REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż

Agnieszka Wiśniewska
Kolektory słoneczne.
Kolektory słoneczne.

REKLAMA

REKLAMA

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż.

Dla kogo dopłaty?

O dopłaty na zakup i montaż kolektorów słonecznych mogą ubiegać się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe.

REKLAMA

Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania na kolektory to 45% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie przekroczy 2500 zł brutto w przeliczeniu na 1mkw. całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Poza tym należy do całkowitych kosztów dotacji doliczyć koszt obsługi kredytu. Stąd też faktycznie przyznana pomoc będzie niższa niż 45%.

Zobacz także: Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Jakie koszty mogą zostać sfinansowane za pomocą kredytu z dotacją?

Nie wszystkie przedsięwzięcia będą kwalifikowały się do kredytu z dotacją. Kredyt ten może zostać wykorzystany wyłącznie na sfinansowanie:

– kosztu projektu budowlano-wykonawczego rozwiązania technologicznego dotyczącego montażu instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej, sporządzonego lub zatwierdzonego przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– kosztu nabycia nowych instalacji kolektorów słonecznych,

– kosztu zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434,

– kosztu montażu kolektora słonecznego,

– zapłaconego podatku od towarów i usług (VAT), o ile kredytobiorcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT.

Zobacz także: Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?


Obniżenie kosztów kwalifikowanych

Wartość kosztów kwalifikowanych, które mogą być sfinansowane z dotacji, należy pomniejszyć o wartość przyznanych beneficjentowi w umowie z wykonawcą przedsięwzięcia: upustów, rabatów, zwrotów, bonifikat bądź innych podobnych form pomniejszania należności, także tych przyrzeczonych beneficjentowi po wykonaniu przedsięwzięcia.

Gdzie otrzymać kredyt z dotacją?

Program dopłat do kolektorów jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kredyt z dotacją można otrzymać w bankach, które podpisały w ramach ww. programu umowę o współpracy z Funduszem. Wnioski o kredyty z dotacją realizują: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Kiedy jest udzielana dotacja?

Bank po bezgotówkowym zapłaceniu faktur i ewentualnym przeprowadzeniu kontroli realizacji przedsięwzięcia, w terminie nieprzekraczającym dwóch miesięcy od otrzymania protokołu końcowego odbioru (poza przypadkami nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, gdzie termin liczy się od dnia złożenia oświadczenia o zamieszkaniu w tym budynku), występuje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na dotację na częściową spłatę kwoty kredytu. W odniesieniu do nowo budowanych budynków oświadczenie o zamieszkaniu beneficjent powinien przedłożyć najpóźniej w terminie 9 miesięcy od podpisania protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia, ale nie później niż do 30 września roku następnego po zawarciu umowy kredytowej.

Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Źródło: http://www.inwestujwkolektory.pl/

http://www.nfosigw.gov.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA