Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?
REKLAMA
REKLAMA
Co zaliczamy do obiektów małej architektury?
Do obiektów małej architektury należy zaliczyć niewielkie obiekty, w szczególności takie jak:
REKLAMA
– miejsca kultu religijnego (kapliczki, krzyże przydrożne, figury),
– posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
– obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku (piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki).
Altana ogrodowa nie jest obiektem małej architektury.
Jakie obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę?
Zgodnie z ustawą Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
REKLAMA
– wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2 (łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki);
– altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach, i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
– obiektów małej architektury.
W jakich sytuacjach budowa altany wymaga zgłoszenia?
Jeżeli chcemy wybudować małą, wolnostojącą, parterową altanę ogrodową o powierzchni zabudowy do 25 m2 musimy zgłosić nasz zamiar do starosty.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Co należy określić w zgłoszeniu?
W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Ponadto należy pamiętać o załącznikach. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej) o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki. Niekiedy konieczne są również dodatkowe pozwolenia, uzgodnienia i opinie, które określają przepisy odrębne (mogą się np. odnosić do ochrony zabytków bądź ochrony środowiska).
W przypadku braku kompletu dokumentów starosta nakłada na zgłaszającego (w drodze postanowienia) obowiązek ich uzupełnienia w określonym terminie.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Kiedy należy dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenie należy wnieść przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, o ile w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie (w drodze decyzji) sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
W jakich sytuacjach budowa altany nie wymaga zgłoszenia?
W odniesieniu do altan budowanych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach, i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich nie jest wymagane zgłoszenie budowy właściwemu organowi.
Budowa altany bez wymaganego zgłoszenia stanowi samowolę budowlaną. Legalizacja samowoli budowlanej to długotrwały i bardzo kosztowny proces.
Podstawa prawna:
Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.