Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość
REKLAMA
REKLAMA
Części składowe lokalu
Zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, np. piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.
REKLAMA
Wątpliwości pojawiają się w szczególności w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, czy miejsce postojowe znajdujące się w garażu danego budynku może być uznane za pomieszczenie przynależne do lokalu, w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Co ciekawe, niektóre sądy wieczystoksięgowe uznawały, że miejsce postojowe znajdujące się w garażu danego budynku jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu, natomiast inne sprzeciwiały się temu stwierdzeniu.
Miejsce postojowe stanowi odrębną nieruchomość
REKLAMA
Mają powyższe na uwadze, należy wspomnieć o postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03 (OSP 2005, Nr 5, poz. 61), które całą pewnością zasługuje na poparcie. Sąd Najwyższy w tym orzeczeniu stwierdził, że miejsce postojowe znajdujące się w garażu wielostanowiskowym, należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość, a przy tym miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.
Ustosunkowując się do tego orzeczenia, należy zauważyć, że ustawa o własności lokali wyraźnie wskazuje, jakie pomieszczanie przynależą do lokalu. Miejsce postojowe nie zostało wymienione w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W związku z tym, miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym nie jest pomieszczeniem przynależnym.
Warto pamiętać o tym, że możliwość zapewnienia właścicielom lokali trwałego prawa do korzystania z miejsca postojowego może nastąpić na podstawie ustanowienia na ich rzecz odrębnej własności oraz poprzez zawarcie umowy określającej sposób korzystania z miejsca postojowego.
Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388).
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03 (OSP 2005, Nr 5, poz. 61).
Zobacz serwis: Budowa i remont
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.