REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinne ogródki działkowe

Domek działkowy. Fot. Fotolia
Domek działkowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinne ogródki działkowe (dawniej pracownicze ogródki działkowe) to specyficzny sposób użytkowania gruntu, wywodzący się jeszcze z okresu PRL.

Co należy do kogo w ogródkach działkowych

Najistotniejsza w przypadku nieruchomości zawsze jest własność gruntu, w przypadku ogródków działkowych może ona należeć do:

REKLAMA

  • Skarbu Państwa,
  • jednostek samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo),
  • Polskiego Związku Działkowców.

Właściciel państwowy, po przygotowaniu gruntu (melioryzacja, elektryfikacja, drogi dojazdowe) przekazuje ją w bezterminowe użytkowanie (lub bezpłatne użytkowanie wieczyste) Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD). Związek jest więc zarządcą gruntu i to on ustanawia dalsze prawa dla swoich członków.

Grunt może być również przyznany PZD na własność.

Ciekawą kwestią jest własność budynków i innych części składowych nieruchomości – otóż w zakresie instalacji i budynków części wspólnej ogródków działkowych- należą one do PZD (niezależnie od tego czy jest właścicielem gruntu). Jeśli chodzi natomiast o własność nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność.

Na czym polega prawo do ogródka działkowego

Prawo do ogródka, wiąże się z wydzielonym fragmentem gruntu o powierzchni pomiędzy 300 a 500 m2. Charakter prawa może być dwojaki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • prawo do bezpłatnego (wyłącznego) i dożywotniego używania ogródka,
  • prawo dożywotniego użytkowania na gruncie kodeksu cywilnego (jeśli PZD jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów).

Pierwsze prawo jest konstrukcją swoistą dla ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych- nie jest umową nazwaną kodeksu cywilnego.

W obydwu przypadkach prawo takie jest niezbywalne- co oznacza, że nie można go sprzedać, ani nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia.

Przepisy ustawy nie przewidują możliwości wykupienia ogródka działkowego na własność. 

Prawa wskazane powyżej mogą być ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości na wniosek członka PZD- wniosek jest zwolniony z opłat.

Wygaśnięcie prawa do ogródka

Wygaśnięcie prawa do ogródka działkowego następuje w zasadzie wyłącznie z powodu śmierci osoby uprawnionej. Z uwagi na brak ogólnych zasad dziedziczenia prawa stosuje się normy wskazane w ustawie o ogródkach działkowych.

Zgodnie z nimi, w razie wygaśnięcia prawa użytkowania działki na skutek śmierci członka, przy przydziale użytkowanej przez niego działki pierwszeństwo mają jego osoby bliskie użytkujące z nim wspólnie działkę. Norma ta odnosi się więc nie tyle do członków rodziny, co do osób bliskich (a więc także żyjących w nieformalnym związku) – warunkiem jest wspólne użytkowanie działki.

Prawo do ogródka nie może przysługiwać kilku osobom (nie czyni się wyjątku nawet dla małżeństwa).

Stąd najczęściej po śmierci osoby uprawnionej, prawo przejmuje (po zgłoszeniu się do PZD) jego małżonek- choć nie wynika to wprost z ustawy.

Problematyczna jest sytuacja, w której po prawo zgłosi się kilka osób. W odróżnieniu od np. praw spółdzielczych, wybór osoby, której będzie przysługiwać prawo do ogródka, nie należy ani do zgłaszających się, ani do sądu (przynajmniej w pierwszej kolejności) – a do Polskiego Związku Działkowców, który w oparciu o statut dokonuje wyboru osoby, której przyznane zostanie prawo.

W przypadku wyczerpania ścieżki wewnątrz PZD – zainteresowanym przysługuje droga sądowa- w sądzie powszechnym.

Czy ogródki zmienią właścicieli

REKLAMA

W sejmie złożono niedawno projekt ustawy uwłaszczającej działkowców na gruntach przez nich użytkowanych (na podobnych zasadach jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowych). Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, nie może jednak liczyć na poparcie rządzącej koalicji i to nie tylko ze względu różnice polityczne.

Na (przesądzone w zasadzie) odrzucenie projektu wpływają dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze Polski Związek Działkowców jest odrębnym podmiotem prawa- podobnie jak spółdzielnie mieszkaniowe. Tym samym bezpłatne (lub za minimalną opłatą) przekazanie ich własności (lub prawa) innym podmiotom może być uznane za niezgodne z Konstytucją – znów, podobnie jak w przypadku wykupu mieszkań spółdzielczych za złotówkę. Raczej nie należy się spodziewać, że Trybunał orzekł by inaczej.

Po drugie- niejasny jest status prawny wielu gruntów należących do PZD- o ile nie było by problemu w przypadku gruntów stanowiących jego własność lub użytkowanie wieczyste – o tyle w zasadzie niemożliwe (na gruncie obecnego kodeksu cywilnego) przyznanie im własności (czy użytkowania wieczystego) w przypadku, w którym PZD jest jedynie użytkownikiem gruntu.

Mając powyższe na uwadze – można zakładać, że projekt nie zostanie uchwalony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA