REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Izabela Perczak
Postępowanie wyjaśniające jest podejmowanie niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia przez pracownika o nieczytelności danej księgi wieczystej.
Postępowanie wyjaśniające jest podejmowanie niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia przez pracownika o nieczytelności danej księgi wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

Postępowanie wyjaśniające jest podejmowanie niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia przez pracownika o nieczytelności danej księgi wieczystej.

REKLAMA

Nadzór nad poprawnością przeniesienia księgi wieczystej

Podstawowym zadaniem sędziów i referendarzy sądowych jest sprawowanie nadzoru nad poprawnością przeniesienia przez migrantów treści wpisów z danych działów dotychczasowej księgi wieczystej do rubryk, podrubryk oraz pól księgi elektronicznej. Następnie ich obowiązkiem jest przeprowadzenie audytu poszczególnych pól kluczowych księgi wieczystej i wysłanie księgi do weryfikacji.

Procedura wyjaśniająca

Wówczas, gdy przekazana do ośrodka migracyjnego treść dotychczasowej księgi wieczystej jest nieczytelna – obowiązkiem sędziego i referendarza sądowego jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Istotną postępowania jest sprawdzenie poprawności dotychczasowej księgi, która następnie będzie podlegała przeniesieniu do księgi elektronicznej.

Zobacz także: Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

REKLAMA

Co to oznacza, że księga wieczysta jest nieczytelna? Księgę wieczystą uważa się za nieczytelną wówczas, gdy nie można odczytać całościowo lub częściowo wpisu umieszczonego w dotychczasowej księdze lub gdy księga jest uszkodzona w wyniku np. zalania treści, a także z powodu niewyraźnego pisma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas postępowania wyjaśniającego sędzia i referendarz sadowy może żądać od wydziału ksiąg wieczystych prowadzącego daną nieczytelną księgę o nadesłanie kopii odpowiedniego dokumentu np. stanowiącego podstawę nieczytelnego wpisu w księdze z danych akt księgi.

Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa

Jeżeli postępowanie wyjaśniające nie przyniesie rezultatu – do obowiązku zarówno sędziego lub referendarza sądowego będzie należało sporządzenie protokołu, w którym zostanie określony zakres oraz miejsce nieczytelności. Następnie księga wraz z protokołem bez dokonania procesu migracji zostanie zwrócona.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

Wszelkie czynności związane z zamknięciem nieczytelnej księgi wieczystej nie są orzeczeniem sądu i nie podlegają zaskarżeniu.

Zobacz także: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA