REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa i obowiązki działkowca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Jakie prawa ma działkowiec w związku z użytkowaniem działki

Na rzecz członka PZD może zostać ustanowione prawo wyłącznego, bezpłatnego i bezterminowego używania działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, a także pobierania pożytków z działki (np. zbioru owoców).

REKLAMA

Przy czym, analizując zapis ustawowy, a następnie porównując go z regulaminem PZD oraz ze statutem można dojść do wniosku, iż prawa działkowca nie są wcale tak szerokie, a użytkowanie działki nie jest bezpłatne.

Jeśli chodzi o odpłatności – w przypadku rodzinnych ogródków działkowych działkowiec może spodziewać konieczności uiszczenia:

– wpisowego

– składki członkowskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

opłaty na rzecz ogrodu

– ekwiwalentu za nieprzepracowane godziny pracy na rzecz ogrodu,

– opłaty na prowadzoną w ogrodzie inwestycję lub remont,

– ekwiwalentu za nieprzepracowane godziny przy prowadzonej w ogrodzie inwestycji,

– opłaty energetycznej,

– opłaty wodnej.

Zobacz także: Czy można kupić ogródek działkowy?

Odnośnie swobody w korzystaniu z działki i możliwych działań oraz inwestycji – istnieją liczne ograniczenia, które zostaną przybliżone w dalszej części artykułu.

Działkowiec jako członek PZD (nie można być użytkownikiem działki nie posiadając statusu członka) – dysponuje szeregiem uprawnień związkowych tj. ma prawo:

1. brać udział w walnym zebraniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD),

2. wybierać i być wybieranym do organów PZD,

3. uzyskiwać informacje o działalności PZD,

Zobacz także: Jak prawidłowo sporządzić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

4. zwracać się do organów PZD o ochronę swoich praw i interesów w zakresie członkostwa w PZD i użytkowania działki w ROD,

6. występować z wnioskami i z postulatami do organów PZD,

7. składać odwołania od uchwał i orzeczeń organów PZD bezpośrednio dotyczących jego osoby,

8. brać udział w posiedzeniu organu PZD, na którym podejmowana jest uchwała dotycząca jego osoby w pierwszej instancji, zabierać głos i składać wyjaśnienia na takim posiedzeniu,

9. pierwszeństwa w uzyskaniu prawa do działki w odtwarzanym lub istniejącym ROD w przypadku likwidacji ROD, w którym dotychczas użytkował działkę,

10. pierwszeństwa przy zamianie działki w tym samym lub w innym ROD,

11. korzystać z urządzeń i z obiektów ROD,

12. wskazania osoby bliskiej wspólnie użytkującej z nim działkę jako swojego następcę na wypadek śmierci, po której należy przydzielić użytkowaną przez niego działkę,

13. skutecznego zrzeczenia się prawa do działki na rzecz osoby bliskiej,

14. do odszkodowania za mienie na działce stanowiące jego własność w przypadku likwidacji ROD lub jego części, na której użytkował działkę,

15. korzystać z poradnictwa związkowego w zakresie zagospodarowania działki i upraw ogrodniczych,

16. wglądu w dokumentację dotyczącą jego członkostwa i prawa użytkowania działki,

17. ustanawiania opiekuna na czas określony regulaminem ROD,

18. do niezakłóconego korzystania z działki.

Jakie ograniczenia dotyczą działkowca

Przepisy rangi ustawowej, a przede wszystkim akty wewnętrzne PZD (statut, regulaminy) ograniczają w sposób istotny swobodę działkowców – zarówno w zakresie czynności, jakie mogą podejmować na działce, jak i tego, jak mogą ją zabudować i co na niej sadzić.

Zobacz także: Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na użytkowanie?

Spośród najistotniejszych ograniczeń można wyróżnić:

prawo do posiadania jednej działki w ROD

prawo do jednoosobowego użytkowania (łącznie działkowcami mogą być wyłącznie małżonkowie –członkowie PZD)

ograniczenie wielkości działki (od 300 m2 do 500 m2)

zakaz zamieszkiwania na działce (działka ma pełnić wyłącznie cele rekreacyjne)

niedopuszczalność zbycia użytkowania działki ani wynajęcia (stałego) działki

ograniczenie wielkości domku (altanki) do 25 m2 w granicach miasta i 35 m2 poza terenem miasta (nie licząc tarasu do 12 m2), przy czym altanka powinna być jednopiętrowa.

Każdy działkowiec jest obowiązany do wykonania prac w określonym wymiarze na rzecz ogółu Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Jeśli nie będzie mógł wykonać prac będzie musiał wnieść opłatę.

Zobacz także: Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?

Poza wskazanymi powyżej ograniczeniami natury ogólnej – regulamin nakłada liczne ograniczenia i nakazy w zakresie korzystania z działki – ingerując w drobne sprawy m.in.:

nakaz kompostowania odpadków

ograniczenie w zakresie sadzonych drzew i krzewów ozdobnych i owocowych (dopuszczalne są słabo rosnące, karłowate)

ograniczenia w zakresie instalacji pomocniczych (wielkość szklarni, tuneli foliowych, powierzchnia oczek wodnych itp.)

wysokość żywopłotów

dopuszczalna wysokość ogrodzeń (max. 1m)

ograniczenia w zakresie hodowli zwierząt (ilościowe i gatunkowe) i inne

Biorąc pod uwagę ilość szczegółowych regulacji – ich przedstawienie na łamach niniejszego artykułu byłoby utrudnione. Wszystkie informacje dotyczące korzystania z działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym można znaleźć w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, dostępny jest on stronie internetowej PZD (Regulamin w formacie doc).

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA