REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

Połączenie i późniejszy podział

REKLAMA

Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości ukształtowanych w sposób

uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie mogą złożyć zgodny

wniosek o ich połączenie i ponowny podział na działki gruntu.

Dotyczy to sytuacji, w których np. brakuje ciągłości w działkach (działki jednego właściciela są rozdzielone działką drugiego) co utrudnia poruszanie się po nich czy np. dostęp do drogi publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji, jeśli wnioskodawcom przysługują jednolite prawa do nieruchomości (tj. wszyscy są albo właścicielami, albo użytkownikami wieczystymi) mogą domagać się połączenia i ponownego podziału nieruchomości w nowych granicach.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Przed przystąpieniem do podziału wnioskodawcy muszą porozumieć notarialnie, co do zobowiązania do dokonania w drodze zamiany wzajemnego przeniesienia praw do części ich nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu.  

W przypadku różnicy w wartości zamienianych części nieruchomości – strona uprzywilejowana zobowiązana jest do dokonania dopłaty w celu wyrównania straty innych wnioskodawców.

Podział po połączeniu działek odbywa się jedynie na wniosek właścicieli (użytkowników wieczystych) – i musi spełniać kryteria dla „zwykłego” podziału administracyjnego.

Wniosek składany jest na koszt wnioskodawców – do (odpowiednio) wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Do wniosku, musi być więc dołączony:

  1. wypis z katastru nieruchomości i kopia mapy katastralnej obejmująca nieruchomość podlegającą podziałowi;
  2. decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli działka nie jest objęta planem zagospodarowania)
  3. pozwolenie wydane przez konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
  4. wstępny projekt podziału;
  5. protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
  6. wykaz zmian gruntowych;
  7. wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
  8. mapę z projektem podziału

W przypadku podziału nieruchomości, objętej planem zagospodarowania – nowo wydzielone działki muszą być z nim zgodne.

Więcej o podziale nieruchomości: Jak podzielić nieruchomość gruntową.

Decyzja w przedmiocie połączenia i podziału, wydana przez Prezydenta miasta, burmistrza lub wójta podlega zaskarżeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Scalenie i podział

W odróżnieniu od połączenia – scalenie nieruchomości może zostać dokonane z urzędu przez gminę(jeśli jest przewidziany w planie zagospodarowania), albo na wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych posiadających łącznie co najmniej 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.

Zobacz także: Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

W przypadku gruntów zabudowanych – ich scalenie i podział mogą nastąpić tylko za zgodą właściciela (użytkownika wieczystego) gruntu.

REKLAMA

Scalenie i podział nieruchomości ma z reguły na celu wydzielenie z ogólnej powierzchni działek podlegających temu procesowi terenów przeznaczonych na infrastrukturę drogową – po scaleniu i podziale, właściciele (użytkownicy wieczyści) otrzymują działki odpowiadające tym sprzed scalenia i podziału (odpowiednio własność lub użytkowanie wieczyste) – proporcjonalnie pomniejszone o powierzchnię gruntu przeznaczoną na budowę nowej lub poszerzenie istniejącej drogi.

Wszyscy właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów podlegających scaleniu są uczestnikami procedury i są zawiadamiani o jej wszczęciu przez gminę. Uczestnicy mogą wyłonić ze swojego grona radę uczestników scalenia w liczbie do 10 osób. Rada posiada uprawnienia opiniodawcze.

Skutki scalenia i podziału:

  • zmniejszenie powierzchni działek gruntu poszczególnych uczestników, w niezbędnym zakresie
  • zamknięcie starych i założenie nowych ksiąg wieczystych (zmiana numerów)
  • przeniesienie obciążeń nieruchomości scalanych (np. hipotek) na nowo wydzielone
  • wygaśnięcie służebności drogi koniecznej jeśli nowe drogi zapewniają dostęp do drogi publicznej

Uchwała o scaleniu i podziale (wydana przez Radę gminy) nie wpływa na prawa osób trzecich związane ze scalanymi nieruchomościami (np. dzierżawa, najem, dożywocie) – umowy z nimi związane mogą jednak wymagać  modyfikacji (z uwagi na zmniejszenie działek).

Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Utrata części nieruchomości przez właścicieli (użytkowników wieczystych) w wyniku scalenia i podziału musi zostać zrekompensowana przez gminę poprzez spłatę równowartości utraconych gruntów. Na tych samych zasadach należy się im spłata równowartości utraconych drzew i krzewów.

Wzrost wartości nieruchomości po scaleniu i podziale (mimo zmniejszenia) z uwagi na rozwój infrastruktury drogowej może spowodować naliczenie opłaty adiacenckiej.

Uchwała Rady gminy w przedmiocie scalenia i podziału nie podlega zaskarżeniu w normalnym trybie (odwołaniu). W przypadku wydania decyzji naruszającej interes prawny właścicieli (użytkowników wieczystych) – należy wezwać Radę do usunięcia naruszenia – a w przypadku odmowy lub braku stanowiska wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA