Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może skorzystać z premii?
REKLAMA
O premię termomodernizacyjną mogą ubiegać się właściciele lub zarządcy: budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania, budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego i wykorzystywanych przez nie do wykonywania zadań publicznych, lokalnej sieci ciepłowniczej, lokalnego źródła ciepła. Z premii mogą korzystać zarówno osoby prawne (np. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, jak i osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych.
Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna
Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
Premia termomodernizacyjna może być przeznaczona tylko na tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Celem takiej inwestycji jest:
– zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz w budynkach stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, które służą do wykonywania przez nie zadań publicznych,
– zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do ww. budynków,
– zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
– całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej).
Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?
Wysokość premii
Wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 20 % wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z tym że wysokość premii nie może wynosić więcej niż 16 % kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Zobacz także: Obrót nieruchomościami rolnymi
Gdzie można ubiegać się o kredyt z premią gwarancyjną?
Premię termomodernizacyjną przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Inwestor składa wniosek o przyznanie premii do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. Podstawowy warunek formalny ubiegania się o premię stanowi przedstawienie audytu energetycznego, który należy dołączyć do wniosku kredytowego w banku komercyjnym. Koszt wykonania takiego audytu zaczyna się od 1000 zł i zależy od wielkości budynku oraz od zakresu robót. Do wniosku o przyznanie premii dołącza się również oświadczenie inwestora, że kredyt na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie jest przeznaczony na sfinansowanie prac, na które uzyskano środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej lub zaciągnięto inny kredyt, do którego przyznana została premia termomodernizacyjna lub remontowa. Komplet dokumentów do BGK wysyła bank, który zamierza udzielić kredytu. W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bank komercyjny dokonuje przelewu pierwszej transzy. Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracują m.in. Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Bank Millennium, ING Bank Śląski, PKO BP.
Na jakie inwestycje nie można przeznaczyć kredytu z premią?
Kredyt z premią termomodernizacyjną nie może zostać przeznaczony na sfinansowanie prac, na które zaciągnięto inny kredyt z premią termomodernizacyjną czy też remontową, lub na które uzyskano środki z Unii Europejskiej.
Podstawa prawna
Ustawa z 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. Nr 223, poz. 1459 ze zm.)
Zobacz także: Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne
REKLAMA
REKLAMA