności lokalu niepowiązanej z gruntem.

Roszczenia

Wygaśnięcie prawa własności do budynków (czy lokali) w wyniku wygaśnięcia użytkowania wieczystego nie pozostawia właścicieli tych praw bez odpowiednich roszczeń. Problemem jest uregulowanie wysokości wynagrodzenia za budynki posadzone na gruncie objętym wygaszonym użytkowaniem wieczystym. Zgodnie z Kodeksem cywilnym – kwestia wynagrodzenia powinna być określona w umowie o ustanowieniu użytkowania wieczystego. Częstą sytuacją jest jednak ustanawianie użytkowania w drodze decyzji administracyjnej. Trudne może być także ustalenie treści umowy (jeśli była podpisywana z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową).

REKLAMA

Wysokość roszczeń – zakładając brak uregulowania tych kwestii w umowie/decyzji – nie powinna odbiegać od wartości rynkowej budynku (lokalu) pomniejszonej ewentualnie z tytułu roszczeń Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego z tytułu niezgodnego z treścią użytkowania wieczystego wykorzystania gruntu.

Roszczenia zarówno Skarbu Państwa (jednostki samorządu terytorialnego), jak i byłego użytkownika wieczystego (współużytkownika wieczystego w przypadku odrębnej własności lokalu) przedawniają się z upływem trzech lat od wygaśnięcia użytkowania wieczystego.

Kodeks cywilny i ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie regulują kwestii ewentualnych roszczeń ani sytuacji prawnej właścicieli spółdzielczych praw do lokali – w przypadku uchylenia użytkowania wieczystego i w następstwie wygaśnięcia tychże praw.

Zobacz także: Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

REKLAMA

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

REKLAMA