Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze dziedziczenia
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia
REKLAMA
W przypadku powołania cudzoziemca do spadku nie musi on ubiegać się o stosowne zezwolenie. Wówczas spadkobiercę ustala się na mocy prawa ojczystego spadkodawcy w momencie jego śmierci. Jeżeli spadkodawca jest apatrydą (pozbawiony ojczyzny, bezpaństwowiec) lub nie da się ustalić jego obywatelstwa, należy stosować prawo państwa, w którym znajduje się miejsce zamieszkania spadkodawcy w momencie jego śmierci. Natomiast jeśli w państwie, którego obywatelem jest obcokrajowiec w przepisach nie jest uregulowane dziedziczenie ustawowe, należy stosować przepisy prawa polskiego. Do dziedziczenia ustawowego powołani są kolejno: zstępni i małżonek oraz przysposobieni, wstępni, rodzeństwo, krewni w linii bocznej.
REKLAMA
Warto dodać, że sprawa będzie dość skomplikowana, jeżeli po śmierci spadkobiercy nastąpi zdarzenie cywilnoprawne, które doprowadzi do zrzeczenia ojcostwa lub macierzyństwa, unieważnienie uznania dziecka, unieważnienie małżeństwa, ustalenie nieistnienia małżeństwa. W tych przypadkach podmiot przestaje być powołany do dziedziczenia z mocy ustawy.
Nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia testamentowego
Jeżeli obcokrajowiec został powołany do spadku na podstawie testamentu zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. W tym celu cudzoziemiec powinie złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia w ciągu dwóch lat od momentu otwarcia spadku. Jeżeli cudzoziemiec nie dostanie zezwolenia lub go nie złoży w powyżej wskazanym terminie, nie otrzyma spadku.
Należy dodać, że jeśli spadkobiercą testamentowym będzie cudzoziemiec, który jest zarazem spadkobiercą ustawowym to nie będzie on potrzebował zezwolenia.
Zobacz także: Wspólnota mieszkaniowa
Spór wokół dziedziczenia w drodze czynności prawnej
Inną możliwością nabycia nieruchomości przez cudzoziemca jest dziedziczenie w drodze czynności prawnej. Fakt nabycia nieruchomości przez obcokrajowca, będącego w momencie nabycia podmiotem uprawnionym do dziedziczenia ustawowego po zbywcy, w drodze czynności prawnej było sprawą sporną. Obecnie w doktrynie jest wyrażany pogląd, że cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości, jeżeli w dniu nabycia jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego, a zbywca jest właścicielem lub też wieczystym użytkownikiem przez co najmniej 5 lat.
Zobacz także serwis: Podatki
Zezwolenie będzie natomiast potrzebne, jeśli dana nieruchomość będzie położona w strefie nadgranicznej albo będzie gruntem rolnym o powierzchni nie przekraczającej 1 ha.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.