Obrót nieruchomościami rolnymi
REKLAMA
REKLAMA
Nabywanie i zbywanie nieruchomości rolnych
REKLAMA
Ustawa z 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego(Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.) reguluje kwestie związane z obrotem nieruchomościami rolnymi. W stosunku do umowy sprzedaży, ustawa umożliwia dzierżawcy danej nieruchomości rolnej, która znajduje się w skład jego gospodarstwa rodzinnego, albo też dzierżawionej przez spółdzielnię produkcji rolnej, dokonania prawa pierwokupu. Jednakże może on dokonać prawa pierwokupu, jeżeli dana umowa dzierżawy została sporządzona w formie pisemnej z datą pewną, a przy tym była wykonywana co najmniej 3 lata od zawarcia umowy.
REKLAMA
Jeżeli dzierżawca nie posiada prawa pierwokupu do nieruchomości rolnej o powierzchni równej bądź większej niż 5 ha, albo też nie spełnił warunków do uzyskania tego prawa do powyżej wskazanej nieruchomości poprzez jego nie wykonywanie, przez co najmniej 3 lata od zawarcia umowy dzierżawy – prawo pierwokupu będzie przysługiwało w następującym przypadku, gdzie w ramach dokonania nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego.
Należy dodać, iż w ramach powiększenia gospodarstwa rolnego:
- całkowita powierzchnia użytków rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa jest nie większa niż 300 ha,
- nabywana nieruchomość rolna znajduje się w gminie, w miejscu zamieszkania kupującego lub w gminie sąsiedniej.
Wartość sprzedawanej nieruchomości rolnej
W obrocie nieruchomościami rolnymi, zdarzają się przypadki, kiedy wartość sprzedawanej nieruchomości rolnej odbiega rażąco od jej wartości rynkowej.
Zobacz serwis: Najem
Większość potencjalnych klientów rezygnuje z zakupu takiej nieruchomości rolnej, gdyż nie jest świadoma faktu, że przysługują jej w tej kwestii uprawnienia. Jeżeli potencjalny klient zobaczy cenę sprzedawanej nieruchomości rolnej, która odbiega w sposób rażący od jej wartości rynkowej, może w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić o ustalenie wartości takiej nieruchomości do sądu.
Zasadniczym zadaniem sądu jest dokonanie ustalania wartości nieruchomości na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Należy pamiętać o tym, że prawo pierwokupu nie jest stosowane w przypadku sprzedaży przez członka spółdzielni produkcji rolnej, na rzecz danej spółdzielni, nieruchomości rolnej stanowiącej wkład gruntowy w spółdzielni, a także sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz osoby bliskiej sprzedającemu na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Podstawa Prawna:
Ustawa z 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.).
Zobacz serwis: Prawo budowlane
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.