REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Adam Kret
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

Połączenie i późniejszy podział

REKLAMA

Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości ukształtowanych w sposób

uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie mogą złożyć zgodny

wniosek o ich połączenie i ponowny podział na działki gruntu.

Dotyczy to sytuacji, w których np. brakuje ciągłości w działkach (działki jednego właściciela są rozdzielone działką drugiego) co utrudnia poruszanie się po nich czy np. dostęp do drogi publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji, jeśli wnioskodawcom przysługują jednolite prawa do nieruchomości (tj. wszyscy są albo właścicielami, albo użytkownikami wieczystymi) mogą domagać się połączenia i ponownego podziału nieruchomości w nowych granicach.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Przed przystąpieniem do podziału wnioskodawcy muszą porozumieć notarialnie, co do zobowiązania do dokonania w drodze zamiany wzajemnego przeniesienia praw do części ich nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu.  

W przypadku różnicy w wartości zamienianych części nieruchomości – strona uprzywilejowana zobowiązana jest do dokonania dopłaty w celu wyrównania straty innych wnioskodawców.

Podział po połączeniu działek odbywa się jedynie na wniosek właścicieli (użytkowników wieczystych) – i musi spełniać kryteria dla „zwykłego” podziału administracyjnego.

Wniosek składany jest na koszt wnioskodawców – do (odpowiednio) wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Do wniosku, musi być więc dołączony:

  1. wypis z katastru nieruchomości i kopia mapy katastralnej obejmująca nieruchomość podlegającą podziałowi;
  2. decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli działka nie jest objęta planem zagospodarowania)
  3. pozwolenie wydane przez konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
  4. wstępny projekt podziału;
  5. protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
  6. wykaz zmian gruntowych;
  7. wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
  8. mapę z projektem podziału

W przypadku podziału nieruchomości, objętej planem zagospodarowania – nowo wydzielone działki muszą być z nim zgodne.

Więcej o podziale nieruchomości: Jak podzielić nieruchomość gruntową.

Decyzja w przedmiocie połączenia i podziału, wydana przez Prezydenta miasta, burmistrza lub wójta podlega zaskarżeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Scalenie i podział

W odróżnieniu od połączenia – scalenie nieruchomości może zostać dokonane z urzędu przez gminę(jeśli jest przewidziany w planie zagospodarowania), albo na wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych posiadających łącznie co najmniej 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.

Zobacz także: Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

W przypadku gruntów zabudowanych – ich scalenie i podział mogą nastąpić tylko za zgodą właściciela (użytkownika wieczystego) gruntu.

REKLAMA

Scalenie i podział nieruchomości ma z reguły na celu wydzielenie z ogólnej powierzchni działek podlegających temu procesowi terenów przeznaczonych na infrastrukturę drogową – po scaleniu i podziale, właściciele (użytkownicy wieczyści) otrzymują działki odpowiadające tym sprzed scalenia i podziału (odpowiednio własność lub użytkowanie wieczyste) – proporcjonalnie pomniejszone o powierzchnię gruntu przeznaczoną na budowę nowej lub poszerzenie istniejącej drogi.

Wszyscy właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów podlegających scaleniu są uczestnikami procedury i są zawiadamiani o jej wszczęciu przez gminę. Uczestnicy mogą wyłonić ze swojego grona radę uczestników scalenia w liczbie do 10 osób. Rada posiada uprawnienia opiniodawcze.

Skutki scalenia i podziału:

  • zmniejszenie powierzchni działek gruntu poszczególnych uczestników, w niezbędnym zakresie
  • zamknięcie starych i założenie nowych ksiąg wieczystych (zmiana numerów)
  • przeniesienie obciążeń nieruchomości scalanych (np. hipotek) na nowo wydzielone
  • wygaśnięcie służebności drogi koniecznej jeśli nowe drogi zapewniają dostęp do drogi publicznej

Uchwała o scaleniu i podziale (wydana przez Radę gminy) nie wpływa na prawa osób trzecich związane ze scalanymi nieruchomościami (np. dzierżawa, najem, dożywocie) – umowy z nimi związane mogą jednak wymagać  modyfikacji (z uwagi na zmniejszenie działek).

Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Utrata części nieruchomości przez właścicieli (użytkowników wieczystych) w wyniku scalenia i podziału musi zostać zrekompensowana przez gminę poprzez spłatę równowartości utraconych gruntów. Na tych samych zasadach należy się im spłata równowartości utraconych drzew i krzewów.

Wzrost wartości nieruchomości po scaleniu i podziale (mimo zmniejszenia) z uwagi na rozwój infrastruktury drogowej może spowodować naliczenie opłaty adiacenckiej.

Uchwała Rady gminy w przedmiocie scalenia i podziału nie podlega zaskarżeniu w normalnym trybie (odwołaniu). W przypadku wydania decyzji naruszającej interes prawny właścicieli (użytkowników wieczystych) – należy wezwać Radę do usunięcia naruszenia – a w przypadku odmowy lub braku stanowiska wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA