REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Adam Kret
Ogródek działowy. Fot. Fotolia
Ogródek działowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.07.2012 r. (sygnatura K 8/10) wprowadza wiele zamieszania w funkcjonowanie ogródków działkowych i faktycznie likwiduje Polski Związek Działkowców – nie oznacza jednak końca ogrodów działkowych jako takich.

I Prezes Sądu Najwyższego uderza w monopol Polskiego Związku Działkowców (PZD)

REKLAMA

Trybunał zajął się ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) na wniosek Prezesa Sądu Najwyższego – który w ramach tzw. kontroli abstrakcyjnej aktu prawnego, domagał się uchylenia całej ustawy jako niezgodnej z konstytucją (procedura, która generalnie jest bardzo rzadko stosowana i wskazuje na duże zarzuty co do konstrukcji całości aktu prawnego).

REKLAMA

I Prezes Sądu Najwyższego – podniósł zarzuty przeciwko wielu rozwiązaniom leżącym u podstaw funkcjonowania ogrodów działkowych – w szczególności – zasad zakładania ogrodów,  sposobu korzystania z gruntów należących do Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, braku konieczności posiadania tytułu prawnego do nieruchomości przez PZD, a także (głównie) do monopolistycznej pozycji PZD, który był jedynym podmiotem mogącym zakładać , utrzymywać i prowadzić ogrody działkowe – korzystając jednocześnie z licznych przywilejów w zakresie prawa podatkowego.

Trybunał (jak wskazywał sędzia sprawozdawca) mając  na uwadze ochronę interesów i praw nabytych działkowców – zdecydował się na pozostawienie niektórych elementów ustawy w obiegu prawnym (uchyleniu uległa ponad połowa przepisów) uderzając głównie w Polski Związek Działkowców – a w szczególności jego monopol na prowadzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Skutki orzeczenia dla funkcjonowania i zakładania ogrodów działkowych

Na wstępie – należy wskazać, iż Trybunał dokonał odroczenia w czasie wejście w życie wyroku na maksymalny dopuszczalny okres tj. 18 miesięcy (poza jednym przepisem, który przypisuje powstające ogrody działkowe do PZD, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku ustaw). Oznacza to, że mimo swojej niekonstytucyjności przepisy te będą nadal obowiązywać. Ma to dać czas ustawodawcy na wprowadzenie nowych przepisów, które dostosują funkcjonowanie ogrodów działkowych do norm demokratycznego państwa prawa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Uchylając część przepisów Trybunał wskazuje ścieżkę jaką musi kierować się ustawodawca regulując na nowo zasady rządzące ogródkami działkowymi w szczególności:

  • oderwać ogródki działkowe od PZD i wprowadzić rozwiązania zbliżone do wspólnot mieszkaniowych (lokalnie zarządzanych ogródków działkowych)
  • uregulować zgodnie z nowoczesnymi normami stan prawny nieruchomości, na których położone są ogrody działkowe
  • wprowadzić ustawowe regulacje dotyczące statusu działkowców jako osób uprawnionych do korzystania z ogrodów działkowych (bez „namaszczenia” w PZD) oraz ich tytułu do ogrodów działkowych

Chroniąc działkowców Trybunał pozostawił w mocy przepisy, które przyznają działkowcom (nie PZD) własność zabudowań i nasadzeń na ogrodach działkowych. Oznacza to, że w sytuacji ewentualnych roszczeń kierowanych w stosunku do gruntów, na których (często bezprawnie) ulokowane zostały ogródki działkowe, będą oni mogli domagać się rekompensaty za utraconą własność.

Odroczenie wejścia w życie wyroku oznacza, że przez najbliższe 18 miesięcy utrzyma się obecny stan prawny - jakkolwiek niezgodny z konstytucją.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Nowa ustawa

REKLAMA

Rada ministrów oraz posłowie mają 18 miesięcy na przygotowanie zupełnie nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ustawy, która nie tylko musi spełniać standardy demokratycznego państwa prawa – ale także zagwarantować ochronę obecnym użytkownikom ogrodów działkowych. To jakich rozwiązać powinniśmy się spodziewać będzie można prawdopodobnie znaleźć w uzasadnieniu do wyroku – które niebawem powinno zostać zamieszczone na stronach Trybunału Konstytucyjnego.

To co jest pewne w nowej ustawie to usunięcie monopolu PZD i przekształcenie uprawnień działkowców w formy zbliżone do istniejących instytucji prawa cywilnego (np. dzierżawy). Co więcej ustawa będzie musiała wskazać sposób i tryb nabycia oraz utraty uprawnień – a także sposobu ich przekazania. Nowa ustawa będzie musiała również pogodzić interes jednostek samorządu terytorialnego – z potrzebami w zakresie zakładania nowych i utrzymywania obecnych ogrodów.

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż obecne rozwiązania nie przystają do państwa prawa – należy bacznie przyglądać się pracom parlamentu nad nowym prawem działkowym. Jeśli bowiem nie zdążą z jego uchwaleniem przed wejściem w życie ustawy – obecna „kadłubowa” forma nie pozwala na faktyczne kontynuowanie funkcjonowania ogrodów działkowych – z uwagi na uchylenie praktycznie wszystkich norm dotyczących podmiotu odpowiedzialnego za ich zarządzanie.

Zobacz także: Dział: Dom i Działka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA