REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!

Mszyce

REKLAMA

Mszyce są to malutkie owady, które mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla niektórych roślin. Ich głównym pożywieniem są soki roślin. Usadawiają się przeważnie na dolnych częściach liści oraz na pąkach – samice składają tam jaja. Liście zaatakowanych roślin są lepkie i często pokryte pęcherzami. Przy niedużej ilości roślin można je skutecznie zwalczać spłukując mszyce wodą. Zalęgnięciu się mszyc skutecznie przeciwdziała preparat EKO-mszyca. Służy on do pielęgnacji oraz utrzymywaniu higieny roślin doniczkowych.

Przędziorki

Są to maleńkie roztocza przypominające pajączki o ośmiu odnóżach (ich wielkość nie przekracza 1 mm). Larwy bardzo przypominają osobniki dorosłe i, tak jak one, żerują na liściach i pędach. Walkę z nimi należy zacząć jak najszybciej. Ich obecność sygnalizują żółtawe plamy na liściach oraz delikatna pajęczynka. Na początku, gdy ich kolonie są małe, można usuwać zakażone liście lub wystawić roślinę do zimnego pomieszczenia. Przędziorki nie lubią zimna, stąd najczęściej problemy z nimi występują w okresie zimy. Lubią za to suche powietrze, więc utrzymywanie wilgotności powietrza może im przeszkadzać. Kolejnym środkiem do walki z przędziorkami są preparaty chemiczne – Karate, Talstar i Parynica. Warto pamiętać, by opryski wykonywać poza domem.

Ziemiórki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecność ziemiórek można wykryć na podstawie małych, czarnych muszek, które nagle pojawiają się w mieszkaniu, krążąc wokół roślin. Po dokładnej obserwacji rośliny odkryjemy w glebie małe (do 7 mm), białe larwy o czarnych łebkach. Uszkadzają one korzenie roślin, drążą tunele w młodych pędach, w efekcie czego rośliny łapią infekcje grzybowe, co sprawia, że korzenie zaczynają gnić. Najczęściej szkodniki te składają jaja w wilgotnej glebie lub atakują roślinę po przesadzeniu – może zdarzyć się, że użyjemy zainfekowanej nimi gleby. Skutecznie zwalczają je preparaty chemiczne : Actellic 500 EC, Decis 2,5 EC, Sherpa 100 EC. Larwy można zwalczać także umieszczając w glebie specjalne pałeczki owadobójcze.

Czerwce

Małe owady ( do 5 mm), które żerują na dolnej stronie liści oraz na pędach. Szczególnie silnie rozwijają się zimą – ogrzewane mieszkania stwarzają im idealne warunki do życia. Skupiska owadów należy usunąć przy pomocy patyczka, a miejsce po nich posmarować wodą z denaturatem lub płynem do mycia naczyń.

Nicienie

Są to malutkie owady, żerujące w tkankach roślin. Zamieszkują one głównie środowiska wodne – także wilgotną glebę. Jeśli zauważymy na liściach nasze rośliny szorstkie plamy ( z początku bardzo drobne) to znaczy, że została ona zaatakowana przez nicienie. Należy zaprzestać zraszania rośliny wodą oraz usunąć chore liście.

Skoczogonki

Często po zbyt obfitym podlaniu rośliny wodą, możemy zauważyć malutkie skaczące owady. Są to skoczogonki. Są one jednak nieszkodliwe dla rośliny – odżywiają się martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu użyźniają glebę. Jeśli jednak chcemy się ich pozbyć wystarczy zanurzyć doniczkę w wodzie po brzegi, a gdy tylko zauważymy pływające owady, wylać wodę wraz z nimi.

Zobacz także: Choroby pasożytnicze kwiatów

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA