REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa i obowiązki działkowca

Adam Kret
Ogród. Fot. Fotolia
Ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Jakie prawa ma działkowiec w związku z użytkowaniem działki

Na rzecz członka PZD może zostać ustanowione prawo wyłącznego, bezpłatnego i bezterminowego używania działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, a także pobierania pożytków z działki (np. zbioru owoców).

REKLAMA

Przy czym, analizując zapis ustawowy, a następnie porównując go z regulaminem PZD oraz ze statutem można dojść do wniosku, iż prawa działkowca nie są wcale tak szerokie, a użytkowanie działki nie jest bezpłatne.

Jeśli chodzi o odpłatności – w przypadku rodzinnych ogródków działkowych działkowiec może spodziewać konieczności uiszczenia:

– wpisowego

– składki członkowskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

opłaty na rzecz ogrodu

– ekwiwalentu za nieprzepracowane godziny pracy na rzecz ogrodu,

– opłaty na prowadzoną w ogrodzie inwestycję lub remont,

– ekwiwalentu za nieprzepracowane godziny przy prowadzonej w ogrodzie inwestycji,

– opłaty energetycznej,

– opłaty wodnej.

Zobacz także: Czy można kupić ogródek działkowy?

Odnośnie swobody w korzystaniu z działki i możliwych działań oraz inwestycji – istnieją liczne ograniczenia, które zostaną przybliżone w dalszej części artykułu.

Działkowiec jako członek PZD (nie można być użytkownikiem działki nie posiadając statusu członka) – dysponuje szeregiem uprawnień związkowych tj. ma prawo:

1. brać udział w walnym zebraniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD),

2. wybierać i być wybieranym do organów PZD,

3. uzyskiwać informacje o działalności PZD,

Zobacz także: Jak prawidłowo sporządzić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

4. zwracać się do organów PZD o ochronę swoich praw i interesów w zakresie członkostwa w PZD i użytkowania działki w ROD,

6. występować z wnioskami i z postulatami do organów PZD,

7. składać odwołania od uchwał i orzeczeń organów PZD bezpośrednio dotyczących jego osoby,

8. brać udział w posiedzeniu organu PZD, na którym podejmowana jest uchwała dotycząca jego osoby w pierwszej instancji, zabierać głos i składać wyjaśnienia na takim posiedzeniu,

9. pierwszeństwa w uzyskaniu prawa do działki w odtwarzanym lub istniejącym ROD w przypadku likwidacji ROD, w którym dotychczas użytkował działkę,

10. pierwszeństwa przy zamianie działki w tym samym lub w innym ROD,

11. korzystać z urządzeń i z obiektów ROD,

12. wskazania osoby bliskiej wspólnie użytkującej z nim działkę jako swojego następcę na wypadek śmierci, po której należy przydzielić użytkowaną przez niego działkę,

13. skutecznego zrzeczenia się prawa do działki na rzecz osoby bliskiej,

14. do odszkodowania za mienie na działce stanowiące jego własność w przypadku likwidacji ROD lub jego części, na której użytkował działkę,

15. korzystać z poradnictwa związkowego w zakresie zagospodarowania działki i upraw ogrodniczych,

16. wglądu w dokumentację dotyczącą jego członkostwa i prawa użytkowania działki,

17. ustanawiania opiekuna na czas określony regulaminem ROD,

18. do niezakłóconego korzystania z działki.

Jakie ograniczenia dotyczą działkowca

Przepisy rangi ustawowej, a przede wszystkim akty wewnętrzne PZD (statut, regulaminy) ograniczają w sposób istotny swobodę działkowców – zarówno w zakresie czynności, jakie mogą podejmować na działce, jak i tego, jak mogą ją zabudować i co na niej sadzić.

Zobacz także: Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na użytkowanie?

Spośród najistotniejszych ograniczeń można wyróżnić:

prawo do posiadania jednej działki w ROD

prawo do jednoosobowego użytkowania (łącznie działkowcami mogą być wyłącznie małżonkowie –członkowie PZD)

ograniczenie wielkości działki (od 300 m2 do 500 m2)

zakaz zamieszkiwania na działce (działka ma pełnić wyłącznie cele rekreacyjne)

niedopuszczalność zbycia użytkowania działki ani wynajęcia (stałego) działki

ograniczenie wielkości domku (altanki) do 25 m2 w granicach miasta i 35 m2 poza terenem miasta (nie licząc tarasu do 12 m2), przy czym altanka powinna być jednopiętrowa.

Każdy działkowiec jest obowiązany do wykonania prac w określonym wymiarze na rzecz ogółu Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Jeśli nie będzie mógł wykonać prac będzie musiał wnieść opłatę.

Zobacz także: Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?

Poza wskazanymi powyżej ograniczeniami natury ogólnej – regulamin nakłada liczne ograniczenia i nakazy w zakresie korzystania z działki – ingerując w drobne sprawy m.in.:

nakaz kompostowania odpadków

ograniczenie w zakresie sadzonych drzew i krzewów ozdobnych i owocowych (dopuszczalne są słabo rosnące, karłowate)

ograniczenia w zakresie instalacji pomocniczych (wielkość szklarni, tuneli foliowych, powierzchnia oczek wodnych itp.)

wysokość żywopłotów

dopuszczalna wysokość ogrodzeń (max. 1m)

ograniczenia w zakresie hodowli zwierząt (ilościowe i gatunkowe) i inne

Biorąc pod uwagę ilość szczegółowych regulacji – ich przedstawienie na łamach niniejszego artykułu byłoby utrudnione. Wszystkie informacje dotyczące korzystania z działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym można znaleźć w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, dostępny jest on stronie internetowej PZD (Regulamin w formacie doc).

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA