Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy
REKLAMA
REKLAMA
Użytkowanie wieczyste – co to takiego?
Użytkowane wieczyste to prawo pośrednie pomiędzy prawami rzeczowymi ograniczonymi – do których należy między innymi prawo użytkowania – a prawem własności. Użytkowanie wieczyste to tak zwane prawo na rzeczy cudzej. Zakres samego użytkowania nieruchomości jest podobny do zakresu uprawnień osób posiadających prawo własnościowe, ponieważ użytkownik wieczysty tak jak właściciel ma możliwość rozporządzania swoim prawem zgodnie z artykułem 233 Kodeksu Cywilnego i może korzystać z danego gruntu z wyłączeniem innych osób.
REKLAMA
Jeśli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste zostały zbudowane budynki mieszkalne lub nieruchomości o innym przeznaczeniu, wówczas stanowią one odrębną własność użytkownika wieczystego.
Zobacz też: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego
Użytkowanie wieczyste – czas trwania
Pozwolenie na użytkowanie gruntu – na użytkowanie wieczyste – przeważnie ustanawiane jest na okres 99 lat. Czasami, jeśli określona działalność gospodarcza, pod którą ma zostać wykorzystany dany grunt nie wymaga oddania go w użytkowanie na ten najdłuższy i okres, czas użytkowania może zostać skrócony. Co ważne, okres użytkowania wieczystego nie może być krótszy niż 40 lat. Oczywiście użytkownik ma prawo do złożenia wniosku o przedłużenie tego okresu. Aby starać się o przedłużenie użytkowania wieczystego użytkownik powinien złożyć wniosek w ciągu pięciu lat przed końcem obecnego użytkowania. Przedłużenie użytkowania następuje wówczas na kolejny okres od 40 do 99 lat. Wnioski o przedłużanie użytkowania wieczystego można składać kilkakrotnie.
Zobacz też: Opłaty za użytkowanie wieczyste
Wygaśnięcie użytkowania wieczystego
Użytkowanie wieczyste w określonych przypadkach może wygasnąć. Pierwszym z takich przypadków jest zakończenie okresu użytkowania zgodnie z umową – jeśli nie dojdzie do przedłużenia użytkowania. Drugim – rozwiązanie umowy przed końcem okresu użytkowania wieczystego. Umowa o użytkowanie wieczyste może zostać rozwiązana przed upływem okresu określonym w jednym z jej punktów tylko wówczas, gdy obie strony zgadzają się na jej rozwiązanie albo gdy użytkownik wieczysty zrzeka się praw do użytkowania lub w wyniku konfuzji praw albo na podstawie decyzji administracyjnej dotyczącej wywłaszczenia prawa użytkowania wieczystego. W innych przypadkach nie dochodzi do wygaśnięcia prawa do użytkowania wieczystego.
REKLAMA
REKLAMA