Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo dopłaty?
O dopłaty na zakup i montaż kolektorów słonecznych mogą ubiegać się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe.
REKLAMA
Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania na kolektory to 45% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie przekroczy 2500 zł brutto w przeliczeniu na 1mkw. całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Poza tym należy do całkowitych kosztów dotacji doliczyć koszt obsługi kredytu. Stąd też faktycznie przyznana pomoc będzie niższa niż 45%.
Zobacz także: Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości
Jakie koszty mogą zostać sfinansowane za pomocą kredytu z dotacją?
Nie wszystkie przedsięwzięcia będą kwalifikowały się do kredytu z dotacją. Kredyt ten może zostać wykorzystany wyłącznie na sfinansowanie:
– kosztu projektu budowlano-wykonawczego rozwiązania technologicznego dotyczącego montażu instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej, sporządzonego lub zatwierdzonego przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania,
– kosztu nabycia nowych instalacji kolektorów słonecznych,
– kosztu zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434,
– kosztu montażu kolektora słonecznego,
– zapłaconego podatku od towarów i usług (VAT), o ile kredytobiorcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT.
Zobacz także: Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?
Obniżenie kosztów kwalifikowanych
Wartość kosztów kwalifikowanych, które mogą być sfinansowane z dotacji, należy pomniejszyć o wartość przyznanych beneficjentowi w umowie z wykonawcą przedsięwzięcia: upustów, rabatów, zwrotów, bonifikat bądź innych podobnych form pomniejszania należności, także tych przyrzeczonych beneficjentowi po wykonaniu przedsięwzięcia.
Gdzie otrzymać kredyt z dotacją?
Program dopłat do kolektorów jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kredyt z dotacją można otrzymać w bankach, które podpisały w ramach ww. programu umowę o współpracy z Funduszem. Wnioski o kredyty z dotacją realizują: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Credit Agricole Bank Polska S.A.
Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna
Kiedy jest udzielana dotacja?
Bank po bezgotówkowym zapłaceniu faktur i ewentualnym przeprowadzeniu kontroli realizacji przedsięwzięcia, w terminie nieprzekraczającym dwóch miesięcy od otrzymania protokołu końcowego odbioru (poza przypadkami nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, gdzie termin liczy się od dnia złożenia oświadczenia o zamieszkaniu w tym budynku), występuje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na dotację na częściową spłatę kwoty kredytu. W odniesieniu do nowo budowanych budynków oświadczenie o zamieszkaniu beneficjent powinien przedłożyć najpóźniej w terminie 9 miesięcy od podpisania protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia, ale nie później niż do 30 września roku następnego po zawarciu umowy kredytowej.
Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?
Źródło: http://www.inwestujwkolektory.pl/
http://www.nfosigw.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA