Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui
REKLAMA
REKLAMA
Podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku – tak dawno temu powiedział Lao Tsy, chiński filozof, twórca Taoizmu. Ale nie o filozofii będę teraz pisać, ale o podróży do własnego domu. Tę podróż zaczynamy od pierwszego kroku, czyli zakupu działki. To pierwszy i najważniejszy krok, i pierwsza ważna decyzja. Dom budujemy na lata i często dla pokoleń. Ma być ostoją, miejscem, w którym nabieramy sił, czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Każdy dom stoi na działce i ma sąsiedztwo. I ta działka oraz nasze sąsiedztwo mogą przysporzyć nam wiele radości lub wiele trosk. Dlatego wybierając działkę na nasz dom w zgodzie z feng shui zwróćmy uwagę na to czy:
REKLAMA
Zobacz także: Feng shui w domu
– Działka nie jest zlokalizowana w miejscu, w którym kiedyś były tereny przeznaczone na wysypisko lub składowisko odpadów. Warto się tez zorientować czy nie postawimy domu na jakimś bardzo starym cmentarzu albo na terenie gdzie kiedyś były np. mokradła. Można skorzystać ze starych map, porozmawiać z ludźmi, którzy mieszkają w tym miejscu od bardzo dawna, zapytać w Urzędzie Gminy, co na tym terenie mieściło się 20, 30 i więcej lat temu. Obserwujemy roślinność w okolicy. Jeśli roślin jest mało, są wątłe i rośnie niewiele gatunków albo przeważa konkretny rodzaj roślin warto się zastanowić, dlaczego tak jest. Wierzby, topole i olchy to drzewa, które preferują wilgotne podłoże. Ich dominacja w terenie może świadczyć o wysokim poziomie wód gruntowych i wtedy może pojawić się kłopot z wybudowaniem piwnicy oraz z wilgocią w domu. Na takim terenie warto też zadbać o sprawdzenie czy na wybranej działce nie występuje ciek wodny. Oczywiście wysoki poziom wód gruntowych może być przydatny, jeśli nie zależy nam na piwnicy, a chcielibyśmy mieć własna studnię. Zlokalizowane blisko działki zbiorniki wodne typu rzeka czy jezioro mogą być dodatkowa atrakcją i… siedliskiem komarów. Rzeka w pobliżu według feng shui powinna być szczególnie wnikliwie oceniona, gdyż może zagrażać powodzią. Raczej unikałabym bagien czy mokradeł oraz zarośniętych stawów w bliskiej okolicy domu. Oprócz kumkających żab gnieżdżą się w nich komary.
Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?
– Oprócz nadmiaru wody i zatrutego środowiska dokuczliwe mogą się okazać różne obiekty użyteczności publiczne, takie jak: cmentarz, kościół, szkoła, jakikolwiek dworzec lub market. Według feng shui powinniśmy tez unikać lokalizacji w pobliżu linii wysokiego napięcia, oczyszczalni ścieków (nawet odległość kilku kilometrów ma znaczenie w przypadku oczyszczalni ścieków) torów kolejowych, lotniska, autostrady lub drogi szybkiego ruchu. Te obiekty albo emitują nadmiar energii Sha albo kumulują lub rozpraszają nadmiar jin lub jang.
Zobacz także: Jak wybrać miejsce na dom?
– Niewidzialny i nieuchwytny jak feng shui wiatr też jest ważny, dlatego jeśli wybieramy działkę na obrzeżach dużego miasta warto zastanowić się, z której strony przeważnie wieją wiatry. Jeśli wieje z zachodu, a działka jest na wschodzie miasta, to całe zanieczyszczone miejskie powietrze zostanie przewiane do nas. Warto tez zapytać, które dzielnice miasta są uważane za bardziej prestiżowe. Dowiemy się tego sprawdzając ceny nieruchomości w poszczególnych dzielnicach.
Wybieranie działki w zgodzie z feng shui nie jest skomplikowane, jednak wymaga od nas poświęcenia trochę czasu na ustalenie wszystkich, potrzebnych nam do tego danych.
Zobacz także: Feng shui: układanie książek
REKLAMA
REKLAMA