Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Rośliny przy południowym oknie
REKLAMA
Okno wychodzące na południe daje duże możliwości stworzenia kwiatowej aranżacji. Ważny jest jednak staranny dobór odpowiednich roślin - nie wszystkie tolerują bezpośrednie, silne nasłonecznienie.
Na parapecie okna wychodzącego na południe lub południowy wschód można ustawić kaktusy i sukulenty. Często uznawane są za mało atrakcyjne rośliny, jednak można z nich stworzyć atrakcyjną kompozycję. Wiele z nich, przy odpowiedniej pielęgnacji, pokrywa się kwiatami.
Zobacz także: Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi
Nasłonecznione pomieszczenie to wymarzone miejsce do uprawy roślin kwitnących. Doskonale będzie się tam czuła celosia i passiflora oraz bananowiec i wilczomlecz, które potrzebują dużo światła. Jednak nawet te kwiaty mogą potrzebować ochrony w szczególnie upalne, letnie dni.
Rośliny przy wschodnim lub zachodnim oknie
Okno wychodzące na wschód lub zachód stwarza doskonałe warunki do hodowli fikusa, kordyliny i strzałkowa. Pokój, który oświetlany jest popołudniowym słońcem to idealne miejsce dla hoi i pasiatki.
Pokoje zaciemnione, o oknach wychodzących na północ, uchodzą za wyjątkowo niesprzyjające roślinom. To prawda, że w takich warunkach źle czują się kwitnące kolorowo kwiaty. Jednak to doskonałe miejsce na zaaranżowanie kompozycji z roślin zielonych. Różna faktura, wielkość i odcień liści pozwolą na stworzenie ciekawej dekoracji. Okno wychodzące na północ stwarza doskonałe warunki do hodowli paproci, które mogą stać się podstawą naszej kompozycji.
Zobacz także: Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe?
REKLAMA
Dobrze też będą się tu prezentowały gardenia, bluszcz czy papryka roczna. Do ożywienia zielonego parapetu posłużyć może cyklamen, który wyjątkowo źle znosi silne i bezpośrednie nasłonecznienie. Jest też dobrym rozwiązaniem, gdy dysponujemy małym oknem i wąskim parapetem. Chcąc ozdobić niewielkie okno można też sięgnąć po bluszcz, fitonie czy figowiec pnący.
Duże okno pozwala na większy wybór kwiatów; mogą się na nim pojawiać takie kwiaty jak skrętnik, pantofelnik, soleirolia czy adiantum. Dodatkowo okno można ozdobić roślinami wiszącymi, np. paprociami. Ciemne pomieszczenie zyska przytulny wygląd, jeśli nie ograniczymy się do ozdabiania roślinami parapetu okiennego. Korzystnie będzie prezentowała się dracena, juka czy figowce.
Przy wyborze roślin pokojowych ważna jest także przestrzeń, jaką dysponujemy. Każdy kwiat potrzebuje miejsca; potrącany i ściśnięty nie będzie się dobrze rozwijał. Dlatego też wąski parapet nie jest odpowiednim miejscem dla dużych, rozłożystych roślin. Zły wpływ na rozwój rośliny może też mieć częste dotykanie jej firanką lub zasłonką.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.