Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym
REKLAMA
REKLAMA
Jakie nowe uprawnienia przysługują właścicielowi nieruchomości?
REKLAMA
W przypadku wygaśnięcia hipoteki właścicielowi nieruchomości przysługuje w granicach wygasłej hipoteki uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Może on ustanowić na tym miejscu nową hipotekę albo przenieść na nie za zgodą uprawnionego którąkolwiek z hipotek obciążających nieruchomość. Powyższa regulacja odnosi się także do sytuacje, gdy opróżni się miejsce wskutek przeniesienia jednej z hipotek na miejsce opróżnione przez inną hipotekę.
Warto zaznaczyć, iż jeżeli hipoteka wygaśnie tylko częściowo, właściciel może rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym w tej części.
Zobacz również serwis: Rynek kredytów
Jakie skutki zostaną wywołane przez wykreślenie hipoteki?
REKLAMA
Kolejna zmiana zawarta w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadza regulacje dotyczące sytuacji, gdy hipoteka zostanie wykreślona bez jednoczesnego wpisania na jej miejsce innej hipoteki. W tymże przypadku właściciel nieruchomości może zachować uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym, pod warunkiem, iż jednocześnie z wykreśleniem hipoteki uprawnienie to zostanie wpisane do księgi wieczystej.
Ponadto – zarówno do wykreślenia wygasłej hipoteki, jak i do wpisu uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym konieczne jest oświadczenie właściciela nieruchomości.
Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości
Powyżej opisane regulacje w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem mają na celu przede wszystkim zapewnić zabezpieczenie interesu właściciela, którego nieruchomość zostanie obciążona.
Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:
Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą
Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej
Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.