REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Ogródek działowy. Fot. Fotolia
Ogródek działowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.07.2012 r. (sygnatura K 8/10) wprowadza wiele zamieszania w funkcjonowanie ogródków działkowych i faktycznie likwiduje Polski Związek Działkowców – nie oznacza jednak końca ogrodów działkowych jako takich.

I Prezes Sądu Najwyższego uderza w monopol Polskiego Związku Działkowców (PZD)

REKLAMA

Trybunał zajął się ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) na wniosek Prezesa Sądu Najwyższego – który w ramach tzw. kontroli abstrakcyjnej aktu prawnego, domagał się uchylenia całej ustawy jako niezgodnej z konstytucją (procedura, która generalnie jest bardzo rzadko stosowana i wskazuje na duże zarzuty co do konstrukcji całości aktu prawnego).

REKLAMA

I Prezes Sądu Najwyższego – podniósł zarzuty przeciwko wielu rozwiązaniom leżącym u podstaw funkcjonowania ogrodów działkowych – w szczególności – zasad zakładania ogrodów,  sposobu korzystania z gruntów należących do Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, braku konieczności posiadania tytułu prawnego do nieruchomości przez PZD, a także (głównie) do monopolistycznej pozycji PZD, który był jedynym podmiotem mogącym zakładać , utrzymywać i prowadzić ogrody działkowe – korzystając jednocześnie z licznych przywilejów w zakresie prawa podatkowego.

Trybunał (jak wskazywał sędzia sprawozdawca) mając  na uwadze ochronę interesów i praw nabytych działkowców – zdecydował się na pozostawienie niektórych elementów ustawy w obiegu prawnym (uchyleniu uległa ponad połowa przepisów) uderzając głównie w Polski Związek Działkowców – a w szczególności jego monopol na prowadzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Skutki orzeczenia dla funkcjonowania i zakładania ogrodów działkowych

Na wstępie – należy wskazać, iż Trybunał dokonał odroczenia w czasie wejście w życie wyroku na maksymalny dopuszczalny okres tj. 18 miesięcy (poza jednym przepisem, który przypisuje powstające ogrody działkowe do PZD, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku ustaw). Oznacza to, że mimo swojej niekonstytucyjności przepisy te będą nadal obowiązywać. Ma to dać czas ustawodawcy na wprowadzenie nowych przepisów, które dostosują funkcjonowanie ogrodów działkowych do norm demokratycznego państwa prawa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Uchylając część przepisów Trybunał wskazuje ścieżkę jaką musi kierować się ustawodawca regulując na nowo zasady rządzące ogródkami działkowymi w szczególności:

  • oderwać ogródki działkowe od PZD i wprowadzić rozwiązania zbliżone do wspólnot mieszkaniowych (lokalnie zarządzanych ogródków działkowych)
  • uregulować zgodnie z nowoczesnymi normami stan prawny nieruchomości, na których położone są ogrody działkowe
  • wprowadzić ustawowe regulacje dotyczące statusu działkowców jako osób uprawnionych do korzystania z ogrodów działkowych (bez „namaszczenia” w PZD) oraz ich tytułu do ogrodów działkowych

Chroniąc działkowców Trybunał pozostawił w mocy przepisy, które przyznają działkowcom (nie PZD) własność zabudowań i nasadzeń na ogrodach działkowych. Oznacza to, że w sytuacji ewentualnych roszczeń kierowanych w stosunku do gruntów, na których (często bezprawnie) ulokowane zostały ogródki działkowe, będą oni mogli domagać się rekompensaty za utraconą własność.

Odroczenie wejścia w życie wyroku oznacza, że przez najbliższe 18 miesięcy utrzyma się obecny stan prawny - jakkolwiek niezgodny z konstytucją.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Nowa ustawa

REKLAMA

Rada ministrów oraz posłowie mają 18 miesięcy na przygotowanie zupełnie nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ustawy, która nie tylko musi spełniać standardy demokratycznego państwa prawa – ale także zagwarantować ochronę obecnym użytkownikom ogrodów działkowych. To jakich rozwiązać powinniśmy się spodziewać będzie można prawdopodobnie znaleźć w uzasadnieniu do wyroku – które niebawem powinno zostać zamieszczone na stronach Trybunału Konstytucyjnego.

To co jest pewne w nowej ustawie to usunięcie monopolu PZD i przekształcenie uprawnień działkowców w formy zbliżone do istniejących instytucji prawa cywilnego (np. dzierżawy). Co więcej ustawa będzie musiała wskazać sposób i tryb nabycia oraz utraty uprawnień – a także sposobu ich przekazania. Nowa ustawa będzie musiała również pogodzić interes jednostek samorządu terytorialnego – z potrzebami w zakresie zakładania nowych i utrzymywania obecnych ogrodów.

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż obecne rozwiązania nie przystają do państwa prawa – należy bacznie przyglądać się pracom parlamentu nad nowym prawem działkowym. Jeśli bowiem nie zdążą z jego uchwaleniem przed wejściem w życie ustawy – obecna „kadłubowa” forma nie pozwala na faktyczne kontynuowanie funkcjonowania ogrodów działkowych – z uwagi na uchylenie praktycznie wszystkich norm dotyczących podmiotu odpowiedzialnego za ich zarządzanie.

Zobacz także: Dział: Dom i Działka

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA