REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Agnieszka Wiśniewska
Przyłącze gazowe.
Przyłącze gazowe.

REKLAMA

REKLAMA

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Warunki techniczne

Zaopatrzenie budynku jednorodzinnego w gaz i instalacje gazowe powinno odpowiadać potrzebom użytkowym oraz warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu, a także warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, które zostały określone przez dostawcę gazu.  

REKLAMA

Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, o ile  istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. W przypadku odmowy przedsiębiorstwa energetycznego, jest ono obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o niej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy. 

Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci

Podmiot zainteresowany przyłączeniem do sieci gazowej musi złożyć odpowiedni wniosek w przedsiębiorstwie energetycznym. Do wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub na mapie jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zaznaczonymi przyłączanymi urządzeniami, instalacjami lub sieciami. Z reguły, aktualną mapę do celów projektowych zamawiamy u geodety. Wzory formularzy i potrzebne informacje dotyczące wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych.

Zobacz także: Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Zgoda gazowni na przyłączenie do sieci

REKLAMA

W przypadku uzyskania zgody na przyłączenie do sieci, podmiot ubiegający się o przyłącze podpisuje umowę z przedsiębiorstwem energetycznym i wnosi odpowiednią opłatę. Zdarza się, że spółka gazownictwa kompleksowo realizuje przyłączenie do sieci (zaczynając od projektu – chyba, że projekt taki wchodzi w skład projektu domu, przez uzgodnienia, zgłoszenia i odbiór techniczny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o przyłączenie do sieci określa nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji przyłączenia do sieci gazowej.

Ostatnią czynnością jest odbiór techniczny, w obecności inwestora i wykonawcy, instalacji gazowej.  Po dokonaniu odbioru, podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zlecenie wykonania instalacji firmie z uprawnieniami

Po podpisaniu umowy o przyłączenie, możemy zlecić wykonanie instalacji firmie posiadającej ważne uprawnienia budowlane w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Pierwszym krokiem jest zlecenie wykonania projektu wewnętrznej instalacji gazowej, o ile nie stanowi on części projektu domu. Warto zaznaczyć, że do budowy (rozbudowy) instalacji gazowej i zamontowania odbiorników gazowych konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującej budowę (czy też przebudowę, rozbudowę instalacji gazowej). Pozwolenia na budowę instalacji nie wymaga się, jeżeli wchodzi ono w skład pozwolenia na budowę domu. Kolejny krok to uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej, a następnie wykonanie próby szczelności instalacji. Po dokonaniu ww. czynności zakład gazowniczy dokonuje odbioru technicznego instalacji (w obecności inwestora i wykonawcy). Po odbiorze technicznym instalacji, inwestor podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zobacz serwis: Dom i działka

Podstawa prawna

Ustawa z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2.07.2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. z 2010 r., Nr 133, poz. 891 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.)

Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA