REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec mieszkań za złotówkę

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na wykupienie lokalu za kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją.

Na czym polegały ułatwienia

REKLAMA

Ustawa przewidywała szereg ułatwień dla wykupu mieszkań spółdzielczych (zarówno lokatorskich jak i własnościowych) – w celu przekształcenia ich w odrębną własność lokalu.

Spółdzielca (lub właściciel własnościowego prawa do lokalu) mógł wykupić mieszkanie po spełnieniu poniższych warunków:

  • Należało uiścić w całości „tzw. wkład budowlany” (czyli przypadający na dane mieszkanie kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię, wraz z odsetkami
  • Spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynszu)
  • Wpłacić „nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal”
    • Np. wsparcie w spłacie kredytu udzielone przez państwo wyniosło w stosunku do mieszkania– 100.000 zł (starych). Po denominacji wartość ta wynosi… 10 zł – tyle muszą zapłacić.

Spełnienie warunków powodowało, iż właściciel prawa spółdzielczego miał ROSZCZENIE do spółdzielnie o przekształcenie lokalu – innymi słowy spółdzielnia miała bezwzględny ustawowy obowiązek przekształcenia mieszkania. Co więcej miała na to tylko 3 miesiące – po tym czasie zarząd spółdzielni ponosił odpowiedzialność karną za opóźnienia. Koszty umowy notarialnej również zostały obniżone w stosunku do innych umów i wynosiły nie więcej niż 1/4 minimalnego wynagrodzenia za płacę.

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał orzekł niezgodne z Konstytucją są m.in.:

- art. 12 ust 1. o spółdzielniach mieszkaniowych (zobowiązujący spółdzielnię do ustanowienia odrębnej własności po spełnieniu ww. warunków – w przypadku mieszkania lokatorskiego)

- art. 1714 o spółdzielniach mieszkaniowych – analogicznie jak powyżej dotyczące mieszkań własnościowych.

- ustępy powyższych artykułów – ustanawiające 3 miesięczny termin na zawarcie ww. umów.

- przepisy karne – skierowane przeciwko opieszałym (w rozumieniu ustawy) członkom zarządu spółdzielni.

Przeczytaj sentencję orzeczenia

Przeczytaj komunikat prasowy Trybunału

REKLAMA

Trybunał przedstawił w ustnym uzasadnieniu – iż ustawowe zobowiązanie spółdzielni do przekształcania praw spółdzielczych w odrębną własność lokalu – jest de facto wywłaszczeniem spółdzielni z ich własności – i jako takie nie spełnia warunków konstytucyjnych wywłaszczenia – ponieważ nie odbywa się za odpowiednim wynagrodzeniem na ich rzecz.

Co więcej – 3 miesięczny termin został uznany za zbyt krótki do podjęcia wymaganych zadań – stąd był niemożliwy do spełniania i tym samym niekonstytucyjny. To pociągnęło za sobą uchylenie przepisów ustanawiających odpowiedzialność karną – za nie wywiązanie się z ww. terminu.

Na co zważał Trybunał

Trybunał zwrócił uwagę na to, że spółdzielnie mieszkaniowe są odrębnymi podmiotami prawa – i jako takim należy im się ochrona konstytucyjna w szczególności ochrona własności- uwłaszczenie się właściciela prawa spółdzielczego na danym lokalu – stanowi zaś uderzenie w podstawowe prawa korporacyjne spółdzielni - jako takie jest nieproporcjonalne do korzyści uzyskiwanych przez spółdzielcę.

Skutki orzeczenia

Orzeczenie jako takie wchodzi w życie dopiero po 12 miesiącach od daty jego publikacji. Nie oznacza to jednak, że nie będzie miało wpływu na bieżącą sytuację. Można wskazać co najmniej 3 podstawowe skutki orzeczenia:

  • spółdzielnie będą odmawiały przekształcenia lokalu na warunkach wskazanych w zakwestionowanych przepisach,
  • w przypadku odwołania się spółdzielców do sądu – sąd może odmówić zastosowania kwestionowanych przepisów – z uwagi na to, że może odwołać się bezpośrednio do Konstytucji – a w tym zakresie jej wykładnia dokonana przez Trybunał jest jednoznaczna – nie pozwala na uprzywilejowane uwłaszczenie,
  • spółdzielnie mogą wzruszyć prawomocne orzeczenia w sprawach o ustanowienie odrębnej własności lokali – jeśli spółdzielcy powołali się na uchylone przepisy – orzeczenie TK stanowi co do zasady podstawę do wznowienia postępowania.
  • spółdzielnie będą pozywać Skarb Państwa za szkodę wynikłą ze złej legislacji (art. 4171 kodeksu cywilnego).

Fakt więc odroczenia wejścia w życie wyroku– nie pozwoli więc w praktyce na dalsze korzystanie z uchylonych w nim przepisów. Ważne jest natomiast – iż Trybunał najprawdopodobniej w uzasadnieniu (a więc dokładnej wykładni przepisów) – nie będzie kwestionował umów zawartych do tej pory. Spowodowało by to bowiem skutki trudne do oszacowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA