REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Adam Kret
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

Połączenie i późniejszy podział

REKLAMA

Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości ukształtowanych w sposób

uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie mogą złożyć zgodny

wniosek o ich połączenie i ponowny podział na działki gruntu.

Dotyczy to sytuacji, w których np. brakuje ciągłości w działkach (działki jednego właściciela są rozdzielone działką drugiego) co utrudnia poruszanie się po nich czy np. dostęp do drogi publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji, jeśli wnioskodawcom przysługują jednolite prawa do nieruchomości (tj. wszyscy są albo właścicielami, albo użytkownikami wieczystymi) mogą domagać się połączenia i ponownego podziału nieruchomości w nowych granicach.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Przed przystąpieniem do podziału wnioskodawcy muszą porozumieć notarialnie, co do zobowiązania do dokonania w drodze zamiany wzajemnego przeniesienia praw do części ich nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu.  

W przypadku różnicy w wartości zamienianych części nieruchomości – strona uprzywilejowana zobowiązana jest do dokonania dopłaty w celu wyrównania straty innych wnioskodawców.

Podział po połączeniu działek odbywa się jedynie na wniosek właścicieli (użytkowników wieczystych) – i musi spełniać kryteria dla „zwykłego” podziału administracyjnego.

Wniosek składany jest na koszt wnioskodawców – do (odpowiednio) wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Do wniosku, musi być więc dołączony:

 1. wypis z katastru nieruchomości i kopia mapy katastralnej obejmująca nieruchomość podlegającą podziałowi;
 2. decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli działka nie jest objęta planem zagospodarowania)
 3. pozwolenie wydane przez konserwatora zabytków w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
 4. wstępny projekt podziału;
 5. protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
 6. wykaz zmian gruntowych;
 7. wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
 8. mapę z projektem podziału

W przypadku podziału nieruchomości, objętej planem zagospodarowania – nowo wydzielone działki muszą być z nim zgodne.

Więcej o podziale nieruchomości: Jak podzielić nieruchomość gruntową.

Decyzja w przedmiocie połączenia i podziału, wydana przez Prezydenta miasta, burmistrza lub wójta podlega zaskarżeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Scalenie i podział

W odróżnieniu od połączenia – scalenie nieruchomości może zostać dokonane z urzędu przez gminę(jeśli jest przewidziany w planie zagospodarowania), albo na wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych posiadających łącznie co najmniej 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.

Zobacz także: Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

W przypadku gruntów zabudowanych – ich scalenie i podział mogą nastąpić tylko za zgodą właściciela (użytkownika wieczystego) gruntu.

REKLAMA

Scalenie i podział nieruchomości ma z reguły na celu wydzielenie z ogólnej powierzchni działek podlegających temu procesowi terenów przeznaczonych na infrastrukturę drogową – po scaleniu i podziale, właściciele (użytkownicy wieczyści) otrzymują działki odpowiadające tym sprzed scalenia i podziału (odpowiednio własność lub użytkowanie wieczyste) – proporcjonalnie pomniejszone o powierzchnię gruntu przeznaczoną na budowę nowej lub poszerzenie istniejącej drogi.

Wszyscy właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów podlegających scaleniu są uczestnikami procedury i są zawiadamiani o jej wszczęciu przez gminę. Uczestnicy mogą wyłonić ze swojego grona radę uczestników scalenia w liczbie do 10 osób. Rada posiada uprawnienia opiniodawcze.

Skutki scalenia i podziału:

 • zmniejszenie powierzchni działek gruntu poszczególnych uczestników, w niezbędnym zakresie
 • zamknięcie starych i założenie nowych ksiąg wieczystych (zmiana numerów)
 • przeniesienie obciążeń nieruchomości scalanych (np. hipotek) na nowo wydzielone
 • wygaśnięcie służebności drogi koniecznej jeśli nowe drogi zapewniają dostęp do drogi publicznej

Uchwała o scaleniu i podziale (wydana przez Radę gminy) nie wpływa na prawa osób trzecich związane ze scalanymi nieruchomościami (np. dzierżawa, najem, dożywocie) – umowy z nimi związane mogą jednak wymagać  modyfikacji (z uwagi na zmniejszenie działek).

Zobacz także: Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Utrata części nieruchomości przez właścicieli (użytkowników wieczystych) w wyniku scalenia i podziału musi zostać zrekompensowana przez gminę poprzez spłatę równowartości utraconych gruntów. Na tych samych zasadach należy się im spłata równowartości utraconych drzew i krzewów.

Wzrost wartości nieruchomości po scaleniu i podziale (mimo zmniejszenia) z uwagi na rozwój infrastruktury drogowej może spowodować naliczenie opłaty adiacenckiej.

Uchwała Rady gminy w przedmiocie scalenia i podziału nie podlega zaskarżeniu w normalnym trybie (odwołaniu). W przypadku wydania decyzji naruszającej interes prawny właścicieli (użytkowników wieczystych) – należy wezwać Radę do usunięcia naruszenia – a w przypadku odmowy lub braku stanowiska wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA