REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Justyna Hek
Nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakres użytkowania gruntu oddanego do użytkowania wieczystego bardzo przypomina zakres użytkowania jaki posiada właściciel danego gruntu – zarówno właściciel, jak i użytkownik wieczysty mają prawo do wybudowania nieruchomości na danym gruncie – wobec tego ten typ użytkowania jest bardzo korzystny dla użytkującego. Warto również wiedzieć, że użytkowanie wieczyste trwa od 40 do 99 lat i może być przedłużane, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego może wygasnąć użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste – co to takiego?

Użytkowane wieczyste to prawo pośrednie pomiędzy prawami rzeczowymi ograniczonymi – do których należy między innymi prawo użytkowania – a prawem własności. Użytkowanie wieczyste to tak zwane prawo na rzeczy cudzej. Zakres samego użytkowania nieruchomości jest podobny do zakresu uprawnień osób posiadających prawo własnościowe, ponieważ użytkownik wieczysty tak jak właściciel ma możliwość rozporządzania swoim prawem zgodnie z artykułem 233 Kodeksu Cywilnego i może korzystać z danego gruntu z wyłączeniem innych osób.

REKLAMA

Jeśli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste zostały zbudowane budynki mieszkalne lub nieruchomości o innym przeznaczeniu, wówczas stanowią one odrębną własność użytkownika wieczystego.

Zobacz też: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste – czas trwania

Pozwolenie na użytkowanie gruntu – na użytkowanie wieczyste – przeważnie ustanawiane jest na okres 99 lat. Czasami, jeśli określona działalność gospodarcza, pod którą ma zostać wykorzystany dany grunt nie wymaga oddania go w użytkowanie na ten najdłuższy i okres, czas użytkowania może zostać skrócony. Co ważne, okres użytkowania wieczystego nie może być krótszy niż 40 lat. Oczywiście użytkownik ma prawo do złożenia wniosku o przedłużenie tego okresu. Aby starać się o przedłużenie użytkowania wieczystego użytkownik powinien złożyć wniosek w ciągu pięciu lat przed końcem obecnego użytkowania. Przedłużenie użytkowania następuje wówczas na kolejny okres od 40 do 99 lat. Wnioski o przedłużanie użytkowania wieczystego można składać kilkakrotnie.

Zobacz też:  Opłaty za użytkowanie wieczyste

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste w określonych przypadkach może wygasnąć. Pierwszym z takich przypadków jest zakończenie okresu użytkowania zgodnie z umową – jeśli nie dojdzie do przedłużenia użytkowania. Drugim – rozwiązanie umowy przed końcem okresu użytkowania wieczystego. Umowa o użytkowanie wieczyste może zostać rozwiązana przed upływem okresu określonym w jednym z jej punktów tylko wówczas, gdy obie strony zgadzają się na jej rozwiązanie albo gdy użytkownik wieczysty zrzeka się praw do użytkowania lub w wyniku konfuzji praw albo na podstawie decyzji administracyjnej dotyczącej wywłaszczenia prawa użytkowania wieczystego. W innych przypadkach nie dochodzi do wygaśnięcia prawa do użytkowania wieczystego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA