REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż

Agnieszka Wiśniewska
Kolektory słoneczne.
Kolektory słoneczne.

REKLAMA

REKLAMA

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż.

Dla kogo dopłaty?

O dopłaty na zakup i montaż kolektorów słonecznych mogą ubiegać się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe.

REKLAMA

Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania na kolektory to 45% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie przekroczy 2500 zł brutto w przeliczeniu na 1mkw. całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Poza tym należy do całkowitych kosztów dotacji doliczyć koszt obsługi kredytu. Stąd też faktycznie przyznana pomoc będzie niższa niż 45%.

Zobacz także: Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Jakie koszty mogą zostać sfinansowane za pomocą kredytu z dotacją?

Nie wszystkie przedsięwzięcia będą kwalifikowały się do kredytu z dotacją. Kredyt ten może zostać wykorzystany wyłącznie na sfinansowanie:

– kosztu projektu budowlano-wykonawczego rozwiązania technologicznego dotyczącego montażu instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej, sporządzonego lub zatwierdzonego przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– kosztu nabycia nowych instalacji kolektorów słonecznych,

– kosztu zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434,

– kosztu montażu kolektora słonecznego,

– zapłaconego podatku od towarów i usług (VAT), o ile kredytobiorcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT.

Zobacz także: Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?


Obniżenie kosztów kwalifikowanych

Wartość kosztów kwalifikowanych, które mogą być sfinansowane z dotacji, należy pomniejszyć o wartość przyznanych beneficjentowi w umowie z wykonawcą przedsięwzięcia: upustów, rabatów, zwrotów, bonifikat bądź innych podobnych form pomniejszania należności, także tych przyrzeczonych beneficjentowi po wykonaniu przedsięwzięcia.

Gdzie otrzymać kredyt z dotacją?

Program dopłat do kolektorów jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kredyt z dotacją można otrzymać w bankach, które podpisały w ramach ww. programu umowę o współpracy z Funduszem. Wnioski o kredyty z dotacją realizują: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Kiedy jest udzielana dotacja?

Bank po bezgotówkowym zapłaceniu faktur i ewentualnym przeprowadzeniu kontroli realizacji przedsięwzięcia, w terminie nieprzekraczającym dwóch miesięcy od otrzymania protokołu końcowego odbioru (poza przypadkami nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, gdzie termin liczy się od dnia złożenia oświadczenia o zamieszkaniu w tym budynku), występuje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na dotację na częściową spłatę kwoty kredytu. W odniesieniu do nowo budowanych budynków oświadczenie o zamieszkaniu beneficjent powinien przedłożyć najpóźniej w terminie 9 miesięcy od podpisania protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia, ale nie później niż do 30 września roku następnego po zawarciu umowy kredytowej.

Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Źródło: http://www.inwestujwkolektory.pl/

http://www.nfosigw.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA