Choroby niepasożytnicze kwiatów
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej spotykane zaburzenia, ich przyczyny i objawy:
REKLAMA
- Zahamowanie wzrostu, przebarwienia i zniekształcenia liści. Przyczyną może być zbyt zimne stanowisko.
- Więdniecie i obumieranie liści. Spowodowane jest zbyt wysoką temperaturą.
- Żółknięcia liści i wyciąganie pędów. Powodem jest wysoka temperatura i jednocześnie niedobór światła.
- Uszkodzenie korzeni i związane z tym więdnięcie rośliny. Przyczyna to nadmierne podlewanie, które powoduje niedobór tlenu w powietrzu.
- Żółknięcie lub chloroza liści. Przyczyną jest błędne nawożenie lub niewłaściwa wartość PH. W pojedynczych przypadkach może dochodzić do zniekształceń liści lub pędów łatwo mylonych z uszkodzeniami przez owady ssące.
- Opadanie pąków. Przyczyną może być niedobór wody lub światła, ewentualnie zimno.
- Skorowacenia szczególnie szpecące. Na górnej powierzchni lub pod spodem liści tworzą się małe żółtawozielone, później brunatniejące i korkowate wypukłości. Można je łatwo pomylić z tarcznikami. Często obserwuje się je na liściach Kliwii, Figowca sprężystego i Pelargonii. Powodem ich występowania jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, nadmierne podlewanie, zbyt obfite nawożenie lub niedostatek światła.
- Zanieczyszczenia liści. Białe, zmywalne plamy na liściach nie zawsze świadczą o chorobie grzybowej. Mogą to być resztki nawozów albo osady węglanu wapnia z wody. Sporo roślin z rodziny Gesneriaceae jak sępolia, syningiai kolumna reagują na krople zbyt zimnej wody padającej na liście jasnożółtymi do białych, okrągłymi lub owalnymi plamami na liściach lub ich rozjaśnieniem.
Zobacz także: Tabela diagnoz
Paweł Siedlecki
Specjalista ds. florystyki
Green-Line
www.green-line.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.