REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt na działkę i na dom: 2 w 1 czy 2 oddzielne kredyty?

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną i na dom lub mieszkanie
Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną i na dom lub mieszkanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną i na dom lub mieszkanie. Czym kredyt hipoteczny na zakup działki różni się od tego zaciąganego na zakup domu, mieszkania i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze w obecnej, pandemicznej rzeczywistości?

Wiosenna aura sprawia, że tradycyjnie o tej porze roku u niejednej osoby pojawia się myśl o rezygnacji z mieszkania w lokum z wielkiej płyty i przeprowadzki do własnego domu. W pandemii jeszcze więcej osób rozważało taką decyzję. Posiadanie czterech kątków z kawałkiem ogrodu stało się na wagę złota w lockdownie, bo dawało namiastkę „normalności”. Budowa domu jest jedną z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu, tym bardziej, jeżeli taką inwestycję finansujemy na kredyt, który potem spłacamy przez kolejne 10, 20 lat. Warto więc do tego wydarzenia odpowiednio się przygotować…, żeby nie żałować. Co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt? Przede wszystkim to, że możemy również starać się o środki na zakup działki budowalnej. To ważne, bo bardzo często to właśnie od tego kroku rozpoczyna się realizacja marzenia o posiadania własnego domu.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną i na dom lub mieszkanie: 2 w 1 czy 2 oddzielne kredyty?

To pytanie zadaje sobie w pierwszym momencie pewnie każda osoba, która dowiaduje się, że dzięki kredytowi hipotecznemu można również sfinansować zakup działki budowlanej. Odpowiada na nie Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse

REKLAMA

– Z jednej strony warunki starania się o kredyt hipoteczny, np. na zakup lokum i zakup działki wyglądają podobnie. Należy jednak wiedzieć, że między tymi produktami występują znaczące różnice. W obu przypadkach bank sprawdza zdolność i historię kredytową przyszłego kredytobiorcy. Jeżeli chodzi
o zdolność kredytową analizowane są dochody wnioskodawcy, jego miesięczne wydatki, to, jak sobie radzi z terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązań finansowych, także z aktualną spłatą kredytów i pożyczek. Nie zdziwmy się, gdy bank poprosi również o pełny wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa nasze wynagrodzenie za pracę, a nawet o zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Z kolei oceniając historię kredytową, kredytodawca sprawdzi również, jak wyglądała ta kwestia w przeszłości – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Prawdopodobnie na uzyskanie środków nie będą mogły liczyć osoby widniejące na listach dłużników, np. w KRD, ERIF BIG. Bank sprawdzi również bazę BIK. Ale nienaganna historia kredytowa nie wystarczy.

REKLAMA

– Jeżeli chcemy mieć większe szanse na uzyskanie finansowania, nie powinna być ona za krótka, bo w takiej sytuacji bank nie będzie w stanie ocenić naszego podejścia do wywiązywania się ze zobowiązań finansowych – dodaje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Pandemia sprawiła, że banki analizując i oceniając wniosek, zwracają większą uwagę na źródło i formę zatrudnienia osoby starającej się o kredyt. Obecnie kredytodawcy złagodzili nieco swoje wymagania. „Czarna” lista branż zagrożonych, czyli tych które najbardziej ucierpiały w pandemii i ich sytuacja finansowa jest kiepska, odgrywa w tym momencie mniejsze znaczenie. Wcześniej wnioskodawca, który miał w nich zatrudnienie, raczej nie miał szans na otrzymanie środków. W dalszym ciągu jednak znaczenie ma forma zatrudnienia. Osoby posiadające stałe źródło dochodów, są zatrudnione w oparciu
o umowę na czas nieokreślony, mają dodatkowe „punkty”, co nie znaczy, że te osoby, które są zatrudnione w innej formie, np. w oparciu o umowy cywilno-prawne nie mają w ogóle szansy uzyskać kredytu hipotecznego, ale może być to trudniejsze.

Sprawdzanie wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy, jego zdolności i historii kredytowej wyczerpuje zestaw podobieństw między „klasycznym” kredytem hipotecznym, a kredytem hipotecznym, który pozwala sfinansować zakup działki budowlanej

Zakup działki na kredyt – o tych dokumentach pamiętaj!

Kluczowa kwestia – bank musi poznać najważniejsze informacje na temat działki budowlanej, którą chcemy kupić na kredyt. Jedną z nich jest status prawny działki.

– Przy składaniu wniosku o kredyt pamiętajmy o następujących dokumentach: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (lub zamiennie, np.: pozwolenie na budowę), kopia mapy ewidencyjnej lub wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Poprzez te formalności pokazujemy, że chcemy nabyć działkę budowlaną. Jeżeli chodziłoby o działkę rolną, musielibyśmy spełniać jeszcze inne wymogi. W tym przypadku rozróżnienie jest następujące: działka budowlana to grunt, który jest gotowy pod budowę domu, czyli działka, która ma dostęp do drogi publicznej, dostępne przyłącza do sieci energetycznej, wodnej i kanalizacyjnej oraz cieplnej – wylicza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.

Bank udzielający kredytu będzie chciał również poznać historię działki. Dla wnioskodawcy oznacza to dostarczenie informacji o poprzednim właścicielu bądź właścicielach. Wśród składanych dokumentów należy dostarczyć: odpis Księgi Wieczystej nieruchomości gruntowej oraz akt notarialny potwierdzający prawo własności sprzedającego działkę. Dodatkowo do wniosku kredytowego należy dołączyć umowę przedwstępną dotyczącą zakupu działki.

Jaki wkład własny? Odpowie pośrednik

Jak zaznacza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance przy kredycie hipotecznym na zakup działki budowlanej także powinniśmy przygotować się wniesienie wkładu własnego, ale warto wiedzieć, że bank może wymagać wkładu własnego wynoszącego nawet 50%. – Oznacza to, że potencjalny kredytobiorca musi dysonować większą sumą na początek. Jednak na rynku znajdziemy banki które zgodzą się na niższy wkład, np. 20% i warto postarać się poszukać takiej oferty, najlepiej z pomocą pośrednika finansowego.

Taki ekspert nie tylko pomoże znaleźć nam ofertę kredytu z niższym wkładem własnym. W związku z tym, że posiada pełną wiedzę na temat aktualnej oferty banków, również pomoże nam wybrać kredyt, który będzie dopasowany do naszej sytuacji i możliwości finansowych, co ma niemałe znaczenie w niepewnej, covidowej rzeczywistości. Korona-kryzys w ogóle powinien stanowić argument zachęcający nas do zaciągania kredytu hipotecznego na zakup działki przy wsparciu pośrednika finansowego. Ostatni rok pokazał nam, że w pandemii banki regularnie zmieniają swoją politykę kredytową, a pośrednik zawsze jest z nią na bieżąco. Dlatego staranie się „z nim” o finansowanie jest łatwiejsze.

Kredyt na zakup działki. Jakich zabezpieczeń będzie wymagać bank?

Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny za zakup mieszkania, zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest nieruchomość, a w przypadku tego na kupno działki budowlanej – sama działka. Jednak ta zasada nie obowiązuje w każdym banku. Dla niektórych kredytodawców grunt może stanowić zabezpieczenie o zbyt niskiej wartości. Jak rozwiązać ten problem? – Opcji jest kilka. Przykładowo, jeżeli wnioskodawcy posiadają jakąś inną nieruchomość (w grę wchodzi również nieruchomość osób trzecich, np. rodziców), mogą ustanowić na niej zabezpieczenie spłaty kredytu. Pamiętamy jednak, że taki dom czy mieszkanie musi być wolne od obciążenia hipoteką, czyli nie może być zabezpieczeniem innego, wcześniej zaciąganego kredytu – wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.Finance.

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA