REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego Polacy budują domy?

Czym kierują się Polacy przy zakupie działki pod budowę domu?
Czym kierują się Polacy przy zakupie działki pod budowę domu?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co jest głównym powodem podjęcia decyzji o budowie domu?

Powody, dla których Polacy budują domy

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 roku ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na budowę domu, ponieważ chciała zrealizować marzenie – wynika z badania Oferteo.pl, największego Polskiego serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami. Od wielu lat jest to główny powód, dla którego Polacy inwestują we własne cztery ściany. Co czwarty respondent przyznał, że kierowała nim przede wszystkim chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Dla 24% motywacją do budowy domu było dysponowanie działką budowlaną. Wśród pozostałych aspektów często wymieniano chęć posiadania ogrodu (23%), przekonanie, że bardziej opłaca się budować dom niż kupować mieszkanie (23%) oraz potrzebę przeprowadzki z miasta na wieś (22%).

Dane wskazują na różnorodność motywacji i potrzeb osób decydujących się na budowę domu w 2021 roku. Przekładają się one bezpośrednio na podejmowane decyzje w trakcie planowania inwestycji. W tym procesie warto skorzystać z dostępnych narzędzi internetowych, które pozwolą na łatwe porównanie ofert wykonawców i ułatwią oszacowanie budżetu komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Z jakich powodód Polacy decydują się na budowę domu?

Z jakich powodów Polacy decydują się na budowę domu?

Oferteo.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polacy najchętniej budują domy na wsi

Według Raportu o budowie domów w 2021 roku 56% prywatnych inwestorów zdecydowało się na dom na wsi. Jest to wynik o 5 punktów procentowych wyższy niż w 2020 roku. Co czwarty respondent wybrał inwestycję w niedużym mieście (do 50 tys. mieszkańców). Podobnie jak w roku 2020 niewielki procent osób budował dom w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. W 2021 roku było to 7%, a w 2020 5%.

W ubiegłym roku najwięcej nieruchomości powstało w województwach mazowieckim (17%), śląskim (13%) i dolnośląskim (9%). Najmniej nowych domów powstało w województwie lubuskim (2%) oraz opolskim (1%).

Co decyduje o wyborze działki pod budowę domu?

REKLAMA

Ponad 50% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet SWPS zadeklarowało, że bardziej niż przed pandemią doceniło tereny zielone w pobliżu miejsca zamieszkania. Podobne opinie płyną od uczestników badania Oferteo. Na pytanie, co zadecydowało o wyborze działki, prawie 60% ankietowanych przyznało, że była to okolica.

Z kolei co czwarty ankietowany przez Oferteo nie miał wpływu na wybór okolicy, ponieważ działka, na której stawiał dom, pochodziła z darowizny. 27% budujących, wybierając działkę, kierowało się ceną. Istotne dla Polaków okazały się także odległości od miejsca pracy (17%) oraz odległość od miejsca zamieszkania najbliższej rodziny (17%).

Co wziąć pod uwagę przy wyborze działki pod budowę domu

Co wziąć pod uwagę przy wyborze działki pod budowę domu

Oferteo.pl

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA