REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinne ogródki działkowe

Subskrybuj nas na Youtube
Domek działkowy. Fot. Fotolia
Domek działkowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinne ogródki działkowe (dawniej pracownicze ogródki działkowe) to specyficzny sposób użytkowania gruntu, wywodzący się jeszcze z okresu PRL.

Co należy do kogo w ogródkach działkowych

Najistotniejsza w przypadku nieruchomości zawsze jest własność gruntu, w przypadku ogródków działkowych może ona należeć do:

REKLAMA

  • Skarbu Państwa,
  • jednostek samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo),
  • Polskiego Związku Działkowców.

Właściciel państwowy, po przygotowaniu gruntu (melioryzacja, elektryfikacja, drogi dojazdowe) przekazuje ją w bezterminowe użytkowanie (lub bezpłatne użytkowanie wieczyste) Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD). Związek jest więc zarządcą gruntu i to on ustanawia dalsze prawa dla swoich członków.

Grunt może być również przyznany PZD na własność.

Ciekawą kwestią jest własność budynków i innych części składowych nieruchomości – otóż w zakresie instalacji i budynków części wspólnej ogródków działkowych- należą one do PZD (niezależnie od tego czy jest właścicielem gruntu). Jeśli chodzi natomiast o własność nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki, stanowią jego własność.

Na czym polega prawo do ogródka działkowego

Prawo do ogródka, wiąże się z wydzielonym fragmentem gruntu o powierzchni pomiędzy 300 a 500 m2. Charakter prawa może być dwojaki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • prawo do bezpłatnego (wyłącznego) i dożywotniego używania ogródka,
  • prawo dożywotniego użytkowania na gruncie kodeksu cywilnego (jeśli PZD jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów).

Pierwsze prawo jest konstrukcją swoistą dla ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych- nie jest umową nazwaną kodeksu cywilnego.

W obydwu przypadkach prawo takie jest niezbywalne- co oznacza, że nie można go sprzedać, ani nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia.

Przepisy ustawy nie przewidują możliwości wykupienia ogródka działkowego na własność. 

Prawa wskazane powyżej mogą być ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości na wniosek członka PZD- wniosek jest zwolniony z opłat.

Wygaśnięcie prawa do ogródka

Wygaśnięcie prawa do ogródka działkowego następuje w zasadzie wyłącznie z powodu śmierci osoby uprawnionej. Z uwagi na brak ogólnych zasad dziedziczenia prawa stosuje się normy wskazane w ustawie o ogródkach działkowych.

Zgodnie z nimi, w razie wygaśnięcia prawa użytkowania działki na skutek śmierci członka, przy przydziale użytkowanej przez niego działki pierwszeństwo mają jego osoby bliskie użytkujące z nim wspólnie działkę. Norma ta odnosi się więc nie tyle do członków rodziny, co do osób bliskich (a więc także żyjących w nieformalnym związku) – warunkiem jest wspólne użytkowanie działki.

Prawo do ogródka nie może przysługiwać kilku osobom (nie czyni się wyjątku nawet dla małżeństwa).

Stąd najczęściej po śmierci osoby uprawnionej, prawo przejmuje (po zgłoszeniu się do PZD) jego małżonek- choć nie wynika to wprost z ustawy.

Problematyczna jest sytuacja, w której po prawo zgłosi się kilka osób. W odróżnieniu od np. praw spółdzielczych, wybór osoby, której będzie przysługiwać prawo do ogródka, nie należy ani do zgłaszających się, ani do sądu (przynajmniej w pierwszej kolejności) – a do Polskiego Związku Działkowców, który w oparciu o statut dokonuje wyboru osoby, której przyznane zostanie prawo.

W przypadku wyczerpania ścieżki wewnątrz PZD – zainteresowanym przysługuje droga sądowa- w sądzie powszechnym.

Czy ogródki zmienią właścicieli

REKLAMA

W sejmie złożono niedawno projekt ustawy uwłaszczającej działkowców na gruntach przez nich użytkowanych (na podobnych zasadach jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowych). Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, nie może jednak liczyć na poparcie rządzącej koalicji i to nie tylko ze względu różnice polityczne.

Na (przesądzone w zasadzie) odrzucenie projektu wpływają dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze Polski Związek Działkowców jest odrębnym podmiotem prawa- podobnie jak spółdzielnie mieszkaniowe. Tym samym bezpłatne (lub za minimalną opłatą) przekazanie ich własności (lub prawa) innym podmiotom może być uznane za niezgodne z Konstytucją – znów, podobnie jak w przypadku wykupu mieszkań spółdzielczych za złotówkę. Raczej nie należy się spodziewać, że Trybunał orzekł by inaczej.

Po drugie- niejasny jest status prawny wielu gruntów należących do PZD- o ile nie było by problemu w przypadku gruntów stanowiących jego własność lub użytkowanie wieczyste – o tyle w zasadzie niemożliwe (na gruncie obecnego kodeksu cywilnego) przyznanie im własności (czy użytkowania wieczystego) w przypadku, w którym PZD jest jedynie użytkownikiem gruntu.

Mając powyższe na uwadze – można zakładać, że projekt nie zostanie uchwalony.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA