REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!

Mszyce

REKLAMA

Mszyce są to malutkie owady, które mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla niektórych roślin. Ich głównym pożywieniem są soki roślin. Usadawiają się przeważnie na dolnych częściach liści oraz na pąkach – samice składają tam jaja. Liście zaatakowanych roślin są lepkie i często pokryte pęcherzami. Przy niedużej ilości roślin można je skutecznie zwalczać spłukując mszyce wodą. Zalęgnięciu się mszyc skutecznie przeciwdziała preparat EKO-mszyca. Służy on do pielęgnacji oraz utrzymywaniu higieny roślin doniczkowych.

Przędziorki

Są to maleńkie roztocza przypominające pajączki o ośmiu odnóżach (ich wielkość nie przekracza 1 mm). Larwy bardzo przypominają osobniki dorosłe i, tak jak one, żerują na liściach i pędach. Walkę z nimi należy zacząć jak najszybciej. Ich obecność sygnalizują żółtawe plamy na liściach oraz delikatna pajęczynka. Na początku, gdy ich kolonie są małe, można usuwać zakażone liście lub wystawić roślinę do zimnego pomieszczenia. Przędziorki nie lubią zimna, stąd najczęściej problemy z nimi występują w okresie zimy. Lubią za to suche powietrze, więc utrzymywanie wilgotności powietrza może im przeszkadzać. Kolejnym środkiem do walki z przędziorkami są preparaty chemiczne – Karate, Talstar i Parynica. Warto pamiętać, by opryski wykonywać poza domem.

Ziemiórki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecność ziemiórek można wykryć na podstawie małych, czarnych muszek, które nagle pojawiają się w mieszkaniu, krążąc wokół roślin. Po dokładnej obserwacji rośliny odkryjemy w glebie małe (do 7 mm), białe larwy o czarnych łebkach. Uszkadzają one korzenie roślin, drążą tunele w młodych pędach, w efekcie czego rośliny łapią infekcje grzybowe, co sprawia, że korzenie zaczynają gnić. Najczęściej szkodniki te składają jaja w wilgotnej glebie lub atakują roślinę po przesadzeniu – może zdarzyć się, że użyjemy zainfekowanej nimi gleby. Skutecznie zwalczają je preparaty chemiczne : Actellic 500 EC, Decis 2,5 EC, Sherpa 100 EC. Larwy można zwalczać także umieszczając w glebie specjalne pałeczki owadobójcze.

Czerwce

Małe owady ( do 5 mm), które żerują na dolnej stronie liści oraz na pędach. Szczególnie silnie rozwijają się zimą – ogrzewane mieszkania stwarzają im idealne warunki do życia. Skupiska owadów należy usunąć przy pomocy patyczka, a miejsce po nich posmarować wodą z denaturatem lub płynem do mycia naczyń.

Nicienie

Są to malutkie owady, żerujące w tkankach roślin. Zamieszkują one głównie środowiska wodne – także wilgotną glebę. Jeśli zauważymy na liściach nasze rośliny szorstkie plamy ( z początku bardzo drobne) to znaczy, że została ona zaatakowana przez nicienie. Należy zaprzestać zraszania rośliny wodą oraz usunąć chore liście.

Skoczogonki

Często po zbyt obfitym podlaniu rośliny wodą, możemy zauważyć malutkie skaczące owady. Są to skoczogonki. Są one jednak nieszkodliwe dla rośliny – odżywiają się martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu użyźniają glebę. Jeśli jednak chcemy się ich pozbyć wystarczy zanurzyć doniczkę w wodzie po brzegi, a gdy tylko zauważymy pływające owady, wylać wodę wraz z nimi.

Zobacz także: Choroby pasożytnicze kwiatów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA